87 Yazı Prof. Dr. Fatih Satıl

Yazar Profili »

Annemizden Aldığımız Hediye / Enerji Kaynağımız Mitokondri

Mayıs 2019, 509 465 Görüntülenme Eklenme Tarih: 19 Nisan 2019 16:23 Prof. Dr. Fatih Satıl

 

Bildiğiniz gibi Mayıs aynın ikinci pazarı Anneler günü. Bu vesileyle ben de; haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz annelerimizin bizler için çok değerli annelerimizin Anneler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum. Bu ayki yazımda da şefkat kahramanları olan annelerimizle aramızdaki özel biyolojik bağa dikkat çekmek istiyorum.

 

Mikro Enerji Santrali: Mitokondri

Enerji, her alanda insan için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bulunduğumuz yerden kalkıp yürümemiz, ayakta durmamız, nefes almamız, gözlerinizi açıp kapamamız kısacası bedenimizdeki her hareket için enerjiye ihtiyacımız vardır. Fabrikalar için gerekli enerji ihtiyacı nasıl enerji santralleri tarafından sağlanıyorsa, vücudumuzun ihtiyacı olan bu enerji de hücre içindeki mikro enerji santralleri olan “mitokondri” isimli organellerden sağlanır.

 

Mitokondrilerimizin Hepsini Annemizden Alırız

Bildiğiniz gibi, biyolojik yapımıza ait tüm genetik bilgimizin yarısını annemizden diğer yarısını da babamızdan alırız. Ancak bunun bir istisnası vardır. Mitokondrilerimizin hepsini annemizden alırız. Bunun sebebi; yumurta hücresi içine döllemek üzere giren spermlerin sadece çekirdeklerinin yumurta ile kaynaşması ve kuyruk kısımlarının yumurtaya girmemesidir. Bu ne demektir? Spermlerin yumurtaya ulaşması için çok hızlı kuyruk çırpmalarını temin eden mitokondriler, spermin kuyruk bölgesine yerleştirilmiştir. Döllenme anında kuyruk kısmı yumurtanın içine girmeyip dışarıda kaldığından, yumurta içine babadan mitokondri girmez. Dolayısıyla da yeni yavrunun mitokondrilerinin hepsi annesinden gelmiş olur.

 

Mitokondri Olmadan Enerji Üretilemez

Mitokondri olmaksızın hücreler, yapmaları gereken işlerin hiçbirini gerçekleştiremezler: Mitokondri olmadan kas hücreleri hareket edemez, karaciğer hücreleri kanı temizleyemez, beyin hücreleri de sinyal gönderemezler…

Mitokondri denilen bu santrallerdeki enerji üretimi esnasında son derece karmaşık kimyasal olaylar meydana gelir. Bu santrallerde, besinlerden elde edilen kimyasal enerjiler, hücrenin kullanabileceği enerji paketlerine dönüştürülür. Bu paketlere ATP adı verilir. İşte hücre içinde hayatın devamını sağlayan bütün olaylar, mitokondrilerde üretilen bu kullanıma hazır enerji paketleri sayesinde gerçekleşir. Bu kimyasal mucizeler, milimetrenin 100’de biri kadar olan hücrenin içinde, yani hayal gücümüzün dahi alamayacağı küçüklükte bir alanda meydana gelmektedir.

 

Evrende İki Önemli Prensip: Maksimum İktisat Prensibi ve İhtiyaca Cevap Prensibi

Bu noktada kâinatın her yerinde câri olan iki önemli prensipten de bahsetmek gerekir: “Maksimum İktisat Prensibi” ve “İhtiyaca Cevap Prensibi.”

Allah’ın yarattığı hiçbir şeyde en küçük bir israf göremeyiz. Her varlığa ihtiyacına göre uygun organlar veren; bir hücreyi bile gereksiz ve başıboş yaratmayan Rabbimiz, her hücrenin içinde onun ihtiyacı olan enerjiyi temin edecek kadar mitokondri de yaratır. Bir hücrede mitokondri sayısı 100 ila 1000 arasında değişebilir. Bununla birlikte, fazla enerji kullanan organın hücrelerine çok sayıda, daha az enerji gereken hücrelere ise daha az sayıda mitokondri yerleştirilir. Eğer her hücrede sadece bir tane mitokondri olsaydı, bırakın hareket etmeyi, hiç kımıldamadan yatsak bile vücuttaki faaliyetlerin gerçekleşmesi için gerekli enerjiyi bile sağlayamazdık.

Evladının varlığı için kendi varlığından feragat ederek dünyanın en kutsi vazifesini yerine getiren, varlıklarıyla hayatımıza anlam katan, enerjimizin ana kaynağı baş tacı annelerimize sağlık, esenlik ve mutluluklar dilerim.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Adını Hz. Meryem’den Alan Şifalı Bir Bitki: Biberiye

Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan bu şifalı bitki, halk arasında yaygın olarak Biberiye ve Kuşdili adlarıyla bilinir. “Rosmarinus” terimi Latince’de “deniz şebnemi” anlamına gelir. Avrupa’da ise bitkisinin Hz. Meryem ile ilgili efsanelerinden olsa gerek, biberiye bitkisine “Rose of Mary” denilmiş ve literatüre de “Rosemary” olarak geçmiştir.

Devamı »

Hekimlerin Piri, Filozofların Üstadı, Meşhur Dâhi İbni Sina

İbn-i Sina, 980 yılında günümüz Özbekistan’ında yer alan Buhara yakınlarındaki Afşana kentinde doğmuştur. Olağanüstü bir zekaya sahip olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerîm’i ezberlemiş, felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda bilgisiyle hocalarını bile geçmeyi başarmıştır.

Devamı »

Kargalar Çöp Topluyor / Zararlı Kimyasallar Yerine Hayvanlar Kullanılabilir

Fransa’da insanların çevreye karşı duyarlılığını artırmak isteyen bir hayvanat bahçesi, özel olarak eğitilen altı akıllı(!) kargaya sigara izmariti ve çöp toplatmayı amaçlayan bir proje geliştirdi.

Devamı »

Canlılar Dünyasının En “BABA”ları

Babalar, annelere göre biraz daha ciddi olmakla birlikte, çocuklarına karşı da annelerinden daha ilgisiz bilinirler. Fakat bazı canlı türlerinin babaları tüm dünyaya örnek olacak cinstendir. Babalar Gününe özel olarak o babalardan birkaç örnek verelim:

Devamı »