Ekim 2013

Ekim 2013, 442

 

Merhaba sevgili okuyucularımız.

Bu seneki Haccın bütün İslam âlemi ve özellikle de ülkemiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimizden diliyor, Kurban Bayramınızı tebrik ediyoruz.

Bu sene Ramazan’ın bereketi bir başkaydı. Kurban ve Hac da böyle olur inşallah. Büyük oluşumların arefesindeyiz. Bunu az ya da çok hepimiz hissediyoruz. Evet, bu sadece bizi değil, bütün insanlığı ilgilendiren büyük bir müjde.

Rabbimiz yağmuru indirmeden önce, nasıl onun müjdecisi olan rüzgârları gönderiyorsa, yaşanan her olay da gelecek olan o müjdeli günlerden bir işaret taşıyor...

Eğitim ve öğretimden tutun da kültür, sanat, edebiyat, sinema, spor ve siyaseti de kapsayacak kadar geniş bir sahada olacak bu değişim inşallah... Bütün insanlığı ve İslam âlemini tüm müesseseleriyle içine alacak kadar da muhteşem bir dönüşüm yaşanacak... Tarihin hiçbir döneminde görülmemiş müjdeli günler geliyor.

Allah’ın bir kanunu bu. Pek yakında inşallah bunu göreceğiz... Her geceden sonra sabah var... Her kıştan sonra da bahar... Ne güneşi söndürmeye kimsenin gücü yeter, ne de baharın gelmesini ve sabahın olmasını engellemeye... Bunlar, Allah’ın takdiridir ve O’nun kudretinin şaşmaz bir tecellisidir…

Aynen böyle de, insanlığın ve İslam’ın da baharı yakındır, güneşin doğuşu ve zaptı da çok yakındır inşallah...

Rabbim kalplerimize ve fikirlerimize bu yönde bir ittihat ve ittifak nasip eylesin... Gerisi gelir…

Geçen sayımızda da dediğimiz gibi; “Gelecek bizim olacak” inşallah... Mübarek Hac mevsiminin de tam böyle bir zamana denk gelmesi de boşuna değil...

Eller ve diller hiçbir zaman olmadığı kadar güçlü dualara duracak inşallah ve şeytan önderliğindeki şer odaklarının bir bir önü kesilecek, nice hayırlara kapılar açılacak...

Bu dünyada insan aklının almayacağı çok garip işler var... Aslanı tilkiye mağlup eden sırlar var... Kaderin böyle çok garip cilveleri var...

Allah yapar, kul şaşar...

Hazır olalım, daha neler göreceğiz, neler...

Şu dar ve hazır zamanı, gelecek ve geniş olan parlak bir istikbâl ile bir arada gören, düşünen ve değerlendiren kazanacak inşallah.

Hâlâ uyuyorsak biz de uyanalım artık ve dört elle yeniden hayat kitabımız Kuran’a sarılalım...

Ellerindeki mumu insanlığa güneş diye yutturmaya çalışanlara inat, hakkı ve hakikati en gür sadâ ile duyuralım... Bu belki de son fırsattır...

Göz aldanır ama gönül aldanmaz... Yıllardır yaşadığımız tecrübeler bize bunu söylüyor ve ders veriyor.

Haydi, biz de geri kalmayalım. Bu bayrama, bu kervana biz de geç olmadan katılalım... Artık karanlığın devri bitti... Üç yüz yıllık uyku ve mağara dönemi bitti... İslamiyet’in ve Kuran’ın o eşsiz nuru ve parlaklığı bir kez daha bu asrın da üzerine yeniden doğmaya başladı...

Dünya imtihan dünyası. Elbette her şey bir anda sütliman olmayacak ama azgın dalgaların ipi çekilecek, bulanık sular durulacak... Bu biraz da bizim dua ve gayretimize bağlı...

Bütün insanlığı kuşatacak, hem dünyevî, hem ebedî hayatını kurtaracak ve aydınlatacak bir hakikat güneşinin doğması çok yakın... Bütün insanlık yaralı ruhuna merhem arıyor, dünya nurunu arıyor.

Bediüzzaman Hazretleri daha 1950’li yıllarda bir mektubunda şöyle diyor:“Amerika, buranın en küçük bir havadisini merakla takip ettiği halde, buranın en büyük bir hadisesi olan Risale-i Nur u elbette arayacaktır.” (Emirdağ Lâhikası, cilt.1, s.223)

Yaşananlar bize bunu gösteriyor. Kuran’ın sönmez ve söndürülemez bir nur olduğunu bütün dünya görecektir inşallah.

Gelelim Ekim sayımıza. Bakalım neler var…

Harika bir başyazı var. Prof. Dr. Suat Canbazoğlu’na ait: “Suyun akışkanlığındaki hikmetler.” Hayretle okuyacağınız ve şükrünüzü artırmaya vesile olacak inşallah. Volkan Tuzcu, “Bir Kuran mucizesi: kemik erimesi”, Metin Karabaşoğlu “Her şey güzeldir, çirkinlik bile”, Kâzım Uysal “Şifa kaynağı olarak: balık”, Âdem Tatlı “Gözdeki kör nokta”, Nevzat Tarhan “Unutkanlık”, Senai Demirci “Hamdin .zünde gizlidir esma”, Kâmil Kırış “Yapraklar boşuna dökülmüyor”, Fatih Satıl “Çiftçi karıncalar”, İbrahim Erdinç Şumnu, “O’nun izinde”, Rasim Soylu “Soyut sanat”, Orhan Batman “Turizmde madalyonun iki yüzü”, Dr. Yaşar Çil “A vitamini”, Rasim Özdenören “Cömertlik nasıl ölçülür?”, Banu Yaşar “Kalbinin tesellisini aramak”, Mehmet Kırkıncı “İbadetler insanın meyveleridir” ve Kemal Sayar “Mutluluğun yolları ve tuzakları” yazılarıyla renk katıyorlar. Kırka yakın yazı ile dolu dolu bir Zafer’le karşı karşıyasınız.

Zaferimize gönülden desteğinizi hiçbir zaman esirgemediğinizi biliyoruz ama şu öğretim yılında evlatlarımızın ve öğrencilerimizin hayatlarına biraz olsun Zaferimizdeki yazılarla ışık tutalım.

Gayret bizden, bereket Rabbimizden.

Not: Dâvâ arkadaşımız ve dostumuz İsmail Hocaoğlu’nu bu ay ebediyete uğurladık. Rabbim mekânını cennet eylesin. Dualarınızı eksik etmeyiniz.

 

 

Her Şey Güzeldir; Çirkinlik Bile!

Her Şey Güzeldir; Çirkinlik Bile!

Etrafında gördüğü her şey için, insan, ikili bir ayrım yapar durur. Güzel-çirkin diye ayırır önce. Sonra, ‘güzel’in veya ‘çirkin’in içinde de bir ayrım yapar. Meselâ, güzel diye ayırdıkları içerisinde sadece ‘güzel’ dedikleri de vardır, ‘daha güzel’ buldukları, ‘çok güzel’ dedikleri ve ‘en güzeli’ olarak seçtikleri. ‘Çirkin’ dedikleri için de benzer bir derecelendirme yapar insan.

Devamı »

Gözdeki Kör Nokta

Gözdeki Kör Nokta

Soru: “Bir ateistle konuşurken, gözdeki kör noktanın yaratıcının tasarımında bir eksiklik olduğunu söyledi. Bu durumda ikna edici neler söylenebilir?”

Devamı »

Komşu

Komşu

Neşeli Öykü

Devamı »

Küllî Ubudiyet Nasıl Olur?

Küllî Ubudiyet Nasıl Olur?

Tezahür-ü rububiyet, Allah’ın terbiye ediciliğini göstererek Rab ismini tecelli ettirmesi, terbiye ettiği mahluklarını başka varlıkların da temaşasına ve tefekkürüne açması demektir. Bu terbiye öncelikle kâinatta kendini göstermiştir. Yani, önce bu kâinat insan meyvesi verecek şekilde terbiye görmüş de sonra insan o kâinata muhatab olacak ve ondan istifade edip onu temaşa edecek bir fıtratta yaratılmıştır.

Devamı »

Satır Arkası

Satır Arkası

Devamı »

Suyun Akışkanlığındaki Hikmetler

Suyun Akışkanlığındaki Hikmetler

Sıvılar dendiğinde hepimizin gözünün önünde son derece akışkan maddeler canlanmakla birlikte, gerçekte sıvıların akışkanlıkları birbirinden çok farklı olabilmektedir.

Devamı »

Çağırsa Da Gitmesek, Çağırmasa Küssek

Çağırsa Da Gitmesek, Çağırmasa Küssek

Deyim Öyküsü

Devamı »

Çiftçi Karıncalar

Çiftçi Karıncalar

Birçok karınca tohum ve çekirdekleri yiyecek olarak kullanırken, “yaprak kesici” adı verilen bir gurup da ağaç yapraklarını keserek işlerler. Bu karıncalar, bir bahçıvan gibi bitkilerden kestikleri ya da dökülen yaprakları başlarının üzerinde taşıyarak yuvaya getirirler

Devamı »

Hal Çizgisi / Para

Hal Çizgisi / Para

Devamı »

 Ne Yapabilirim Ki?

Ne Yapabilirim Ki?

Seçebilirsin! Nitekim sürekli seçimler yapıyorsun.

Devamı »

Unutkanlık / Kapalı Hafızadan Açık Hafızaya

Unutkanlık / Kapalı Hafızadan Açık Hafızaya

Artık ‘Bilinçaltı’ terimi yerine ‘Kapalı Hafıza’ terimi kullanılıyor. Nörobiyolojik temeli olan kapalı hafıza kullanmadığımız, önem ve öncelik vermediğimiz yahut duygusal gerekçelerle unutmak istediğimiz bilgilerin depolandığı beyin modüllerini ifade ediyor.

Devamı »

Kırkambar

Kırkambar

Devamı »

Bir Kur'an Mucizesi: Kemik Erimesi

Bir Kur'an Mucizesi: Kemik Erimesi

Kemik erimesi yaşlanmakla artan ve kemiklerde zayıflamaya yol açan bir problemdir. Kemik yapısındaki mineral yapının yaşla orantılı olarak azalması olarak kendini gösteren bu problem sonucu, kemiklerde kırılmaya karşı eğilim artar.

Devamı »

Ne Gariptir Şu İnsanoğlu

Ne Gariptir Şu İnsanoğlu

Ne gariptir şu insanoğlu… Ne garip… Elinde olanları hiç görmez… Onları bir nimet olarak bilmez…

Devamı »

Bir Şifa Kaynağı Balık

Bir Şifa Kaynağı Balık

Kur'an-ı Kerim'de bazı gıdaların İlahi Kudret'in açık delili olduğu nazara verilirken, bazı gıdaların da insanlar için önemli bir rızık ve şifa sebebi olduğu belirtilir. Yüce Kitabımızda ismi geçen, hatta yenmesi tavsiye edilen gıdalardan biri de balıktır. Bu yazımızda balığın şifa vesilesi olması yönünü ele alacağız.

Devamı »

İbadetler İnsanın Meyveleridir

İbadetler İnsanın Meyveleridir

İnsan, yeteneklerle donatılmış bir tohum gibidir.

Devamı »

Yediveren

Yediveren

Devamı »

Mutluluğun Yolları Ve Tuzakları

Mutluluğun Yolları Ve Tuzakları

Duygularımızın farkında olup onları ifade edebilmemiz çok önemlidir.

Devamı »

İsraf Ve Kapitalizm

İsraf Ve Kapitalizm

İsraf, Kuranı Kerim’in temel kavramlarından biridir ve haddi aşmak, sınırı geçmek demektir.

Devamı »

Sahabenin Ticareti

Sahabenin Ticareti

Tarih Öyküsü

Devamı »

Hamdlerin Özünde Gizli Esma

Hamdlerin Özünde Gizli Esma

Hamd, Allah’a edilir; başkasına hamd edilmez.

Devamı »

En Cana Yakın Çocuk

En Cana Yakın Çocuk

Sevgi Öyküsü

Devamı »

Kalbinin Tesellisini Aramak

Kalbinin Tesellisini Aramak

Şiir

Devamı »

Dünyanızın Merkezi Sizsiniz

Dünyanızın Merkezi Sizsiniz

Allah (cc) her bir insana özel muamelede bulunuyor. Doğrudan doğruya onu merkeze alıp, çevresindeki her şeyi, yaşadığı tüm olayları ona göre biçimlendiriyor. Üstelik bunu her bir insana ve aynı anda ve içiçe ve birbiriyle uyumlu biçimde yapıyor.

Devamı »

Kardeşlik Rüzgârı

Kardeşlik Rüzgârı

Hac, İslâm'ın beş şartından biridir.

Devamı »

Dut Ağaçları

Dut Ağaçları

Dostluk Öyküsü

Devamı »

Turizmde Madalyonun İki Yüzü

Turizmde Madalyonun İki Yüzü

Turizm öyle bir olgudur ki bazen faydalı, bazen zararlı; bazen sevaplı, bazen günahlı… Yani iki yüzü olan bir madalyon gibi, bir yüzü öyle, diğer yüzü böyle… Turizmi bir ateşe benzetebiliriz. Ateşin yaratılması şer değildir; ateşin binlerce faydası bunu ispat eder. Şer olan, kötü olan, ateşe direkt temas etmek ya da onunla yangın çıkartmaktır.

Devamı »

Panorama

Panorama

Devamı »

Yapraklar Boşuna Dökülmüyor

Yapraklar Boşuna Dökülmüyor

Yaprakların dökülmesi de onların yaratılması kadar pekçok hikmetleri ve faydaları barındırıyor.

Devamı »

O'nun İzinde

O'nun İzinde

Şiir

Devamı »

Cömertlik Nasıl Ölçülür?

Cömertlik Nasıl Ölçülür?

Cömertlik miktarla değil, o miktarın bütçemizde tuttuğu nispetle ölçülür, ölçülmelidir. Ancak insanların her şeyin fiyatını bildiği, fakat hiçbir şeyin değerini bilmediği günümüzde bu gerçekliği onlara nasıl anlatmalı?

Devamı »

Soyut Sanat Nedir?

Soyut Sanat Nedir?

Hiç bir somut unsur içermeyen, non figüratif çalışmalara genellikle ‘Soyut Sanat’ tanımlaması yapılmaktadır. Heykel, fotoğraf, grafik, seramik, sahne tasarımı, moda tasarım, mimari, peyzaj, tiyatro, sinema, edebiyat ve müzik gibi bütün sanat dallarında da soyut kavramı ve soyut çalışma söz konusudur.

Devamı »

A Vitamininin Faydaları Ve Zararları

A Vitamininin Faydaları Ve Zararları

A vitamini yağda eriyen vitaminlerden biridir. Bunun önemi şudur: Bu gruptaki vitaminler suda çözünmedikleri için vücuttan kolaylıkla atılamazlar.

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »