62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Yeryüzü Sayfasının Kelimeleri

Eylül 2015, 465 125 Görüntülenme Eklenme Tarih: 24 Mart 2020 17:00 Mehmet Kırkıncı

 

Bir kimse, zihninde bir makale tasarlayıp, sonra da bu makaleyi yazmak için yerlere kağıt döşese, eline aldığı bir şişe mürekkebi de bu kâğıtlar üzerine serpse, bir tek harfin bile yazılamayacağı açıktır…

O halde yazılmış bir makaledeki anlamlı cümleler, yazıyı yazanın mürekkep değil, irade ve ilim sahibi birisi olduğunu gösterir. O harfler mürekkebin kendi kendine şekil almasıyla değil, bilgili birisinin tercihiyle o anlamlı şekli ve sırayı almıştır. 

Her bir ağaç, çiçek ve canlı da yeryüzü sayfasında yazılmış birer makale gibidir. Bu bitki, çiçek ve canlıların bedenleri element mürekkebinden yazılmaktadır. İşte bu makaleleri, cansız, bilgisiz ve iradesiz olan elementlerin yazdığını/yaptığını söylemek akıl işi midir!.. Elbette düşünebilen bir insan için değildir…

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »