40 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

İnşaallah, Ne Zaman ve Niçin Denilir?

Şubat 2017, 482 246 Görüntülenme Eklenme Tarih: 16 Eylül 2019 18:57 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Günlük hayatımız içinde pek çok defalar söylediğimiz bir sözdür inşaallah. İmanımızın da ifadesi olan bu sözümüz, “Allah dilerse, Allah nasip ve takdir ederse; Allah izin verirse” anlamındadır. Yoksa bazen şahit olduğumuz gibi muhatabını geçiştirmek, başından savmak ve o ânı kurtarmak için söylenmesi yanlıştır, kişiyi manen mesul eder.

Meşhur bir fıkra vardır. Bir gün bir adam hanımına, “Yarın oduna gideceğim” demiş. Eşi ise, “Tamam ama, inşaallah de” diye karşılık vermiş. Adam da ben yaparım, ben ederim mantığında olduğundan “Ne lüzumu var ki?” demiş, “Yarın sabah eşeğime binip ormana gideceğim ve odun getireceğim…” cevabını vurgulamış.

Sabah olmuş ve adam eşeğini alarak oduna gitmiş. Fakat ormanda ilerlerken şiddetli bir yağmur bastırmış; bir de vahşi hayvanlar peşine takılmış… Adam odun toplamak bir yana, canını zor kurtarmış… Kendini evinin kapısına zor atmış. Kapıyı çalmış, fakat bu perişan ve tanınmaz haliyle eşi bile zor tanımış. “Efendi, sen misin?..” diye sorunca, adam “İnşallah benim; inşallah benim” diye cevap vermiş.

Adamı tanıyan hanımı kapıyı açarken buruk bir tebessümle şöyle demiş: “Onun yeri şimdi değil zamanında diyecektin…”

‘İnşaallah’ sözü; hayatın, bizim irademizi aşan bir hakikatının var olduğunu ifade eder. Âyet-i kerîmede ‘inşaallah’ dememiz emredilir:

“Hiçbir şey hakkında da ‘Ben yarın şunu yapacağım’ deme. Ancak Allah’ın dilemesine bağlarsan (Allah nasip ederse dersen) müstesnadır. Unuttuğun zaman da Rabbini an ve ‘Umarım, Rabbim beni bundan daha doğru bir yola iletir’ de.” (Kehf suresi, 23-24)

Bize ancak cüzi irade verilmiş; ve o iradeyi de, kâinatı yaratan ve idare eden Allah’ın izni ve müsaadesi kadar kullanabiliyoruz. Hükmü her şeyi kuşatan, mutlak irade sahibi elbette ki Âlemlerin Rabbi’dir. Atomlardan galaksilere kadar her her Onun kanunu ve iradesi ile hareket eder. Ağaç dalında bir yaprağın büyümesi de, kurumuş bir yaprağın düşmesi de ancak Onun iradesi ve kanunuyla olur.

İşte ‘inşaallah (Allah izin verirse)’ sözümüzle, hayatın ve kâinatın gerçek sahibini unutmadan yaşadığımızı; bizim irademizin tek başına sadece bir ‘niyet’ bir ‘istek’ olduğunu ifade ederiz. Rabbimiz vermese hiçbir hayır ve güzelliğe kavuşamaz; hiçbir şer ve kötülükten korunamayız. Biz Rabbimizin verdiği imkânlarla çalışarak isteriz ve Allah sonucu yaratır, bize ihsan eder.

Kısacası, ‘inşaallah;’ Allah’a olan inancımızla hayatımızı buluşturan bir söz ve hakikattir.

 

 


Şubat 2017, 482 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Şaşırtan Organımız: Talamus

ARA BEYNİN bir parçası olan talamus, ceviz büyüklüğünde yaratılmış bir sinir dokusudur. İnsan beyninin orta kısmındadır. Koku duyusu dışında tüm duyu organlarının bağlantı yeri talamusta yer alır.

Devamı »

Beynimizin Şaşırtan ve Yeni Anlaşılan Esnekliği: Nöroplastisite

Nöroplastisite kavramı; gelişim, öğrenme, büyüme, yaşlanma, bozulma, hasarlanma, iyileşme, tedavi, terapi ve rehabilitasyon gibi farklılaşmanın yaşandığı tüm süreçlerde ortaya çıkan değişim ve düzenleme mekanizmalarının yönlendirdiği tüm ‘yeni’ veya ‘yeniden’ yapılanmaları ifade eder.

Devamı »

İnsan Beynine Özgü Heyecan Verici Keşif: Kuşburnu Nöronları

Beyinde keşfedilmemiş farklı hücre tiplerinin olması da muhtemel. Örneğin, araştırmacılar yakın bir zaman önce şeklinin adeta kuşburnu ağacını andıracak şekilde çok sayıda dallanmalar içermesi sebebiyle kuşburnu nöronu olarak adlandırdıkları yeni bir tür beyin hücresi keşfettiler ve bu hücrenin sadece insanlarda olduğunu tespit ettiler.

Devamı »

Tedavi İçin Yaratılan Canlı: SÜLÜK

Sülük insanlık tarihi kadar eski geleneksel bir tedavi şeklidir ve asırlardır pek çok hastalığa şifa vermeye devam ettiği gibi günümüzde de öneminden bir şey kaybetmiş değildir.

Devamı »