53 Yazı Ümit Şimşek

Yazar Profili »

Bir Yumurtadan Her şey Okunur

Aralık 2016, 480 372 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Ocak 2020 21:26 Ümit Şimşek

 

Bir basit ve cansız yumurtayla başlar kuşun hayat macerası. Kireçten bir mahfaza içine alınmış ve besleyici maddelerden ibaret yumurta akı ile çevrilmiş bir yumurta sarısı. Hepsi bu kadar. Yumurtanın hiçbir yerinde, hiçbir zerresinde en küçük bir hayat belirtisi yok.

Sonra bir gün yavru kuşun gagası uzanıverir yumurtanın içinden. Kabuğu kırar ve dışarı çıkar. Cansız yumurta sarısı hayat dolu bir kuştur artık.

Peki ama cansız bir sıvıdan canlı bir kuş nasıl çıktı?

Cansız ve dilsiz bir sıvıdan cıvıl cıvıl bir kuş nasıl çıktı?

Cansız ve sağır bir sıvıdan canlı ve işiten bir kuş nasıl çıktı?

Cansız ve kör bir sıvıdan canlı ve gören bir kuş nasıl çıktı?

Kim can verdi bir yumurta sarısına? Kör tesadüf mü, sağır tabiat mı? Yoksa cansız ve şuursuz yumurta sarısı mı kendi kendini diriltti?

Bir yumurta bir mucizedir. Hiçten, yoktan görünmezden bir hayat fışkırır onun içinde. Nereden geldiği, nasıl geldiği bilinmez. Bilim bu mucizenin sırrını çözemez. Bir yumurta sarısında hayatın nasıl başladığını açıklayamaz. Hatta hayatın ne olduğunu dahi tarif edemez. Fakat her gün yeryüzünde sayısız yumurtalarda sessiz sedasız sayısız hayatlar yaratılır. Çeşit çeşit canlılar çıkar bir basit ve yeknesak yumurta sarısından. İbret alanlar onda bir dünyanın yaratılışını seyrederler hayranlıkla...

 

 


Aralık 2016, 480 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Allah Bu Özel Nimeti Kimlere Veriyor? / Furkan Sahibi Olanlar

KUR’ÂN-I KERÎM’İN öyle âyetleri vardır ki, daha ilk bakışta, “İşte bu bana yeter” dedirtir. Gerçekten de, o birkaç kelimelik özlü cümle içinde, insana hayattan beklediği her şeyi verebilecek bir kapasite vardır. İşte bu âyet de, öyle âyetlerden biridir ve insana, hayatının bütün aşamalarında yol gösterecek hedefleri ve bu hedeflere ulaşmasını sağlayacak bir altın formülü sunmaktadır...

Devamı »

“Geçim Darlığı Niçin Yakamızı Bırakmıyor?” Diyenlere / Güzel Bir Geçim ve Huzurlu Bir Hayatın Formülü

Geçim darlığından şikâyet etmeyen kalmadı gibi. Ama geçim darlığının asıl sebebini bulabilmek herkese nasip olmuyor.

Devamı »

Hayâsızlık Nasıl Yayılıyor? II

Önceki yazımızda, ahlâksızlık ve sapıklıkların nasıl yaygınlaştırıldığına ve dünyayı bir sapıklar gezegeni haline getirmek için girişilen operasyonlara değinmiştik. Bu yazımızda, küresel sapıklık cereyanlarının neden var güçleriyle Türkiye’ye yüklendikleri ve Kur’an’ın hepimize bir uyarı niteliği taşıyan benzetmesine değineceğiz.

Devamı »

Hayâsızlık Nasıl Yayılıyor?

Garip şeyler oluyor. Şahit olunanlara anlam verebilmek için, onları anlamak gerek. Bu yazıda Lût kavmini bile mumla aratacak sapıklıkların her türlüsünü yaygınlaştırarak dünyayı bir sapıklar gezegeni haline getirmek için girişilen operasyonların kilometre taşlarını bulacaksınız.

Devamı »