Mart 2020

Mart 2020, 519

 

Merhaba değerli dostlarımız,

Dış dünyamız mevsim be mevsim değiştiği gibi iç dünyamız da sürekli halden hale başkalaşıyor. Bazen içimizde dört mevsimi bir günde yaşıyoruz.

Bir haber âlemimizi kışa çevirirken, bir haberle bahar havası geliyor gönlümüze...

Böyle bir ortamda ne yapmak lazım?

Her şeye yetişecek gücümüz yok, her şeyi görecek gözümüz yok, her şeye uzanacak elimiz yok, her şeyi bilemeyiz, her şeyi çözemeyiz… Ömrümüz gibi gücümüz de imkânlarımız da sınırlı. Öyleyse ne yapmalıyız? Seçmeliyiz; faydalıyı faydasızı seçerek yaşamalıyız. Ömrümüzü verdiğimiz şeylerden buna karşılık ne aldığımızın hesabını yapmalıyız. Sonuçta bir alışveriş yapıyoruz ve en değerli sermayemizi, yani ömrümüzü dakika dakika veriyoruz…

Elma-armut alırken üç kuruşun hesabını yapan bizler; saatlerimizi, günlerimizi, aslında tek sermayemiz olan ömrümüzü nerelere harcadığımızın da hesabını yapmalıyız ki sonunda iflas etmeyelim.

Kur’an hayat kitabımızdır. Bize hayata bütün olarak bakmayı öğretir. Kötülüklerle birlikte iyilikleri, şerlerle birlikte hayırları görmemizi sağlar. Nimetleri hatırlattığı gibi musibetleri de hatırlatır. Fırsatlara teşvik ettiği gibi, tehlikelere karşı da uyarır. Bu sebeple dinin yarısı sabır, yarısı da şükürdür; hayat da böyledir…

Kur’an sadece nimetleri değil, onları vereni de bildirir. Kâinatta esas olanın hayır, rahmet ve iyilik olduğunu bildirir. Kötülükler ise hayırları göstermek, hayırlara hizmet etmek için vardırlar; çünkü biz her şeyi zıttıyla anlar ve biliriz. Karanlık olmadan ışığı, hastalık olmadan sağlık ve afiyeti, cehalet olmadan ilmi, zahmet olmadan rahmeti.. bilemeyiz, tanıyamayız.  İşte bu sebeple musibetler, kötü görünen şeyler, ya nimetleri göstermek, ya günahlara kefaret ya da ebedi hayatımızı korumak için bizi uyandıran ikazlardır. Sonuçları, hikmetleri, faydaları hayır ve iyilik olduğu için de müminler hakkında şerler de hayırdır, rahmettir ve iyiliktir. Yeter ki aklını kullanıp gerekli tedbirleri alsın… Bu sırrı bilenler bu sebeple hastalık ve musibetlere ‘hediye’ demişler.

Evet, bizler Müslümanlar olarak Rehberimiz Muhammed aleyhisselamdan, “asıl hayatın ahiret hayatı olduğunu” ders almışız. Ölçümüz oraya göredir. Ahirette iyi sonuç veren dünyada olumsuz ve kötü görünse de iyidir; ahirette kötü sonuç veren şey, dünyada iyi ve güzel görünse de kötüdür. Allah’ın kapattığı kapı ya uçuruma, ya cehenneme çıkıyordur. Böyle bakıp başımıza gelen şeylere sabreder, mazhar olduğumuz nimetlere şükrederiz. Çünkü bizi rahmetiyle kuşatan bir Rabbimiz var ve bizi ebedi saadetlerine, nimetlerine davet edip onlara erişmemizi murad ediyor. Bunun yolunu da Resulullah’ın (asm) yolu ve sünneti olarak bildiriyor. Rabbimiz bizleri sırat-ı müstakimde daim eylesin.

Ömrümüze değer, hayatımıza hayat katması niyetiyle hazırladığımız Mart 2020 sayımız da elinizde. Emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ediyoruz. Hepimiz bu hayrın içindeyiz hamdolsun. Kimi yazarak, kimi hazırlayarak, kimi de abone olarak ve abone yaparak bu güzel niyetlerin gerçekleşmesine ve devamına sebep oluyor. Duamız bu: Allah (cc) bu yaptığınız hayrı kabul etsin; hem dünyada hem de ahirette karşılığını bol bol versin. Rabbimiz Zafer Dergimizi ve güzel hizmetini kıyamete kadar daim eylesin. Amin.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Dua eder, dualarınızı bekleriz.

 

Suat Ünsal

 

 

Satır Arası Mart 2020

Satır Arası Mart 2020

Satır Arası Mart 2020

Devamı »

Her Şeye Hazırlıklı Olmak

Her Şeye Hazırlıklı Olmak

Her ne kadar binlerce ev yapılır bahsedilmez de yıkılan bir ev haberi ayyuka çıkarılır; binlerce sağlıklı doğum görmezden gelinir de, bir sakat doğum her bültende ezberletilir… Depremsiz yıllar değil de birkaç dakikalık deprem konuşulur. Sağlıklı yıllar değil de hasta olunan birkaç gün konuşulur… İşte böyle nazarların hazırladığı haberlerden bol bol deprem, virüs, salgın, çığ, sel, ölüm haberlerini nefesimizi tutarak izliyoruz…

Devamı »

Korona Virüsü Bize Ne Anlatıyor?

Korona Virüsü Bize Ne Anlatıyor?

Bugün gündemde olan yeni bir Koronavirüstür (Covid-19). 31 Aralık 2019’da sebebi tespit edilemeyen bir zatürre vakasının DSÖ’ne bildirilmesi ile salgın dünya gündemine geldi. Koronavirüsler, hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüs türüdür. Kuş gribi, Domuz gribi gibi son yıllarda ortaya çıkan hastalıkları toplumun büyük kısmı biliyor, daha az bir kısmı da SARS (2003’de) ve MERS (2009’da) gibi koronavirüs hastalıklarını duymuştur.

Devamı »

Yardım Çağrısı! / Bir Hatıra

Yardım Çağrısı! / Bir Hatıra

Bir Hatıra

Devamı »

Ağaç

Ağaç

Hüzünlü Tebessümler

Devamı »

Aşkın Halleri

Aşkın Halleri

Aşkı konuşmak kolay da, onu olmak zor. Âşık olmaktan söz etmiyorum, aşkı olmaktan ve oldurmaktan bahsediyorum. Aşkla kanatlanmaktan, âlemi yukarılardandan kalb gözüyle görebilmekten. “Kâh çıkarım gökyüzüne seyrederim âlemi/Kah inerim yeryüzüne seyreder âlem beni.” Aşk varlığın merkezini değiştirir...

Devamı »

Demir Yiyen Canlılar / Titanik'i Kim Yiyor?

Demir Yiyen Canlılar / Titanik'i Kim Yiyor?

“Titanik mi?”, “Koca gemiyi hem de denizin dibinde kim yer hocam, hem neden yesin?”, “Ne dediğini kulağın duyuyor mu hocam?” dediğinizi duyar gibiyim. Ne derseniz deyin, şu bir gerçek ki her geçen gün Titanik lokma lokma tüketiliyor. Peki kim yiyor? İşte bunu tahmin etmeniz zor: Titanik’i, gözle bile göremediğimiz mini minnacık canlılar yiyor!

Devamı »

Çatışmalı İletişim Ayırıyor / Evlilik Terapisi

Çatışmalı İletişim Ayırıyor / Evlilik Terapisi

Çatışmalı iletişim veya iletişimsizliğin olduğu evliliklere bakıldığında genellikle şu görülür: Karı ve koca, birbirlerine temas etmeyen iki paralel çizgi halindedirler. Biri duygusal olarak kıpır kıpırdır, duygularını ifade eder, gösterir ve aynı şekilde karşılık görmek ister. Ancak diğeri bunun aksi bir yapıdadır.

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar Mart 2020

Devamı »

Çocukluğa Dair

Çocukluğa Dair

Bir çocuğun kendini tanıma ve hayatı anlama yolunda ilk basamakları tırmanırken bunca sayısal değere ihtiyacı yok aslında. Onun en büyük ihtiyacı sevgi, ilgi ve şefkatle yoğrulduğu, kabul gördüğü, kendini güvende hissettiği bir aile ortamı. Hangi sayısal büyüklük onun bu ihtiyacına cevap verebilir ki? Evin oda sayısı mı? Kendine ait odasının son moda eşyalarla dekore edilmiş olması mı? Pahalı giysi ve oyuncaklar mı? Ona anne baba hasreti çektirerek kazanılan yüksek kazançlar mı?..

Devamı »

(Gerçek) Kurtlar Vadisi

(Gerçek) Kurtlar Vadisi

Yellowstone Milli Park şu anda dünya üzerinde canlı çeşitliliğinin en fazla olduğu ekosistemlerden bir tanesi. İçerisinde 300 kuş, 16 balık, 5 amfibi, 6 sürüngen, 67 çeşit memeli hayvan türüne; 1300 farklı grup yerel ve 225 yerel olmayan bitki grubuna yuvadır... Hayret verici değişim, 1995 yılında dışarıdan park alanına 31 tane kurt getirilmesiyle başlar. Kurtların birçok türü öldürdüğünü hepimiz biliriz, fakat çok canlıya hayat alanı açmaya da bir sebep olduklarının pek azımız farkındadır.

Devamı »

Taksi Şoförü / Öykü

Taksi Şoförü / Öykü

Sürprizli Öykü

Devamı »

Birer Kukla mıyız?

Birer Kukla mıyız?

Hiç kuşkusuz varlıkları birer oyuncak, insanı da bir kukla olarak yaratmadı. Bunu diyenler saçmalıyor. Bak, ayet bu iftirayı nasıl reddediyor: “Biz gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri oyuncak olsunlar diye yaratmadık. Eğlence edinmek isteseydik onu kendi katımızdan edinirdik.”

Devamı »

Sanatın Sonu

Sanatın Sonu

Sanat, estetik haz ve kaygı olarak tanımlanır. İlk insanlardan itibaren sanatın temelleri güzellik, estetik ve mükemmellik gibi kavramlar üzerine bina edilir. İnsanın iç dünyası, ruhunun güzelliği, inançları ve ilhamları sanat eserlerine yansır.

Devamı »

Gariptir Şu İnsanoğlu

Gariptir Şu İnsanoğlu

Ne gariptir şu insanoğlu… Ne garip… Zevke, eğlenceye geldi mi, hiçbir şeyi kaçırmaz, nefsi adına en küçük menfaati bile unutmaz. Ama ona her şeyi veren Rabbini çabucak unutur. Aldığı her nefesle ona yeniden can bahşeden Allah’ı çok kolay unutur… Günler böyle gelir geçer… Sonunda bir gün o da toprağa girer. Her fani gibi o da unutulur gider.

Devamı »

Büyüyen Kemikler

Büyüyen Kemikler

Diğer dokulara kıyaslandığında oldukça sert olan kemikler, içerisinde barındırdığı organik ve inorganik maddeler sayesinde, rahmetin bir cilvesi olarak hem sağlam ve hem de esnek yaratılmıştır. Kemikler eğer bir miktar esnek olmasa bir etki sonucu zorlandığı zaman hemen kırılacaktı, eğer çok esnek olup sert olmasa hareket etmek ve ayakta durmak bile zor olacaktı.

Devamı »

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Tatlı Acılar / Şiir

Tatlı Acılar / Şiir

Gül Kokulu Şiirler

Devamı »

Vakıf Malı

Vakıf Malı

Yaşanmış Öykü

Devamı »

Depremle yaşamak ya da yaşamamak

Depremle yaşamak ya da yaşamamak

Japonya örneği de gösteriyor ki, mesele depremle yaşamayı öğrenmek değil, bu dünyada Yer ve Gökler Rabbinin bir kulu olarak yaşamayı öğrenmekten ibarettir.

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »

Gizli Hazinelerin Anahtarı İnsanda

Gizli Hazinelerin Anahtarı İnsanda

Ayette geçen 'emanet' kavramı

Devamı »

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (asm) Çocuklara Sevgi ve Şefkati Nasıldı?

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (asm) Çocuklara Sevgi ve Şefkati Nasıldı?

Peygamberimizin (asm) çocuklara olan şefkati ve sevgisi bambaşkaydı. Gördüğü ve karşılaştığı her çocuğa selâm verir, halini hatırını sorardı. Binekli bulunduğu zaman çocukları atının terkisine alır, gidecekleri yere kadar götürürdü. Çocuklarla arkadaşça konuşur, onların yanında çocuklaşır, anlayış seviyelerine göre sohbet ederdi. Çocuklarla o kadar ilgiliydi ki, bir defasında yarış yapan çocukları görmüştü de, onların neşesine katılmak için birlikte koşmuştu.

Devamı »

Çanakkale'nin Kahraman Hemşiresi Safiye Hüseyin

Çanakkale'nin Kahraman Hemşiresi Safiye Hüseyin

Dr. Besim Ömer’in (Akalın) kurduğu Hilâl-i Ahmer Cemiyeti’nin (Kızılay), İstanbullu kadınlar için 1911 yılında açtığı hemşirelik ve ebelik kursundan mezun olan ilk hasta bakıcılardan biri de Safiye Hüseyin (1881-1964) idi.

Devamı »

Dünya Savaşı / Öykü

Dünya Savaşı / Öykü

Hayat Öyküsü

Devamı »

Hicret ve Fetih!..

Hicret ve Fetih!..

Dede ile Torun

Devamı »

Sayılı Sözler

Sayılı Sözler

Sayılı Sözler Mart 2020

Devamı »

Tesadüfler Neden Birbirinin Aynı İki Parmak İzi Yapamıyor?

Tesadüfler Neden Birbirinin Aynı İki Parmak İzi Yapamıyor?

Doğum öncesi cenin üzerinde son şeklini alan parmak izi, kalıcı yara olması dışında insanın ömrü boyunca sabit kalır. İşte bu yüzden her insanın kendine özel önemli bir ‘kimlik kartı’dır. 19. yüzyılın sonlarına doğru keşfedilen bu özelliği Kur’an 1400 yıl önce haber verir. İnsanları ölümden sonra diriltmenin Allah için çok kolay olduğu anlatılırken, insanların parmak uçlarından söz edilir...

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Düşünceler Mart 2020

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »