28 Yazı Doç. Dr. Rasim Soylu
Doç. Dr. Rasim Soylu

Yazar Profili »

İki ressam, bir vefa

Kasım 2017, 491 455 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 Doç. Dr. Rasim Soylu
2013 yılında Ankara’daki atölyesinde ziyaret ettiğim Adnan Turani, Sakarya’dan geldiğimi öğrenince öğrencilik yıllarında Adapazarlı Mustafa Tömekçe ile ilgili tatlı bir hatırasını anlattı.

2013 yılında Ankara’daki atölyesinde ziyaret ettiğim Adnan Turani, Sakarya’dan geldiğimi öğrenince öğrencilik yıllarında Adapazarlı Mustafa Tömekçe ile ilgili tatlı bir hatırasını anlattı.

Adnan Turani ve Mustafa Tömekçe Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünden arkadaş iki ressamdır. İkisi de mezuniyetin ardından, önce Milli Eğitimin okullarında resim öğretmenliği yaptıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nde uzun yıllar hocalık yapmışlardır.

Adnan Turani’nin dedesi Osmanlı sarayında görev yapmış değerli bir alimdir. Dedesinin kitapları arasında büyüyen Turani, Cumhuriyet döneminde aldığı sanat eğitimini Avrupa’da yüksek ihtisasla tamamlamıştır. Yazdığı sanat kitapları ile de Türk sanatına çok katkıları olan Turani, babasını küçük yaşlarındayken kaybettiği için okul yıllarında çok sıkıntılar çeker.

Ankara’ya Gazi Eğitim Enstitüsüne geldiğinde okula devam edemeyecek kadar zor durumdadır. Ancak yardımına Adapazarı’nda varlıklı bir ailenin çocuğu olan Mustafa Tömekçe yetişir…

Tömekçe ekonomik sıkıntılardan dolayı okulu bırakma noktasına gelen Turani’ye babasının kendisine gönderdiği harçlığı paylaşma teklifinde bulunur. Turani de bu teklifi öğretmenlik görevine başladıklarında geri ödemek şartıyla kabul eder.

İki ressamın dayanışması böylece başlar ve devam eder. 

Okulu bitiren iki ressam da Anadolu’da Milli Eğitimin okullarında göreve başlarlar. Turani arkadaşına borcunu ödemeyi ihmal etmez. 

Daha sonra ikisi de Avrupa’ya yüksek ihtisas için giderler ve döndüklerinde yine Gazi Eğitim Enstitüsünde hoca olarak birlikte çalışmaya devam ederler. 

İkisi de 90’lı yaşlarında vefat eden bu iki çınardan geriye, resimleri ve kitaplarının yanı sıra bu güzel vefa ve dostluk örnekleri baki kalır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

En Pahalı Muz

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Miami şehrinde düzenlenen Art Basel Sanat Festivali kapsamında sergilenen ve sadece “duvara bantlanmış bir muzdan” oluşan ve “Komedi” adını alan sanat eseri 120 bin dolara satıldı.

Devamı »

Sanatın Sonu

Sanat, estetik haz ve kaygı olarak tanımlanır. İlk insanlardan itibaren sanatın temelleri güzellik, estetik ve mükemmellik gibi kavramlar üzerine bina edilir. İnsanın iç dünyası, ruhunun güzelliği, inançları ve ilhamları sanat eserlerine yansır.

Devamı »

Osmanlı Sanatkârlarının Ehl-i Hiref Teşkilatı

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren her kurumunun bir sisteme bağlandığı uzmanların dikkatini çeker. Mehter Takımı o dönem için müziğin bir sistem ve kurumsal yapılanmasının ilk örneğidir. Diğer sanatlarla uğraşanlar da Ehl-i Hiref adı verilen bir çeşit sanat loncası ile organize olmaya başlar...

Devamı »

“Memento Mori” / Sanatçı Gözüyle Ölüm

“Memento Mori”, “Fani Olduğunu Hatırla” veya “Öleceğini Unutma” sanat tarihinde bilhassa Orta Çağ Sanatında ve Barok Sanatında çok işlenen konulardır. Ölümün Sanatı olarak da adlandırılan bu akımın örnekleri pek çok sanatçının eserinde görülebilir.

Devamı »