TR EN

Dil Seçin

Ara

Denizlerdeki Temizlik

Denizlerdeki Temizlik

Yıldızlar doğup ölüyor. Atomlar dönüp gidiyor. Mevsimler gelip geçiyor. Güneşler doğup batıyor. Düzen ve intizam değişmiyor.

 

En küçükten en büyüğe kadar, hiç şaşmaz bir ahenk içinde sürüyor, devam ediyor kainattaki faaliyet ve dünyadaki hayat. Bu ince ayarı ve devamı bir sağlayan var...

Her bir anı, bir önceki andan farklı olarak bir Yaradan var. Olandan bitenden haberdar biri var, Habir'dir Allah.

Herşeyin, her bir şeyini bilen Alim bir Allah var.

Maşallah, barekallah diyelim Onun her bir işine ve hayran olarak subhanallah diyelim... Bize nasip ettiği iman nimeti için şükredip hamdedelim.

İman, nurani bir gözlük. Onu gözümüze takmadan ve onunla bakmadan net göremeyiz. Hayatı hayat eden, insanı insan eden işte bu imanlı bakış açısıdır. Yoksa tesadüf ve tabiatın dümen suyuna girip, kararabilir hayatımız.

Allah (c.c) bizi, bu tehlikelerden iman ve Kur'an'ın dersiyle muhafaza ediyor.

Bir hastalığa yakalanmadan önce tedbiren nasıl aşı yapılıyorsa, tehlikeli sözlere, düşüncelere karşı da iman dersleri bizde aynı faydayı sağlıyor.

Hem dünyamızı hem de ahiretimizi aydınlatıyor.

...

Sözlerimizi delilsiz bırakmayalım. Bir örnek üzerinden düşünce ve tefekkür dünyamıza bir pencere açalım inşaallah.

Mevsimidir ve tam sırasıdır. Denizlerin içine dalalım, neler göreceğiz bir bakalım...

Dünyanın en fazla çalışan temizlik işçisi köpek balığıdır. Ne yorulur, ne durur, ne dinlenir. Onları birer canavar görmekle haksızlık ederiz. 200'den fazla türü bulunan köpek balıklarının pek azı insana zarar verir.

Onların asıl görevi ise, denizleri cenazelerden temizlemektir. Türlerine göre denizin çeşitli derinliklerini paylaşmışlardır.

Denize bir damla kan düşmeyegörsün köpek balıklarına sinyal hemen ulaşıverir.

En küçük bir kokuyu ve titreşimi sezerler. Yönünü tayin ederler. Saatte 60 km'ye varan hızlarla oraya ulaşırlar. Kimse nerden geldiklerini bilmez. 

Bir iki dakika içinde cesetten geriye en küçük bir iz kalmaz. Deniz kirlenmez, bulanmaz.

Bir köpek balığına uyumak ve dinlenmek haram edilmiştir adeta. Çünkü hava keseleri yoktur. Bir an duracak olsa nefes alamaz, dibe çöker, boğulur.

Köpek balığı hiç durmaksızın günde 24 saat devriye görevi görecek bir temizlik bekçisi olarak yaratılmıştır. 

Her gün, her saat sayısız canlılar ölür denizlerde ama denizler yine temiz ve yine berraktır. Çünkü devriyeler emir altında ve görev başındadır.

Yaradanın Kuddüs isminin tecellisine mazhardır, memurdur köpek balıkları.

Eğer bu gün, engin ve temiz denizlerden söz edince akla temizlik ve berraklık geliyorsa; hareketsiz bir an geçirmeleri mümkün olmayan ve böyle bir davranış kendilerine yasaklanmış bulunan bu yorulmaz devriyelerin de bunda önemli bir payı olduğunu asla unutmamalıyız.

...

Evet sözümüzü, Bediüzzaman'ın Şualar adlı eserinde geçen bir cümle ile tamamlayalım:

''Sonra denizlerin içlerine bakar, görür ki: Gayet güzel ve ziynetli ve muntazam cevherlerinden başka, binlerce çeşit hayvanatın iaşe ve idareleri ve tevellüdat ve vefiyatları (doğum ve ölümleri) o kadar muntazamdır; basit bir kum ve acı bir sudan verilen erzakları ve tayinatları o kadar mükemmeldir ki, bilbedahe bir Kadir-i Zülcelalin, bir Rahim-i Zülcemalin idare ve iaşesiyle olduğunu ispat eder.''