62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Emanet Mermiler

Ağustos 2016, 476 179 Görüntülenme Eklenme Tarih: 12 Ocak 2020 17:52 Mehmet Kırkıncı

 

Bir asker, kendisine sayı ile teslim edilen mermileri, komutanının izin vermediği yerlere boşuna harcadığında ceza gördüğü gibi, onları düşman askeri yerine kendi silah arkadaşlarına, kendi halkına karşı kullandığı takdirde ise cezası kat kat ziyade olur.

İşte bizim ömrümüzün her bir saati veya dakikası da, sarf edilecek yerler belirtilerek Allah tarafından verilmiş birer mermi gibidir. Bu mermiler gibi emanet ömür dakikalarımızı malâyânî (ne dünyaya, ne ahirete faydası olmayan) şeylere ve İslâm’ın nehyettiği (yasakladığı) sahalar­da kullanmaktan, dikkatle çekinmemiz gerekmektedir. Yoksa emanetin hakkını vermemiş oluruz…

Yukarıda verdiğimiz mermi örneğini genişleterek diğer organlarımız için de düşünebiliriz. Göz dürbün, ceset üniforma ve sair organlar ve duygular da emaneten verilmiş, istediğimiz gibi tasarruf etme yetkimiz olmayan cihazlardır…

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »