62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Bu Aklı Ne Zaman Kullanacağız?

Mayıs 2017, 485 559 Görüntülenme Eklenme Tarih: 15 Mayıs 2019 19:03 Mehmet Kırkıncı

 

Ne zaman lazım akıl? Şimdi, bu hayatta. Burada imtihan oluyor insan…

Allah (cc), insanı dünyada yaratır, hakkı bâtılı, helali haramı bilecek aklı da verir. Yani insanı deryaya salar, pusulasını da verir. Şimdi dünya denizinde gidiyorsun, akıl pusulasını kullanacaksın ki sahili selamete varasın.

Aklını yaşarken kullanmazsan ne zaman kullanacaksın?

Bir hatırayla konuyu bağlayalım:

Bizim köyden İsmail Ağa diye biri varmış. Bir gün bir kafileyle giderlerken eşkiyalar yollarını kesmiş. İsmail Ağanın da tabancası varmış. Tabancasına davranınca yanındakiler “aman sakla onu…” demişler. O da demiş ki: “Bu tabanca şimdi lâzım olmazsa ne zaman lazım olacak; onu şimdi kullanmazsam ne zaman kullanacam!?”

Bu akıl da öyle, onu şimdi dünyada kullanmazsan, ne zaman kullanacaksın; ahirette imtihan yok…

 

 


Mayıs 2017, 485 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »