78 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Hem Serinlik Hem Temizlik İçin Karpuz

Ağustos 2017, 488 467 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Yazın sıcaktan buram buram terlerken, bir dostunuzun karpuz veya kavun teklif etmesi ne güzel olur!..

Bostan olarak adlandırılan karpuz ve kavunun enerji yüksek değildir. Yazın sıcak havalarda fazla enerjiye ihtiyacımız olmadığından hararet giderici ve ferahlatıcı olarak hayli işe yararlar. Susuzluğumuzu alır, bizi serinletirler. Sıcak çarpmasına da birebirdirler.

 

Kurak tarladan bol sulu meyve

 

Karpuz sıcak ülkelerde, kurak yerlerde yetişmesi (oldukça sulu olmasına rağmen) enteresandır. İp kalınlığındaki uzun gövdesinde kilolarca ağırlıkta, üstelik kalın ve sağlam bir kabuk içindeki sulu ve lezzetli meyvesinin olması, insanlarda hayranlık uyandırır.

Türkiye’nin hemen her yerinde yetiştirilen karpuzun besleyici değeri yüksektir. 300 kadar çeşidi vardır.

Karpuz; su muhtevası yüksek ve sodyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi çeşitli mineral ve vitaminleri ihtiva eden faydalı bir meyvedir. İçerisinde %8-10 kadar kuru madde bulunur, gerisi sudur. Şeker oranı %1-3 gibi düşük miktardadır.

 

Sıcaktan bunalan vücudumuzun su ihtiyacını en iyi karpuz karşılar

 

Böbrekleri çalıştırarak kum ve taş dökülmesine sebep olur. İçindeki madeni tuzlar sayesinde bedeni zehirleyen üre, ürat tuzları gibi zararlı artıkların kandan atılmasında yararlıdır.

Karpuz, bazı kimselerce “Sudur, hiçbir besin değeri yoktur!” şeklinde itham edilse de gerçek böyle değildir. Bir dilimiyle günlük C vitamini ihtiyacının %80’i karşılanır. İçerdiği potasyum ise kan dolaşımı için vazgeçilmezdir. Ayrıca bulundurduğu A vitamini cildimiz için çok önemlidir, deriyi ve saçları nemli tutar.

Karpuz antioksidan bir gıdadır ve bol amino asit bulundurur. Antioksidan (zindelik verici) ve amino asit muhtevası yüksek besinler vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmaları için yaratılırlar. Çünkü antioksidanlar hasarları ve kanseri önleyicidir, bağışıklık sistemini takviye eder, göz sağlığına iyi gelir. Amino asitler ise vücuttaki bütün hayati fonksiyonlarda kullanılan proteinlerin yapı taşıdırlar. Cinsel problemlerde yararlıdır.

Yine karpuzda yüksek seviyede likopen de bulunur. Karpuza kırmızı rengini veren likopen; kalp ve kemik sağlığına iyi gelir, prostat kanserini önlemede faydalıdır, aynı zamanda iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Hipertansiyonun düşmesini sağlar.

Menopoz sonrası kadınlarda kan basıncını düşürür, damar sertleşmesini azaltır.

Karpuzda bulunan lif, sindirim sistemimiz için ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde faydalıdır.

 

Karpuzun çekirdekleri de çok faydalıdır

 

Çekirdeklerinin içerisinde bol miktarda protein, magnezyum, B vitamini ve yararlı yağlar mevcuttur.

Üstelik karpuzun makul miktarda yenildiğinde hiç zararı yoktur. Tokluk hissi verdiğinden kilo vermek isteyenlere de yardımcıdır. İçerdiği şeker doğal olduğundan ve vücuda aşırı glisemik yük vermediğinden tavsiye edilir.

 

***

 

Peygamber Efendimiz (asm) severek yediği bostanı biz ümmetine tavsiye etmiştir:

Yemekten evvel kavun, karpuz yemek şifadır. Birçok dertleri giderir.”

Efendimizin yemekten önce yenmesini istemesi de şu sebeptendir: Sindirim sisteminin boş olmasından dolayı çabucak sindirilir ve tüm yararlı maddelerin emilmesi mümkün olur.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ay ve İlginç Yaratılış Özellikleri

Kur'an-ı Hakîm'de, Ay’ın ölçülü yaratıldığı ve hareket ettirildiği ve ayrıca hayata hizmet edecek şekilde takdir edildiğine dikkatimiz çekilir. Biraz incelediğimizde, Ay’ın yapısı ve hareketleriyle ayetleri açıkladığını görürüz.

Devamı »

Dünyamız Dev Gezegenle Nasıl Korunuyor? / Jüpiter

Neredeyse sonsuzluğa uzanan büyüklükteki kâinatımızda, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi yüz milyarlarca galaksi mevcuttur.

Devamı »

Darwin, Tavus Kuşlarını neden sevmezdi?

Darwinistler, canlıların hayatta kalabilmek için değişim geçirdiklerini ileri sürerler. Peki, öyleyse tavus kuşları neden yırtıcı hayvanların birkaç kilometre öteden bile görmesine sebep olan parlak, canlı renklere sahip oldular?

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »