14 Yazı Nihal Balcı
Mikrobiyolog

Yazar Profili »

(Gerçek) Kurtlar Vadisi

Mart 2020, 519 45 Görüntülenme Eklenme Tarih: 21 Şubat 2020 15:52 Nihal Balcı

Mart 2020, 519 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ölçüyü Tutturmak

Dr. Robin bana o gün laboratuvarda, belli bir bakterinin besininin nasıl yapılacağını gösteriyordu. Önümüzde laboratuvar tezgahının üstünde bir kâğıtta yazılı tarif vardı. Hoca parmağı ile tarifin bir satırını işaret ederek, “Bunu ölçmede biraz zorlanabilirsin,” dedi. “Tamam,” dedim ve devam ettik. Fakat içimden, “Alt tarafı terazi ile bir tozun gramını ölçmem gerek. Ne kadar zor olabilir ki?” diye düşündüm.

Devamı »

Can Sıkıntısı ve “Şok Edici” Bir Araştırma

Virginia Üniversitesinde yapılan bir araştırma bu durumun vehametini gözler önüne seriyor. Science dergisinde yayınlanan makaleye göre insanlar, özellikle de erkekler kendi düşünceleriyle yalnız kalmamak için acı çekmeye bile razı oluyor; hiç bir şey yapmamaktansa negatif bir şey yapmayı tercih ediyorlar... Bu yazıda bu araştırmanın sürpriz sonuçlarını okuyacaksınız.

Devamı »

Bakterilerin Ölüm Çığlıkları / Mikropların Demokratik ve Fedakâr Toplum Yapıları

Bakterileri tek hücreli ve küçük diye önemsiz, hissiz zannetmemeli! Onlar olmasa şu an bildiğimiz şekliyle hayat olamazdı. Maddesi bu derece ince, dünyaya katkısı ve etkisi ise bu derece fazla olan gözle görülmez bu canlılar bilimin yeni bulguları ile her geçen gün bizi daha da şaşırtıyorlar.

Devamı »

Dover Mahkemesi / İndirgenemez Bütünlük Hâkim Karşısında

ABD’de devlet okulu ders programlarına göre dokuzuncu sınıfta evrim teorisi okutulur. Dover’de kasabanın Eğitim Kurulunun kararı ile, bu konu işlenmeden önce okullarda bir sayfa bildiri okunmaya başlanır. Okunan bildiride Darwin’in teorisinin bir gerçek değil, teori olduğu, hala test edilmekte olduğu, ve öğrencilerin bu konuda açık fikirli olmaları gerektiği yazmaktadır. Darwin taraftarları şiddetle karşı çıkarlar. Onlara göre öğrencilere bu bildiriyi okumak laikliğe aykırıdır; okullarda dini d

Devamı »