18 Yazı Dr. Rasim Soylu

Yazar Profili »

İki ressam, bir vefa

Kasım 2017, 491 118 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 Dr. Rasim Soylu
2013 yılında Ankara’daki atölyesinde ziyaret ettiğim Adnan Turani, Sakarya’dan geldiğimi öğrenince öğrencilik yıllarında Adapazarlı Mustafa Tömekçe ile ilgili tatlı bir hatırasını anlattı.

2013 yılında Ankara’daki atölyesinde ziyaret ettiğim Adnan Turani, Sakarya’dan geldiğimi öğrenince öğrencilik yıllarında Adapazarlı Mustafa Tömekçe ile ilgili tatlı bir hatırasını anlattı.

Adnan Turani ve Mustafa Tömekçe Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünden arkadaş iki ressamdır. İkisi de mezuniyetin ardından, önce Milli Eğitimin okullarında resim öğretmenliği yaptıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nde uzun yıllar hocalık yapmışlardır.

Adnan Turani’nin dedesi Osmanlı sarayında görev yapmış değerli bir alimdir. Dedesinin kitapları arasında büyüyen Turani, Cumhuriyet döneminde aldığı sanat eğitimini Avrupa’da yüksek ihtisasla tamamlamıştır. Yazdığı sanat kitapları ile de Türk sanatına çok katkıları olan Turani, babasını küçük yaşlarındayken kaybettiği için okul yıllarında çok sıkıntılar çeker.

Ankara’ya Gazi Eğitim Enstitüsüne geldiğinde okula devam edemeyecek kadar zor durumdadır. Ancak yardımına Adapazarı’nda varlıklı bir ailenin çocuğu olan Mustafa Tömekçe yetişir…

Tömekçe ekonomik sıkıntılardan dolayı okulu bırakma noktasına gelen Turani’ye babasının kendisine gönderdiği harçlığı paylaşma teklifinde bulunur. Turani de bu teklifi öğretmenlik görevine başladıklarında geri ödemek şartıyla kabul eder.

İki ressamın dayanışması böylece başlar ve devam eder. 

Okulu bitiren iki ressam da Anadolu’da Milli Eğitimin okullarında göreve başlarlar. Turani arkadaşına borcunu ödemeyi ihmal etmez. 

Daha sonra ikisi de Avrupa’ya yüksek ihtisas için giderler ve döndüklerinde yine Gazi Eğitim Enstitüsünde hoca olarak birlikte çalışmaya devam ederler. 

İkisi de 90’lı yaşlarında vefat eden bu iki çınardan geriye, resimleri ve kitaplarının yanı sıra bu güzel vefa ve dostluk örnekleri baki kalır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

Avrupa Sanatında Irkçı Tasvirler

1990’lı yıllarda izlediğimiz Malcolm X filminde dikkat çekici bir replik vardır: “Niçin bütün kilise resimlerinde Hz. İsa beyaz?” Bu tespit önemli.

Devamı »

İlahi Sanatı Okumak

Kâinat baştan başa bir resim ve tablo gibidir. İçerisindeki her şey bir tasarım, bir çizim ve boyamadır. “Ben doğayı geometrik formlar olarak görüyorum” diyen Fransız ressam Cezanne’den önce de her şey geometrik biçimlerden oluşuyordu. Ancak Cezanne, ressamlar arasında doğaya bir resim olarak bakmayı ve görmeyi keşfetmiş ve öğrenmişti.

Devamı »

Türk Sanatından Bir Bedri Rahmi Eyüboğlu Geçti

Yeni kurulan cumhuriyetin modernizmi, hatta Avrupa’nın her türlü sanat ve felsefe akımı onu tam olarak tatmin etmez. Arayış içindedir...

Devamı »

Saray Bahçelerinde Kaba Saba Taşlar

İnce ve estetik ruhlu ve güzel sanatlara düşkün insanlar özellikle peyzaj tasarımlarında, bahçelerine havuzlar, fıskiyeler, çağlayanlar ile çok güzel bir görüntü verirken, kaba saba taş ve kaya parçalarını da getirip bahçenin ortasına yerleştiriyorlar. Peki bundaki amaç ne?

Devamı »