40 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Hem Serinlik Hem Temizlik İçin Karpuz

Ağustos 2017, 488 187 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Yazın sıcaktan buram buram terlerken, bir dostunuzun karpuz veya kavun teklif etmesi ne güzel olur!..

Bostan olarak adlandırılan karpuz ve kavunun enerji yüksek değildir. Yazın sıcak havalarda fazla enerjiye ihtiyacımız olmadığından hararet giderici ve ferahlatıcı olarak hayli işe yararlar. Susuzluğumuzu alır, bizi serinletirler. Sıcak çarpmasına da birebirdirler.

 

Kurak tarladan bol sulu meyve

 

Karpuz sıcak ülkelerde, kurak yerlerde yetişmesi (oldukça sulu olmasına rağmen) enteresandır. İp kalınlığındaki uzun gövdesinde kilolarca ağırlıkta, üstelik kalın ve sağlam bir kabuk içindeki sulu ve lezzetli meyvesinin olması, insanlarda hayranlık uyandırır.

Türkiye’nin hemen her yerinde yetiştirilen karpuzun besleyici değeri yüksektir. 300 kadar çeşidi vardır.

Karpuz; su muhtevası yüksek ve sodyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi çeşitli mineral ve vitaminleri ihtiva eden faydalı bir meyvedir. İçerisinde %8-10 kadar kuru madde bulunur, gerisi sudur. Şeker oranı %1-3 gibi düşük miktardadır.

 

Sıcaktan bunalan vücudumuzun su ihtiyacını en iyi karpuz karşılar

 

Böbrekleri çalıştırarak kum ve taş dökülmesine sebep olur. İçindeki madeni tuzlar sayesinde bedeni zehirleyen üre, ürat tuzları gibi zararlı artıkların kandan atılmasında yararlıdır.

Karpuz, bazı kimselerce “Sudur, hiçbir besin değeri yoktur!” şeklinde itham edilse de gerçek böyle değildir. Bir dilimiyle günlük C vitamini ihtiyacının %80’i karşılanır. İçerdiği potasyum ise kan dolaşımı için vazgeçilmezdir. Ayrıca bulundurduğu A vitamini cildimiz için çok önemlidir, deriyi ve saçları nemli tutar.

Karpuz antioksidan bir gıdadır ve bol amino asit bulundurur. Antioksidan (zindelik verici) ve amino asit muhtevası yüksek besinler vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmaları için yaratılırlar. Çünkü antioksidanlar hasarları ve kanseri önleyicidir, bağışıklık sistemini takviye eder, göz sağlığına iyi gelir. Amino asitler ise vücuttaki bütün hayati fonksiyonlarda kullanılan proteinlerin yapı taşıdırlar. Cinsel problemlerde yararlıdır.

Yine karpuzda yüksek seviyede likopen de bulunur. Karpuza kırmızı rengini veren likopen; kalp ve kemik sağlığına iyi gelir, prostat kanserini önlemede faydalıdır, aynı zamanda iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Hipertansiyonun düşmesini sağlar.

Menopoz sonrası kadınlarda kan basıncını düşürür, damar sertleşmesini azaltır.

Karpuzda bulunan lif, sindirim sistemimiz için ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde faydalıdır.

 

Karpuzun çekirdekleri de çok faydalıdır

 

Çekirdeklerinin içerisinde bol miktarda protein, magnezyum, B vitamini ve yararlı yağlar mevcuttur.

Üstelik karpuzun makul miktarda yenildiğinde hiç zararı yoktur. Tokluk hissi verdiğinden kilo vermek isteyenlere de yardımcıdır. İçerdiği şeker doğal olduğundan ve vücuda aşırı glisemik yük vermediğinden tavsiye edilir.

 

***

 

Peygamber Efendimiz (asm) severek yediği bostanı biz ümmetine tavsiye etmiştir:

Yemekten evvel kavun, karpuz yemek şifadır. Birçok dertleri giderir.”

Efendimizin yemekten önce yenmesini istemesi de şu sebeptendir: Sindirim sisteminin boş olmasından dolayı çabucak sindirilir ve tüm yararlı maddelerin emilmesi mümkün olur.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Şaşırtan Organımız: Talamus

ARA BEYNİN bir parçası olan talamus, ceviz büyüklüğünde yaratılmış bir sinir dokusudur. İnsan beyninin orta kısmındadır. Koku duyusu dışında tüm duyu organlarının bağlantı yeri talamusta yer alır.

Devamı »

Beynimizin Şaşırtan ve Yeni Anlaşılan Esnekliği: Nöroplastisite

Nöroplastisite kavramı; gelişim, öğrenme, büyüme, yaşlanma, bozulma, hasarlanma, iyileşme, tedavi, terapi ve rehabilitasyon gibi farklılaşmanın yaşandığı tüm süreçlerde ortaya çıkan değişim ve düzenleme mekanizmalarının yönlendirdiği tüm ‘yeni’ veya ‘yeniden’ yapılanmaları ifade eder.

Devamı »

İnsan Beynine Özgü Heyecan Verici Keşif: Kuşburnu Nöronları

Beyinde keşfedilmemiş farklı hücre tiplerinin olması da muhtemel. Örneğin, araştırmacılar yakın bir zaman önce şeklinin adeta kuşburnu ağacını andıracak şekilde çok sayıda dallanmalar içermesi sebebiyle kuşburnu nöronu olarak adlandırdıkları yeni bir tür beyin hücresi keşfettiler ve bu hücrenin sadece insanlarda olduğunu tespit ettiler.

Devamı »

Tedavi İçin Yaratılan Canlı: SÜLÜK

Sülük insanlık tarihi kadar eski geleneksel bir tedavi şeklidir ve asırlardır pek çok hastalığa şifa vermeye devam ettiği gibi günümüzde de öneminden bir şey kaybetmiş değildir.

Devamı »