Aralık 2013

Aralık 2013, 444

 

Merhaba sevgili okuyucularımız,

Sadece bu yılı değil, nice yılları geride bıraktık sizlerle… Yeri geldi ağladık, yeri geldi sevindik… Bir zahmete karşılık, binler rahmet gördük. Dünkü acıların, bugünkü sevinçlerin kaynağını oluşturduğunu gördük. Hamd olsun Rabbimize.

Evet, son üç dört yıldır ülkemizin sayılı üniversitelerindeki hocalarımızın, yazılarıyla ‘Zafer’imize verdikleri desteği sayfalarımızda görüyorsunuz. Zaferimizin günden güne kısa fakat doyurucu yazılarla güzelleştiğine şahit oluyorsunuz. Her yaştan insanımıza Zafer her ay vahyin kaynağından taze bir kaynak sunuyor.

Çok ama çok çalışmamız gerekiyor… Her sahada üstün körü bilgilerin değil, hayatımıza mâl olacak fikirlerin ve düşüncelerin takipçisi olmamız gerekiyor. Bu da gayretle ve o uğurda sabırla meyve verecek inşallah.

Hayatımızın gayesinin ne olduğunu ve bu yoldaki ideallerimize ne kadar yaklaştığımızı, inandığımız bir dâvâ uğrunda hangi fedakârlıklara katlandığımızı şüphesiz hepimiz sorguluyoruzdur.

Bir şey daha var ki, o da çok önemli… Gençlik, epeydir tehlike sinyalleri veriyor… Bu acı meyveler bir günde ortaya çıkmadı. Yıllardır yapılan sistemli ve planlı bir bozma çabasının neticesi. Hepimize, anne babalara, eğitimcilere büyük görev düşüyor. Biz Zafer olarak, üzerimize düşeni görevden öte, ibadet telakki ediyor ve ona göre çalışıyoruz. Bu, hepimiz için büyük bir sorumluluktur. Kaçamayız, gözümüzü kapayamayız… Çünkü gerçekler acıdır ve önümüzde durmaktadır. Yangın varken türkü söylenmez. O yangını söndürmek için her fedakârlığı yapmak durumundayız. Şimdi ve şu anda ne arıyorsak, ne yapıyorsak, biz oyuz. 

Mevlânâ’nın dediği gibi:

“İnsana, aradığı şeye bakarak değer biçilir.”

Öyleyse laf değil, hizmet zamanı. Yoksa yarınlar çok daha çetin geçecek ve bunun hesabı da Allah katında çok zorlu olacaktır.

Kötülükler ateş gibi. Yayılıyor hemen. Dört bir yandan kuşatma altındayız. Özellikle de televizyondaki her programa gönülden razı olmuş bir halimiz var. Her ne kadar kumanda elimizde olsa da, sanki televizyon bizi idare ediyor. Bu gidişat tehlikeli.

Freni patlamış arabanın nerede duracağı belli olmaz. Sonu ya bir uçurumdur, ya da bir duvar. Şüphesiz her değişim, kişinin kendisinden ve ilk adımla başlar. Biz şimdi bunu yapabiliyorsak ve şu anda böyle bir gayretin içine aşk ve şevkle girebiliyorsak, o zaman bizden de, yarınlardan da, toplumdan da, gençlikten de ümit var demektir.

Şer odakları boş durmuyor. Onlar elinden geleni yapıyor ve yapacak. Kendimize “Biz ne yapıyoruz?” sorusunu sormalıyız. Yangını seyrediyor muyuz, yoksa ona su mu taşıyoruz?

37 yıldır bu yangına su taşıyan; hayatımızı kuşatan zehirli ve tehlikeli fikirlere dur demeye çalışan; doğruyu, güzeli göstererek hayata yepyeni bir yol açan çabanın içerisinde olduk hep. Şükür ki meyve de verdi bu çabalar. İşte, sizlerle konuştuğumuz, dertleştiğimiz şu satırlar, bunun bir meyvesidir dostlar…

Haydi, ışığımızı Zaferle çoğaltalım. 2014 yılında da omuz omuza beraber olalım, her türlü şeytanî, ve nefsanî engelleri beraber aşalım:

Rahmetli Selahaddin Şimşek’in dediği gibi:

“Ayrı ayrı duranlarla değil, bir araya gelenlerle kurulur yapı.”

İnşallah 38. yılımızda da beraber olalım ve karanlıkların üzerine bir güneş gibi doğalım. Rabbim hepimizden razı olsun.

Sözümüzü bu yıl ve gelecek için bir duayla bağlayalım:

Allah’ım, bizlere böyle harika bir hizmet yolunu gösterip, bizi bu yolda istihdam ettiğin için Sana sayısız ve sonsuz hamd ve şükürler olsun...

Emeği geçenlerin ve bize destek veren cümle okuyucu ve eli kalem tutan yazar, ağabey, hoca ve dost ve kardeşlerimizden razı ol yâ Rab... Cümlesini çoluk çocuğu, eşi, anne babası ve tüm yakınlarıyla beraber cennetinle, cemalinle müşerref eyle...

Dünyevî işlerimizde hayırlar, bereketler ihsan eyle... Hasta olan kardeşlerimizin cümlesine şifâ ve devâlar ihsan eyle… Cümle ölmüşlerimize de rahmet eyle...

Yâ Rabbi, bu hizmeti tanıyıp tatmamıza ve yolunda bulunmamıza vesile olan Bediüzzaman Hazretlerinden razı ol yâ Rab... Tüm sahabe efendilerimizden ve  ezvac-ı tahirattan, aktab-ı erbaadan ve imam-ı erbaadan da razı ol yâ Rab...

Yâ Rab! Sevgili Peygamberimize (asm) rahmet eyle, bizi Ona (asm) ümmet eyle, cümlemize Onun (asm) şefaatini nasip eyle… 

Bu yıl buyunca canını dişine takarak didinen ve gayret eden bütün kardeşlerimizden ve ekibimizden razı ol yâ Rab... Yâ Muîn... Bu hizmet aşkıyla yanan kalpleri, narından muhafaza eyle yâ Rab...

Yâ Rabbi, hususan memleketimizi ve dünyanın her yerindeki Müslüman kardeşlerimizi her türlü dert, keder, sıkıntı, hastalık ve her ne varsa, onların cümlesinden koru… Onları üzen ve meşgul eden hallerin cümlesinden onları uzak eyle... Şerleri hayra tebdil eyle... Kalpte ve gönülde birlik, dirlik ve esenlik ihsan eyle... Hayırlı geçimler ihsan eyle… Hayırlı hayatlar ve akîbetler nasip eyle... Kelime-i şahadeti söyleyerek şu dünyadan göçmeyi nasip eyle...

Zafer ailesinin her bir ferdinin hizmetinden razı ol yâ Rab... Gayretimizi artır, ümit ve şevkimizi çoğalt ve coştur Allah’ım... Göz bebeği yavrularımızı muhafaza eyle... Amel defterinin sağ tarafı açık olanlardan eyle yâ Rab... Âmin... Bihürmeti Seyyidil Mürselin... Esselatü vesselâm aleyke yâ Rasulallah... Âmin, Yâ Muîn ve yâ Erhamerrahimin… Âmin…

37. yılı bitirip 38. yıla girerken tekrar siz sevgili dostlarımızla beraber olmayı umuyor ve bekliyoruz. Dostluklarımızın gereğini yerine getirme zamanıdır diyoruz. 

Bizden hareket, Mevlâ’dan bereket…

 

 

Ruh Ve Kalb Aynı Şey Mi?

Ruh Ve Kalb Aynı Şey Mi?

İsrâ Sûresinde , “De ki, ruh Rabbimin emrindendir.” buyrulur. (85. ayet)

Devamı »

Çiçek Ve Bahçıvan

Çiçek Ve Bahçıvan

Düşünce Öyküsü

Devamı »

Şaka Mı, Ciddi Mi?

Şaka Mı, Ciddi Mi?

Neşeli Öykü

Devamı »

Kainatta Gördüğümüz Birlik Mührü / Sağdan Sola Dönüş Hareketi

Kainatta Gördüğümüz Birlik Mührü / Sağdan Sola Dönüş Hareketi

Varlık âlemine baktığımızda canlılardan cansızlara, atomlardan güneş sistemine, bitkilerden hayvan ve insana kadar bütün âlemlerde Yüce Yaratanın varlık ve birliğine işaretler görürüz. Bu işaretlerden birisi de Rabbimiz olan Allah’ın varlıklarda koymuş olduğu birlik mührüdür.

Devamı »

Satır Arkası

Satır Arkası

Devamı »

Allah Adaletli Mi?

Allah Adaletli Mi?

Soru: Savaşlarda yaralanan veya ölen çocuklar görüyoruz. Kronik hastalıklarla acı çeken veya yoksulluktan sürünen insanlar görüyoruz. Allah adaletli ve merhametli ise neden bunlara izin veriyor?

Devamı »

4 Oğul 4 Mevsim

4 Oğul 4 Mevsim

Akıl Öyküsü

Devamı »

Soğuk Denizlerdeki Balıklar Donmaktan Nasıl Korunurlar?

Soğuk Denizlerdeki Balıklar Donmaktan Nasıl Korunurlar?

Hiç düşündünüz mü; kutuplara yakın bölgelerdeki denizlerde yaşayan balıklar acaba çok düşük sıcaklıklarda donmaktan nasıl korunabilmektedirler?

Devamı »

Ruhumdan Üfledim

Ruhumdan Üfledim

“Allah insanı yaratmış, ona ruhundan üflemiş. Ruhu mu var yani, üflemesi de ne demek?”

Devamı »

Yetişemiyorum Yaşamaya

Yetişemiyorum Yaşamaya

Yetişmiyor ömrüm bunca ihtişamın hakkını vermeye.

Devamı »

Kendine Yönelik Şiddet

Kendine Yönelik Şiddet

Kendine yönelik şiddet, kişinin kendi bedenine yönelik tekrarlayıcı, isteyerek ve amaçlı olarak yaptığı, doku hasarı ile sonuçlanan girişimlerdir. Kendi kendine şiddet uygulamak sorun karşışında verilen patolojik tepkilerden biridir.

Devamı »

Kova

Kova

Neşeli Öykü

Devamı »

Kırkambar

Kırkambar

Devamı »

Gönül Yorgunluğu

Gönül Yorgunluğu

‘Gönül yorgunluğu’... Depresyonu bundan daha güzel tarif edebilecek bir şey düşünemiyorum.

Devamı »

Zaman Bana Uymazsa Ne Yapmalıyım?

Zaman Bana Uymazsa Ne Yapmalıyım?

Eğer tekerlemenin dediğine bakacak olursam, zaman bana uymadığında benim ona uymam gerekecek. Tekerlemenin buyruğu öyle: zaman sana uymazsa, sen zamana uy!

Devamı »

Rabbim, Adınla Atıyor Kalbim

Rabbim, Adınla Atıyor Kalbim

Ne verdiysen hepsini Sen verdin... Ben istemeden verdin.

Devamı »

İnanç Terapisi

İnanç Terapisi

Allah inancı olan kişilerin stres ve yalnızlıkları hafiflemekte, psikiyatrik yakınmaları azalmaktadır. İnançlı olan kendini yalnız hissetmez, dünyada bulunmasının bir hikmeti olduğunu bilir ve yaptığı zerre kadar iyiliğin de kötülüğün de karşılıksız kalmayacağına inanır.

Devamı »

Mevsimine Göre Meyveler

Mevsimine Göre Meyveler

Her mevsim toprak, hava ve iklim değiştiği gibi bedenimizin ihtiyaçları da değişmektedir. Bu yüzden sonsuz şefkat sahibi Rabbimiz bedenimizin ihtiyaçlarına uygun olarak Rahmet hazinesinden bizler için her mevsime uygun meyve ve sebzeler yaratmaktadır.

Devamı »

Her Şey Kur'an'da Olduğuna Göre Âlimlere Ne İhtiyaç Var?

Her Şey Kur'an'da Olduğuna Göre Âlimlere Ne İhtiyaç Var?

Kâinat kitabını çeşitli yönleriyle keşfedip bizlere anlatan bilim insanları olduğu gibi elbette ki, Kur’ân-ı Kerîm’i de bizlere ders verecek âlimler ve müçtehidler olmalıdır.


Devamı »

Yediveren

Yediveren

Devamı »

Yaprak Mı Şeker Fabrikası Mı?

Yaprak Mı Şeker Fabrikası Mı?

Her sonbahar geldiğinde, pancar tarlalarında tatlı bir telaş başlar.

Devamı »

Bir Osmanlı Hayranı: Rembrandt Van Rjin

Bir Osmanlı Hayranı: Rembrandt Van Rjin

Rembrandt 17. yüzyılda yaşamış bir barok ressamdır. Ünü yaşadığı ülke sınırlarını aşmış, sanat tarihinin önemli bir şahsiyeti olmuştur.

Devamı »

Ruh Bakımı 2 / Hayat İnsandan Ne İster?

Ruh Bakımı 2 / Hayat İnsandan Ne İster?

Var mısınız ruh bakımına? Hemen. Şimdi. Sürekli...

Devamı »

Vakit Bulmak

Vakit Bulmak

Tarih Öyküsü

Devamı »

Gençliğin Eğitimi

Gençliğin Eğitimi

‘Eğitim’ kelimesinin asıl anlamı, eski dilimizdeki ‘terbiye’ kelimesiyle kastedilen manadır. Eğitim kelimesinin geçtiği her yerde, onun ‘terbiye’ kelimesiyle eş anlamlı olduğunun hatırlanmasında fayda vardır.

Devamı »

İlk Ribozom Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk Ribozom Nasıl Ortaya Çıktı?

Allah bütün canlı varlıkların teşekkülünde bir takım prensipler, sebepler ve kaideler koymuştur. Ancak ilk yaratılışta bu prensip ve kanunların dışında bir yaratılış söz konusu olmalıdır.

Devamı »

Tilkinin Hesabı

Tilkinin Hesabı

İbret Öyküsü

Devamı »

Son(?)Bahar

Son(?)Bahar

Sonbaharda rüzgârlar silkeliyor dalları kuvvetlice, yapraklar düşüyor toprağın eteklerine.

Devamı »

Yol Üzerine

Yol Üzerine

Yollar yürümek içindir. Yol vardır hedefe götürür, yol vardır uzaklaştırır seni amacından.

Devamı »

Çocuklar Babayı Annenin Gözlerinden Tanır

Çocuklar Babayı Annenin Gözlerinden Tanır

Çocuklar babalarını hem yeterince göremiyor hem de ne iş yaptığına dair ayrıntılı bir fikirleri yok. Eskiden babanın emeği ve iş gücü çocuğun gözü önündeydi. Çocuk babasının ne iş yaptığını bilir, işin içeriğine tanıklık ederdi.

Devamı »

Eshâb-ı Fîl

Eshâb-ı Fîl

Şiir

Devamı »

Soru Ve Cevap

Soru Ve Cevap

Devamı »

E Vitamini

E Vitamini

E vitamini etkisi gösteren bileşiklere tokoferoller denir.

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »