TR EN

Dil Seçin

Ara

Beyin Denilen Mucize / Bir Haber

“İnsanlar beyin kapasitelerinin %2den az bir kısmını kullanmaları nedeniyle sorgulanmalıdırlar ve sorgulanacaklardır da...”

 

Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, insan beyninin en büyük enerji kaynağı olduğunu belirterek Beyin, Allah’ın insanlara bahşettiği en büyük bir enerji kaynağıdır. Bu kaynağı kullanmak ya da kullanmamak tamamen insanların iradelerine bırakılmıştır. ‘Çok çalışmak beyni yorar.inancı resmen bir safsatadır ve art niyetle söylenmiş bir sözdür.” dedi.

İnsan beyninin ne kadar çok çalışırsa, çalışma konusunda da o kadar açlık hissedeceğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın, beynin açlık hissetmesinin de bilim dilinde pozitif feed-backolarak adlandırıldığını kaydetti. Beyinde trilyonlarca hücre bulunduğuna dikkat çeken ve bu hücrelerin de büyük bir enerjiye sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, Günümüzde insanlar beyin kapasitelerinin yalnızca %2den az bir kısmını kullanmaları nedeniyle sorgulanmalı ve sorgulanacaklardır da.” diye konuştu. Aydın, öğrencilerin beyin yorgunluğu aldatmacasına inanmamalarını isteyerek zamanlarını çok iyi kullanmaları konusunda uyardı.

Uykuda geçirilen süreleri bile eğitim-öğretim amacıyla kullanmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Aydın, beyin hücrelerindeki gevşemenin ya da rahatlamanın mutlaka bir başka konudaki çalışmayla değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Prof. Dr. Aydın şöyle devam etti: Dünyada en süratli giden şey zaman kavramıdır. Zaman, süpersonik ve ışık hızından da fazla süratle akıp gitmektedir. Eğer bu zamanı iyi kullanamazsak, öğrencilerimiz ve gençlerimiz iyi değerlendiremezse insan fabrikasına yapılan yatırımın rekolte hesabını veremeyiz. Beynin enerji kaynağı da çalışmaktır. Beyindeki bir hücrenin yalnızca zarında 70 milivoltluk elektrik akımı vardır. Biraz ütopik olacak ama, gençlerimiz çok çalışırsa yarın belki insanlığın ihtiyacı olan enerji yine insan beyninden sağlanacaktır.