78 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Bilim Tereyağını Akladı!

Eylül 2014, 453 121 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Nisan 2020 18:09 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Tereyağı yıllardır tıp çevrelerince hep suçlanıyordu. Kolesterolü yükselttiği; dolayısıyla hipertansiyon, enfarktüs, felç gibi hastalıklara zemin hazırladığı iddia ediliyordu.

Tereyağının doymuş yağ ihtiva ettiği, böylelikle kalp-damar hastalıklarını artırdığı söyleniyordu.

Şimdi ise, yeni araştırmalar bu bilgilerin yanlış olduğunu gösterilmiş durumda. Time dergisi, tereyağının başta kalp olmak üzere insan vücuduna zarar vermediğini ve tereyağı yemek gerektiğini kapak yaptı. 

Tereyağı kolesterolü yükseltmiyor aksine dengeli hale getiriyordu.

Aslında atalarımızın binlerce yıldır yaygın olarak kullandığı yağ, tereyağıdır. Özellikle kırsal bölgelerde bol tüketilmesine rağmen insanlarımızın sağlığına olumsuz bir etki yapmadığı biliniyordu. Tam tersi faydalı olduğu belliydi.

Tereyağı bilimsel olarak tespit edilmiş, oldukça besleyici muhtevaya sahiptir: En iyi A vitamini kaynağıdır. Lesitin’den zengindir. Yüksek oranda  antioksidan (dinçleştirici) maddeleri ihtiva eder. İyi bir iyot kaynağıdır. Konjuge linoleik asiti bol bulundurduğu için iltihap kurutucudur, alerji ve kansere karşı koruyucudur.  Diş çürükleri ve osteoporoz riskini düşürür, hafıza ve öğrenme kapasitesini artırır. Yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, demir ve çeşitli vitaminler (A1, B1, B2, nikotinik asit, D, K, C gibi) bulundurur.

Ayrıca tereyağının sindirimi kolaydır, mideyi yormaz. Kokusu güzel, tadı ise oldukça lezzetlidir. Çiğ olarak da yenebilir, yemek ve unlu mamullere katılabilir. Tereyağı ile pişmiş yemeğin, böreğin veya baklavanın kokusu harikadır ve tadı tarif edilmez haz verir. Pilavın lezzeti, baklavanın ışıltısı ondadır.

Çabuk eridiği için—margarinlerin yaptığı gibi kan pıhtılaşmasını kolaylaştırarak—çeşitli hastalıklara da yol açmaz. Tereyağı herkese tavsiye edilebilecek çok üstün bir gıdadır.

Evet, tıp, yumurtadan sonra tereyağı konusunda da yanıldığını kabul etti ve tereyağının şifaya sebep olduğu anlaşıldı. Zaten bu konuda, Peygamber Efendimiz’in (sav.) söylediği “Sığırın sütünde deva, yağında şifa vardır” hadisi de yeterli mesajı vermektedir.

 

 


Eylül 2014, 453 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ay ve İlginç Yaratılış Özellikleri

Kur'an-ı Hakîm'de, Ay’ın ölçülü yaratıldığı ve hareket ettirildiği ve ayrıca hayata hizmet edecek şekilde takdir edildiğine dikkatimiz çekilir. Biraz incelediğimizde, Ay’ın yapısı ve hareketleriyle ayetleri açıkladığını görürüz.

Devamı »

Dünyamız Dev Gezegenle Nasıl Korunuyor? / Jüpiter

Neredeyse sonsuzluğa uzanan büyüklükteki kâinatımızda, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi yüz milyarlarca galaksi mevcuttur.

Devamı »

Darwin, Tavus Kuşlarını neden sevmezdi?

Darwinistler, canlıların hayatta kalabilmek için değişim geçirdiklerini ileri sürerler. Peki, öyleyse tavus kuşları neden yırtıcı hayvanların birkaç kilometre öteden bile görmesine sebep olan parlak, canlı renklere sahip oldular?

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »