88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Büyük Sevinç

Haziran 2013, 438 134 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Nisan 2020 22:31 Aslınur Bahar

 

KEDİNİN biri aç mı aç dolaşırken bir eve girmiş. Evde duvarda asılı ciğeri görünce de mest olmuş, kendinden geçmiş. “Bu fırsat her zaman bulunmaz…” deyip o hızla ciğerin üstüne uçmuş. Ancak ciğere yetişememiş; üstelik yapıştığı duvardan aşağı süzülürken de boğazına bir tesbih geçivermiş. Zavallı tuzağa tutulduğunu sanmış. Kâh o yana, kâh bu yana tepinip duruyormuş…

Tam bu esnada, kedi gibi açlıktan gözlerinin feri sönmüş bir fare çıkagelmiş. Zavallı kediyi çırpınırken görünce heykel kesilivermiş.

Fakat bakmış ki kedi başka âlemde… Tesbih boğazında, tövbe dilinde sallanıp duruyor. Zannetmiş ki, kedi tövbekâr oldu… Bu duruma yeniden doğmuş gibi sevinen fare koşmuş dostlarının yanına ve patlatmış müjdeyi:

“Dostlaar,” demiş “kediye Hak’tan hidâyet gelmiş, tövbe etmiş, tesbih çekmekte. Bize bunca çektirdiğine bin pişman olmuş, ağlamaktadır. İşte şimdi bulgur ve tarhanaya hücum zamanıdır.”

•••

İnsan bazen her şeyi görmek istediği gibi görür ve karşısındakini öyle yorumlar. Bu sayede bir mutluluk yaşar ama bunun ne kadar süreceği de belli olmaz. Bunun için insan aceleyle ve hevesle değil, akıllıca ve anlayarak yaşamayı öğrenmeli.

 

 


Haziran 2013, 438 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »