50 Yazı Prof. Dr. Adem Tatlı

Yazar Profili »

Kendini Bilen Rabbini Bilir

Haziran 2013, 438 140 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Nisan 2020 22:02 Prof. Dr. Adem Tatlı

 

Nasıl ki, bir kitap yazarını gösterir. Anlarız ki o kitap, ilim, irade ve kudret sahibi bir insanın eseridir. O yazar, 29 harf kullanarak eserlerinin tamamını kaleme alır. Bir yazarın kitaplarında kullandığı harflerin veya kelimelerin benzer olması ise, o kitapların birbirinden meydana geldiği şeklinde yorumlanamaz. Bu anlamsız bir iddia olur.

Kitaplar 29 harfle yazıldığı gibi, şu kâinat da bir kitap gibidir ve kâinat kitabındaki canlılar izotoplarıyla birlikte 114 elementten yazılır yani yaratılırlar. Her bahar mevsimi kâinat kitabının bir sayfası gibidir. O bahar sayfasında, bitkiler de, hayvanlar da ve insanlar da aynı element harflerinden yazılmaktadırlar. Hem öyle yazılırlar ki, yeryüzü bir sayfa gibidir; o tek sayfanın içindeki herbir canlı ayrı birer kitap hacmindedir. Bu canlı kitapların DNA’ları ise mikro kitaplar hükmündedir. Böyle içiçe anlamlı kitaplar ise, düşünen insanlara ancak ilim, kudret ve irade sahibi bir Yaratıcıyı anlatır.

İşte ilimlerin konusu ve işlevi de, bu kâinat kitabını incelemek, bu kitapta yazılmış varlıkların yapı, şekil ve fonksiyonlarını anlamaya çalışmaktır. Mesela, insan bu kâinat kitabı içerisinde bir kelime gibi yazılmıştır. Bu insanı; biyoloji, tıp, sosyoloji, psikoloji ve biyokimya bilimleri kendilerine konu edinmekte ve onun yaratılış sırlarını anlamaya çalışmaktadırlar.

Mesela insanın sadece dişi, görünüşü itibariyle bir kemik parçasıdır. Fakat onlarca senedir, kaç bilim adamı, asistanlıktan başlamış ve dişler üzerinde yaptıkları çalışmalarla profesörlük almışlar, ancak hâlâ dişin yaratılışındaki bütün sırlar anlaşılamamıştır. Dolayısıyla kemikten ibaret olarak yaratılan dişler, belki onlarca sene daha, ne kadar insanı bilim insanı yapacaktır kim bilir...

İnsanın beyni ve DNA’sı gibi yapıları ise, daha da harika ve mucize eserlerdir. Yüzlerce sene, binlerce bilim adamı tarafından araştırılsa, yine onlardaki yaratılış sırlarının tamamen anlaşılması mümkün olmayacaktır. Şu anda beyin ve DNA gibi yapılar hakkında bilinenler belki yüzde on bile değildir.

İşte canlıların DNA’larındaki benzerlikler, onların yaratıcılarının aynı olduğunun delilidir. Evrimcilerin, canlıların kendi kendine birbirinden türediğini ileri sürmeleri bilimsel bir tespit değil, kendi felsefî düşünceleridir. Bu ise kitaplar aynı harflerden meydana geliyor diye, birbirlerinden türediklerini ve kütüphanenin böylece meydana geldiğini iddia etmek kadar bilimden ve akıldan uzaktır. Onlar insandaki bir kromozomun yapısında gördüğü farklılığı, maymununki ile eşleştirerek bir benzerlik kuruyor ve buradan hareketle, ikisinin ortak atadan geldiği iddiasını tekrarlıyorlar. Bir yaratılışçı ise, bu kromozom yapılarındaki benzerliği, bunların yaratıcılarının bir olduğuna delil olarak alıyor. Tıpkı farklı aynalardaki aynı ışığın, tek güneşi gösterdiği gibi.

 

 


Haziran 2013, 438 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Canlılardaki Hayat Nereden Geliyor?

Soru: “Hemen hemen gözle görülmeyen bir hücrenin protoplazma damlacığına bakılırsa, bu şeffaf jelatinli maddenin hareket etmeye, güneşten enerji çekmeye kabiliyetli olduğu görülür. Bu tek hücre, bu şeffaf ve buğu manzarasındaki damlacık içerisinde hayatın tohumu saklanmakta, onunla büyük-küçük bütün canlılara hayat aşılanmaktadır. Hücrenin bu damlacığına böyle bir özelliği kim vermiştir?”

Devamı »

İnsanda Saldırganlık Geni Varsa, Cüz'i İradeden ve Sorumluluktan Söz Edilebilir mi?

Soru: İnsanda MAOA savunucu geni var. Bu gen insanı hiddetlendiriyor, saldırgan yapıyor ve bazen bu saldırganlık cinayetle, yani suçla sonuçlanabiliyor. Peki insanlar sahip oldukları genler tarafından yönlendiriliyorsa, burada cüz’i iradeden ve sorumluluktan söz edilebilir mi?

Devamı »

Yok Olmayı Kim İster ki?

Devamı »

“Bana Bir Mucize Göster ki İnanayım?”

Bazı inanmayanlar şöyle diyorlar: “Madem bütün kâinatı yarattı. Bana bir mucize göster ki inanayım” gibi sözler söylüyorlar. Onlara ne dersiniz?

Devamı »