Ekim 2019

Ekim 2019, 514

 

Merhaba değerli dostlar,

Ekim sayımızı baskıya hazırladığımız günlerde, Selim Gündüzalp abimizin vefatının ikinci yıl dönümü vesilesiyle programlar yaptık. Okunan hatimler, sureler ve salavatlarla Adapazarı’nda Ağa Camii’nde ve AKM’de yapılan panel ile Selim abimizi yâd ettik... Rahmete vesile olsun, Rabbimiz kabul etsin.

Pek çok kardeşimizin katkılarıyla gerçekleşen bu programlar çok güzel oldu. Emeğiyle, katkısıyla, duasıyla destek olan herkese, özellikle konuşmacı olarak katılan Mehmet Paksu, Mehmet Ersöz, Ömer Sevinçgül, Prof. Dr. Orhan Batman, Prof. Dr. Mehmet Özen, Doç. Dr. Rasim Soylu’ya ve uzaktan yakından katılan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Bu programla bir kez daha anladık ki, hayat imanla ve Allah yolunda yaşandığında anlamlı oluyor, yoksa ölümle birlikte tüm yaşananlar ve yapılanlar bir serap oluveriyor.

Ebedi bir hayatı kazanıp kaybetmek gibi bir dava ile karşı karşıya olan insanın, yaşamının ardından geride ve elinde kalanlar, ebedi hayatı düşünerek yaptıkları oluyor.

Aslında aynı şeyleri yaparak yaşadığımız bir dünya bu: yiyoruz, içiyoruz, dolaşıyoruz, çalışıyoruz.. fark niyetlerimizde. Bir şükür her şeyi değiştiriyor; kazandıklarının nimet olduğunu görmek onların bize ebedi verilmesini sağlıyor. “Benim” dedikçe elimizden kayıp gidiyor; “bana verilmiş” dedikçe elimize ebedi olarak veriliyor…

Ayet-i kerimenin dikkatimizi çektiği nokta da bu: Allah (cc) insanlara, karşılığını Cennet olarak vereceği bir teklif sunuyor. Allah’ın bu büyük mükâfat için bizden istediği yememizi içmemizi, çalışmamızı ve yapageldiğimiz şeyleri terk etmek değil, bunları imanlı bir niyetle yapmamız. Yani yaşarken helal ve harama, meşru ve gayri meşruya, hak ve bâtıla dikkat etmemiz, tercihlerimizi helalden, meşrudan, haktan yana yapmamız. Kısaca Allah’ın Elçisinin (asm) izinden yürümemiz…

Evet Selim Gündüzalp’in şahsında, hayatın imanla yaşanınca hayat olduğunu bir kez daha anladık, şahit olduk.

İnsanları Allah için sevmek, onların dertlerine derman olmaya çalışmak, onlara dua etmek, gıybet etmemek ve yanında ettirmemek, Kur’an’la sürekli meşgul olmak, Âlemler Rabbini ve Sevgili Elçisini tanıtmak ve sevdirmek için çalışmak, bu niyetle Zafer Dergisi’ni her zorluğa sabrederek yayımlamak... Ve bütün bunları çatışmadan, kamplaşmadan ve birilerini ötekileştirmeden yapmak, Allah’ın Resulünü örnek alıp herkese kucak açmak... İşte insanı da hayatı da değerli kılan bunlar. Selim abimiz bunların değerini hayatıyla gösterdi bizlere.

İşte asıl olan bu: “Hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve ferâizle zînetlendiriniz (farzlarla süsleyiniz) ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz.” Ahiret ticareti için sermayemiz olan ömrümüzü böylece ebedi olarak kazanacağız inşaallah.

Evet Selim abimizin güzel yaşadığını gördük, yaptıklarının da Rabbimizin rızasına mazhar olduğunu ümit ediyoruz.

Onlar bu yoldan geçtiler; bizler yolcuyuz şimdi. Yolumuz cennete ulaşsın inşaallah.

Ekim sayımızda emeği ve katkısı olan, abone olarak Zafer Dergisi’nin yaşamasına vesile olan herkese gönülden teşekkür ediyoruz.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Selam ve muhabbetlerimizle

 

Suat Ünsal

 

 

Bitkiler Aralarında Nasıl Haberleşir?

Bitkiler Aralarında Nasıl Haberleşir?

Bitkiler yeryüzünün en sessiz varlıkları olarak bilinir. Oysa bitkilerin de kendilerine özel bir haberleşme sistemi ile iletişim kurdukları da bir gerçektir.

Devamı »

Hadisler bize kadar nasıl ulaştı?

Hadisler bize kadar nasıl ulaştı?

Peygamberimiz zamanında hadisler yazıldı mı, yazılmadı mı? Hadis-i şerifler bize ulaşıncaya kadar hangi merhalelerden geçti, sahih olan olmayandan nasıl ayrıldı? Hadisler bize kadar nasıl ulaştı?

Devamı »

Hiç Aklına Gelir miydi Hiç Aklıma Gelmeyeceğin?

Hiç Aklına Gelir miydi Hiç Aklıma Gelmeyeceğin?

“Bunama hastalığı” alzheimer, minik Jashua’da çok erken yaşta ortaya çıktı. İngiliz anne her gün çocuğuna yeni bir şey öğretmeye çalışıyor ama nafile... Jashua, 5 yaşına geldiğinde annesini bile tanıyamayacak...

Devamı »ÖNCEKİ SAYILAR

Ocak 2020

Ocak 2020

Devamı »
Aralık 2019

Aralık 2019

Devamı »
Kasım 2019

Kasım 2019

Devamı »
Ekim 2019

Ekim 2019

Devamı »