Mayıs 2019

Mayıs 2019, 509

 

Merhaba sevgili okuyucularımız; kutlu, bereketli ve müjdeli bir aya, Ramazan’a ulaşmanın sevinciyle merhaba.

Ebedi yaşama arzusunu kalbimizin en kuvvetli duygusu yapan Rabbimiz, buna karşılık yüce kelâmı Kur’an’da, bâkî bir hayatı müjdeliyor.

Şu yaşadığımız dünya, sonsuz bir hayatı kazanacağımız ya da kaybedeceğimiz bir yer… Bu sebeple en büyük meselemiz bu hayattan sonrası olmalı…

İşte bu mübarek günler tam da ömrümüzün muhasebesini yapacağımız zamanlar. Çünkü bu ay manevi duygularımızın güçlendiği bir ay. Bir tüccar gibi ömür kasamıza giren çıkanın, ne kazanıp kaybettiğimizin hesabını yapma zamanı. Ki sonunda “Ne ettik ömrümüzü!..” demeyelim…

Fani ömrümüzü ebedî bir âlemin çekirdeği olarak bize armağan eden Rabbimiz, sonsuz rahmetiyle içinde bulunduğumuz bu zamanlara da ayrı bir bereket veriyor. Ramazan ayı ve Kadir gecesi ile öyle fırsat kapıları açılıyor ki, bu mübarek vakitlerin bir saatiyle, bir gün veya gecesiyle nice ayların, hatta senelerin mahsulünü devşirebiliriz.

Evet Ramazan böyledir.

Âlemler Rabbi, “O Ramazan ayı ki, onda Kur’ân indirildi.” buyurarak Kur’ân’a dikkatleri çekiyor. Ramazan, Kur’ân indiği için değerli, bereketli ve feyizli kılınmış ve onbir ayın sultanı olmuştur. Yani bu zaman dilimi, Kur’ân sebebiyle değer kazanmıştır. Kadir Gecesi, onda Kur’ân indiği için bin aydan hayırlıdır.

İşte Kur’ân, bu gün ve gecelere değer kattığı gibi, ona yönelen gönüllere de, onunla geçen ömürlere de değer katar.

Evet, eğer bir gece, onda Kur’ân’ın inmesi sebebiyle seksen seneden daha yüksek bir değer kazanıyorsa, bir insan Kur’an’a yönelse, Kur’an’ı hayatına indirse, hayatını Kur’an’a yükseltse, onu anlamaya, emirlerine yasaklarına itaat etmeye çalışsa o insanın hayatı nasıl bir değer kazanır!?

Şimdi Ramazan ayındayız. Hayatımızı Kur’ân ile değerlendirme bilincini geliştireceğimiz zamandayız. Bu nasıl olacak? Bir harf de olsa öğrenmek, bir hatim indirmek, Kur’ân’dan bir hakikati anlamak, Kur’ân’ın mesajlarından bir şeyler öğretmek şeklinde olabilir… Unutmayalım ki, bu yoldaki en küçük bir iş dahi, fani dünyanın en büyük işlerinden daha değerlidir ve kazançlıdır…

Evet dediğimiz gibi, madem burası sonsuz bir hayatı kazanacağımız ya da kaybedeceğimiz bir yer… Ne kadar çalışırsak o kadar kârda olacağız.

Bu duygularla Ramazan ayınızı tebrik ediyoruz. Rabbimiz, yapacağınız ibadetleri kabul etsin…

Mayıs sayımıza katkısı olan, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu değerli hizmetleri, mahşerde şahitleri olsun inşaallah.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Dua eder, dualarınızı bekleriz…

 

Suat Ünsal

 

 

Aklın Cevap Beklediği Sorular

Aklın Cevap Beklediği Sorular

Aklını yerinde kullanmayı başaran insan, yaprağın oynamasında rüzgârı seyreder, parmağın hareketinde ruhu keşfeder. Yardımda merhameti, nimette ikramı görür. Eserde sanatı okur, sanattan sanatkâra intikal eder. Okuldan, mezuniyet sonrasını; dünyadan, âhireti seyreder. Günahta hesabı, inkârda ebedî azabı görür. Ağacın gölgesinde meyvesini yerken ve ciğerlerini temiz havayla doldururken, ne ağaca, ne de havaya değil, tabiatın tek sahibi ve Hâlık’ı olan Allah’a şükreder. Âlemde hiçbir varlığın

Devamı »

''Tesadüftür Canım''

''Tesadüftür Canım''

Bir araştırmacı, bir yerde arkeolojik kazı yaparken üst üste konmuş beş on tane taş görse “Burada bir medeniyet varmış. Birileri bina yapmışlar” diyor. Fakat milyar çarpı milyarlarca atom taşının planlı bir biçimde örülmesiyle inşa olunan bir bitkinin, bir hayvanın, bir insanın ustasını, sanatkârını, mimarını “Kendi kendine oldu” söylemiyle görmezden gelebiliyor.

Devamı »

Kendisi Küçük Marifeti Büyük Organımız: Epifiz

Kendisi Küçük Marifeti Büyük Organımız: Epifiz

İnsanların vücutları da gündüz çalışmaları, geceleri ise dinlenmeleri için programlanmış. İşte bu programın işlemesiyle görevli olan organ, araştırmalar sonunda beynin içersinde bulunmuştu.

Devamı »ÖNCEKİ SAYILAR

Ocak 2020

Ocak 2020

Devamı »
Aralık 2019

Aralık 2019

Devamı »
Kasım 2019

Kasım 2019

Devamı »
Ekim 2019

Ekim 2019

Devamı »