23 Yazı Doç. Dr. Rasim Soylu
Doç. Dr. Rasim Soylu

Yazar Profili »

İki ressam, bir vefa

Kasım 2017, 491 211 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 Doç. Dr. Rasim Soylu
2013 yılında Ankara’daki atölyesinde ziyaret ettiğim Adnan Turani, Sakarya’dan geldiğimi öğrenince öğrencilik yıllarında Adapazarlı Mustafa Tömekçe ile ilgili tatlı bir hatırasını anlattı.

2013 yılında Ankara’daki atölyesinde ziyaret ettiğim Adnan Turani, Sakarya’dan geldiğimi öğrenince öğrencilik yıllarında Adapazarlı Mustafa Tömekçe ile ilgili tatlı bir hatırasını anlattı.

Adnan Turani ve Mustafa Tömekçe Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünden arkadaş iki ressamdır. İkisi de mezuniyetin ardından, önce Milli Eğitimin okullarında resim öğretmenliği yaptıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nde uzun yıllar hocalık yapmışlardır.

Adnan Turani’nin dedesi Osmanlı sarayında görev yapmış değerli bir alimdir. Dedesinin kitapları arasında büyüyen Turani, Cumhuriyet döneminde aldığı sanat eğitimini Avrupa’da yüksek ihtisasla tamamlamıştır. Yazdığı sanat kitapları ile de Türk sanatına çok katkıları olan Turani, babasını küçük yaşlarındayken kaybettiği için okul yıllarında çok sıkıntılar çeker.

Ankara’ya Gazi Eğitim Enstitüsüne geldiğinde okula devam edemeyecek kadar zor durumdadır. Ancak yardımına Adapazarı’nda varlıklı bir ailenin çocuğu olan Mustafa Tömekçe yetişir…

Tömekçe ekonomik sıkıntılardan dolayı okulu bırakma noktasına gelen Turani’ye babasının kendisine gönderdiği harçlığı paylaşma teklifinde bulunur. Turani de bu teklifi öğretmenlik görevine başladıklarında geri ödemek şartıyla kabul eder.

İki ressamın dayanışması böylece başlar ve devam eder. 

Okulu bitiren iki ressam da Anadolu’da Milli Eğitimin okullarında göreve başlarlar. Turani arkadaşına borcunu ödemeyi ihmal etmez. 

Daha sonra ikisi de Avrupa’ya yüksek ihtisas için giderler ve döndüklerinde yine Gazi Eğitim Enstitüsünde hoca olarak birlikte çalışmaya devam ederler. 

İkisi de 90’lı yaşlarında vefat eden bu iki çınardan geriye, resimleri ve kitaplarının yanı sıra bu güzel vefa ve dostluk örnekleri baki kalır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

“Memento Mori” / Sanatçı Gözüyle Ölüm

“Memento Mori”, “Fani Olduğunu Hatırla” veya “Öleceğini Unutma” sanat tarihinde bilhassa Orta Çağ Sanatında ve Barok Sanatında çok işlenen konulardır. Ölümün Sanatı olarak da adlandırılan bu akımın örnekleri pek çok sanatçının eserinde görülebilir.

Devamı »

Sanatkâr Sultan Abdülhamid Han

Osmanlı Devleti yüzyıllar içerisinde pek çok alanda olduğu gibi sanat alanında da çok büyük eserler ortaya koymuştur...

Devamı »

Sanatın Sultanları

Devamı »

Avrupa Sanatında Irkçı Tasvirler

1990’lı yıllarda izlediğimiz Malcolm X filminde dikkat çekici bir replik vardır: “Niçin bütün kilise resimlerinde Hz. İsa beyaz?” Bu tespit önemli.

Devamı »