4 Yazı Miyase C. İnce

Yazar Profili »

Hiç aklına gelir miydi?

Mart 2019, 507 526 Görüntülenme Eklenme Tarih: 03 Mart 2019 15:45 Miyase C. İnce

 

ALZHEİMER hastalığını hatırlatan bir afişte şu acılı cümleyi okumuştum: “Hiç aklına gelir miydi hiç aklıma gelmeyeceğin?” Alzheimer’lı babasını görmek için tâ Almanyalara giden Müzeyyen Hanımın kederli yüzüne bakarken, aklıma ilk gelen bu cümle oldu. Onca yol, onca zahmet, onca masraf sırf bir çift gözdeki yerini görmek için… “Ama tanımıyor beni…” diyor acıyla. Binlerce kilometreyi gidiyor Müzeyyen Hanım ama o gözün zarından içeri giremiyor. Yaşlı gözlerin pervazında kırılıyor Müzeyyen Hanımın umudunun kanatları; gözleri yaşarıyor. Baba-kız diye başlayan o sıcacık hikâyedeki yerini kaybetmiş olmanın dehşetiyle üşüyor. “Altı yıldır böyle…” diyor. Mahzun. Yine de vefasını eksik etmiyor bir zamanlar gözdesi olduğu o gözlere. Orada olmak istiyor.

Diyorum ki “daha önce de öyleydi.” Şaşırıyor. Neden diye soran gözlerine hepimizin unuttuğu en temel gerçeği hatırlatıyorum. “Siz doğmadan önce de, babanızın gözünde yeriniz yoktu. Babanızın varlığınızı umursamadan geçirdiği yıllar çok daha uzun aslında. Yokluğunuzun farkında olmayan, eksikliğinizden ötürü üzülmeyen bir adam, sizi, siz olmadan geçirdiği yıllar sonra bebeği olarak buldu kucağında. O gün tanıştınız. Ondan önceki onlarca yıl da altı yıldır olduğu gibiydi.”

Belki de yarasını daha da derinleştirdim. Yine de buruk bir tebessüm beliriyor yüzünde. “Alzheimer dediğimiz, hastalık sandığımız bu hal, birbirimizin hatırını biz birbirimizin hatırı say-a-madan önce sayanı hatırlamak için olsa gerek. Her sevdiğimize şunu sorma hakkımız var: ‘Hiç aklına gelir mi bir zamanlar hiç aklına gelmediğim?’”

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Hiç Aklına Gelir miydi Hiç Aklıma Gelmeyeceğin?

“Bunama hastalığı” alzheimer, minik Jashua’da çok erken yaşta ortaya çıktı. İngiliz anne her gün çocuğuna yeni bir şey öğretmeye çalışıyor ama nafile... Jashua, 5 yaşına geldiğinde annesini bile tanıyamayacak...

Devamı »

Sulcus Tendinis Musculus Flexoris Hallucis Longi

Tıp Fakültesi’nin en korkunç dersi anatominin en korkunç yeri bu başlığın altındadır. Anatominin en uzun terimi diye bilinir. Sırf bu popülerliğinden dolayı, tıp öğrencileri en iyi kemiklerin adını unutur, hatta karıştırlar ama ayak tabanına ustalıkla dizilmiş yuvarlak kemiklerden birinin üzerinden geçen bu ince oluğu belki de ömür boyu unutmazlar. Unutamazlar.

Devamı »

Unutmayı Unutma

İnsan, herkesten saklanabilir ama kendinden saklanamaz...

Devamı »

Hiç aklına gelir miydi?

Tıbbın Ötesi

Devamı »