87 Yazı Prof. Dr. Fatih Satıl

Yazar Profili »

Odanızın Havası Nasıl? / Temizlik Yapan Bitkiler

Mart 2017, 483 475 Görüntülenme Eklenme Tarih: 17 Eylül 2019 18:16 Prof. Dr. Fatih Satıl

 

Günümüzün büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Evlerimiz ve çalışma ortamlarımız; uçucu organik bileşen adı verilen gazlar yayan sentetik halılar ve perdeler, mobilyalar, laminantlar, temizlik malzemeleri, iç mekân kokuları ve plastiklerle dolu.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber evlerimizdeki ve ofislerimizdeki elektromanyetik dalgalar yayan modemler, bilgisayarlar, cep telefonları, şarj cihazları gibi cihazlar da bulunduğumuz ortamın havasını manyetik olarak kirletmektedir.

Ayrıca kapalı alanlarda içilen sigaranın da sağlığımızı tehdit eden diğer bir unsur olduğunu da unutmamak gerekir. Tüm bu sözü edilen kimyasallar insan sağlığını tehdit ederek; cilt ve gözlerde tahriş, halsizlik, sinirlilik, baş ağrısı, solunum problemleri, astım, burun ve boğaz mukoza zarının tahrişi, kanser hastalıklarına neden olmaktadır.

Araştırmalara göre, dünyada her yıl hava kirliliğinden yaklaşık 3 milyon insan ölmektedir. Bu değer dünyadaki ölüm vakalarının %5’ini oluşturmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında ‘iç ortam hava kalitesi’nin önemi daha da artmaktadır.

Çeşitli kaynaklardan atmosfere atılan ve bir kirletici gaz olan CO2, bitkiler tarafından emilerek temizlenmektedir. Son çalışmalar bitkilerin CO2 dışında başka gazları da emerek temizlik yaptığını gösteriyor. NASA’nın Amerikan Müteahhitler Birliği ile birlikte yaptığı "Temiz Hava” isimli bir araştırmaya göre; bazı bitkiler ortamdaki benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak gibi kimyasalları temizleyerek daha sağlıklı bir hava solumamıza yardımcı oluyorlar. NASA bu temizlik işinin daha iyi gerçekleşebilmesi için, kapalı ortamlarda her 10 m² için bir bitkinin bulunmasını tavsiye ediyor.

 

Peki, En İyi Hava Temizleyici Bitki Hangisi?

 

NASA’nın yayınladığı listede: birçok bitki yer alıyor. Bunlardan bazılarının yaşam ortamları ile hava temizleme özellikleri şöyle:

Aşk merdiveni (Nephrolepis): Havadaki formaldehit ve ksileni absorbe eder.

Kurdele çiçeği (Chlorophytum): Bu bitki havadaki formaldehiti, ksileni ve karbonmonoksiti temizler.

Benjamin (Ficus benjamina): Formaldehit ve ksileni absorbe etme özelliği ile bilinir.

Sarmaşık (Epipremnum): Havadaki formaldehiti, benzeni ve ksileni emer.

Flamingo çiçeği (Anthurium): Bulunduğu ortamdaki amonyağı temizlemek konusunda çok başarılıdır. Aynı zamanda, formaldehiti ve ksileni de absorbe eder.

Yukka, Avize çiçeği (Yucca): Ortamdaki trikloretileni, formaldehiti ve benzeni temizler.

Kılıç bitkisi (Sansevieria): Havadaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe eder.

Kasımpatı (Chrysanthemum) ve Barış çiçeği (Spathiphyllum): Bu iki bitkinin havada bulunan beş kimyasalı (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme özelliği vardır.

 

Temizlik ve Kuddüs İsmi

Bütün kâinatı rahmetiyle kuşatan Rabbimiz, bitkileri ve diğer canlıları dünyada yarattığı vakit, onları hayat kanunları ve kâinatla olan münasebetlerine uygun olarak yaratır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bitkilere verilmiş olan temizleme görevi, her an bütün kâinatı gören ve teftişten geçiren Yaratıcımızın Kuddüs isminin birer parlak mühürleri hükmündedirler.

Aynen öyle de, bu kâinat ve yeryüzü, hiç durmadan çalışan bir fabrika, ya da daima dolup, boşalan bir misafirhane gibidir. Fabrikalar ve misafirhaneler devamlı çalıştıkları ve dolup boşaldıkları için çok fazla kirlenir ve eğer temizlenmezlerse kokuşmuş maddeler birikir ve oralar süprüntü ve enkazlarla dolu bir çöplük halini alır. Hâlbuki bu kâinat fabrikası ve yeryüzü misafirhanesi o kadar temiz ve parlaktır ki, içlerinde faydası olmayan, gereksiz hiçbir madde bulunmaz. Bu durum bize, bu koca fabrikayı küçücük bir oda gibi süpürüp temizleyen ve düzenleyen bir sahibinin varlığını ve işlerini gösterir.

Son söz olarak; yeryüzündeki bu temizlik fiiline, bitkilerden ders çıkartarak biz insanların da uyması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

 

Kaynak

Kobayashi KD et al. Using Houseplants To Clean Indoor Air. Ornamentals and Flowers (revised) Dec. 2007. OF-39.

 

 


Mart 2017, 483 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Adını Hz. Meryem’den Alan Şifalı Bir Bitki: Biberiye

Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan bu şifalı bitki, halk arasında yaygın olarak Biberiye ve Kuşdili adlarıyla bilinir. “Rosmarinus” terimi Latince’de “deniz şebnemi” anlamına gelir. Avrupa’da ise bitkisinin Hz. Meryem ile ilgili efsanelerinden olsa gerek, biberiye bitkisine “Rose of Mary” denilmiş ve literatüre de “Rosemary” olarak geçmiştir.

Devamı »

Hekimlerin Piri, Filozofların Üstadı, Meşhur Dâhi İbni Sina

İbn-i Sina, 980 yılında günümüz Özbekistan’ında yer alan Buhara yakınlarındaki Afşana kentinde doğmuştur. Olağanüstü bir zekaya sahip olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerîm’i ezberlemiş, felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda bilgisiyle hocalarını bile geçmeyi başarmıştır.

Devamı »

Kargalar Çöp Topluyor / Zararlı Kimyasallar Yerine Hayvanlar Kullanılabilir

Fransa’da insanların çevreye karşı duyarlılığını artırmak isteyen bir hayvanat bahçesi, özel olarak eğitilen altı akıllı(!) kargaya sigara izmariti ve çöp toplatmayı amaçlayan bir proje geliştirdi.

Devamı »

Canlılar Dünyasının En “BABA”ları

Babalar, annelere göre biraz daha ciddi olmakla birlikte, çocuklarına karşı da annelerinden daha ilgisiz bilinirler. Fakat bazı canlı türlerinin babaları tüm dünyaya örnek olacak cinstendir. Babalar Gününe özel olarak o babalardan birkaç örnek verelim:

Devamı »