TR EN

Dil Seçin

Ara

Deniz Devriyeleri

Deniz Devriyeleri

Dünyanın en çalışkan temizlik işçisidir köpek balığı. Ne yorulur, ne durur, ne dinlenir. Köpek balıklarını birer canavar olarak görmekle haksızlık ederiz. Çünkü iki yüzden fazla türü bulunan köpek balıklarının pek azı insana zarar verir. Onların asıl görevi ise, denizleri cenazelerden temizlemektir. Türlerine göre, denizin çeşitli derinliklerini paylaşmışlardır.

Denize bir damla kan düşmeye görsün. Kilometrelerce uzaklardaki köpek balıklarına sinyal hemen ulaşıverir:

“Gel, bu cesedi ortadan kaldır.” diye.

En küçük bir kokuyu ve titreşimi sezerler. Yönünü tayin ederler. Ve saatte yetmiş kilometreye kadar varan hızlarla oraya ulaşırlar.

Kimse nereden geldiklerini anlayamaz. Öylesine ani şekilde, her taraftan birden beliriverirler. Sanki yoktan ortaya çıkmışlardır.

Birkaç dakika içinde cesetten en küçük bir iz kalmaz. Deniz, kirlenmeye bile fırsat bulamaz.

Köpek balığına uyumak ve dinlenmek haram edilmiştir. Çünkü hava keseleri yoktur. Bir an duracak olsa nefes alamaz, dibe çöker, boğulur. Çünkü köpek balığı, hiç durmaksızın, günde 24 saat devriye vazifesi görecek bir temizlik bekçisi olarak yaratılmıştır.

Her gün, her saat, sayısız canlılar ölür denizlerde. Ama denizler yine temiz, yine temizdir. Çünkü devriyeler emir altında ve görev başındadır.

Eğer bugün engin denizlerden söz edince akla temizlik ve berraklık geliyorsa, bunda, hareketsiz bir an geçirmeleri bile kendilerine yasaklanmış bulunan bu yorulmaz devriyelerin de bir payı bulunduğunu unutmamalıyız.