6 Yazı Nihal Balcı
Mikrobiyolog

Yazar Profili »

(Gerçek) Kurtlar Vadisi

Mart 2020, 519 34 Görüntülenme Eklenme Tarih: 21 Şubat 2020 15:52 Nihal Balcı

Mart 2020, 519 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Trafik Cezası

1992’de Yeshiva Üniversitesi tarafından geliştirilen “Masumlar Projesi”, ABD’de yalancı şahitlik, yanlış görgü şahitliği, baskı altında zorla yaptırılan itiraflar veya kötü avukatlar gibi nedenlerle hapse girmiş birçok mahkuma yardımcı oluyor. DNA veri tabanları ile suç mahallindeki bulgular karşılaştırılarak yapılan eşleştirmeler ile gerçek suçlular ortaya çıkarılırken, haksız yere hapse giren pek çok insan da özgürlüğüne kavuşuyor.

Devamı »

(Gerçek) Kurtlar Vadisi

Yellowstone Milli Park şu anda dünya üzerinde canlı çeşitliliğinin en fazla olduğu ekosistemlerden bir tanesi. İçerisinde 300 kuş, 16 balık, 5 amfibi, 6 sürüngen, 67 çeşit memeli hayvan türüne; 1300 farklı grup yerel ve 225 yerel olmayan bitki grubuna yuvadır... Hayret verici değişim, 1995 yılında dışarıdan park alanına 31 tane kurt getirilmesiyle başlar. Kurtların birçok türü öldürdüğünü hepimiz biliriz, fakat çok canlıya hayat alanı açmaya da bir sebep olduklarının pek azımız farkındadır.

Devamı »

Doğal Seleksiyon Deyince…

İnsan, Allah’ın ilmini, iradesini, yeni yeni yaratmalarını görmeyince, akılsız ve şuursuz atomlara ve sel gibi akan hava, su, ateş gibi unsurlara böyle bir yaratma gücünü vermek zorunda kalıyor. Bu ise bir damla su ışıldasın diye içine güneşi koymak gibi değil midir? Atomlar, genler, canlılar Allah’ın iradesiyle hareket ettikleri için, boylarından çok büyük işleri kolaylıkla yapar görünürler; gerçekte ise iş gören Allah’ın iradesi ve sevk etmesidir.

Devamı »

Hayatın Tarihindeki Aniden Ortaya Çıkışlar Neyi Gösteriyor? / Yukarıdan Aşağı Evrim, Aşağıdan Yukarı Evrim

Darwin “Doğa ani sıçramalar yapmaz. Eğer ani sıçramalar var ise, bu yaratılışın delilidir.”(*) der. Bulunan fosiller gösteriyor ki Kambriyen dönemi canlı çeşitliliği patlaması, işte doğada böyle ani bir atlamadır. Bilinen şubelerin çoğu ve vücut planlarının hepsi Kambriyen döneminde, jeolojik zaman ölçeğine göre bir an denilebilecek kadar kısa bir zamanda ortaya çıkmıştır.

Devamı »