88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Risale-i Nur'dan Seçmeler

Haziran 2014, 450 101 Görüntülenme Eklenme Tarih: 11 Nisan 2020 19:43 Aslınur Bahar

 

Evet, Allah’ı tanımayanın, dünya dolusu belâ başında vardır. Allah’ı tanıyanın dünyası nurla ve mânevî sürurla doludur; derecesine göre, iman kuvvetiyle hisseder. Bu imandan gelen mânevî sürur ve şifa ve lezzet altında, cüz’î maddî hastalıkların elemi erir, ezilir.

(Lemalar, Hastalar Risalesi, 211)

 

***

Hakiki ve elemsiz lezzet yalnız imanda ve iman ile olabilir.

(Şualar, On Birinci Şua, 182)

 

***

Bir saatin sanatkarı nasıl saatini çevirir, açar, gösterir, tarif eder. Kur’an dahi, elinde kâinatı tutmuş, öyle yapıyor.

(Mektûbat, On Dokuzuncu Mektup,189)

 

***

Ramazan-ı Şerifte, en zenginden en fakire kadar herkesin nefsi anlar ki, kendisi mâlik değil, memlûktür; hür değil, abddir. Emrolunmazsa, en âdi ve en rahat şeyi de yapamaz, elini suya uzatamaz diye, mevhum rububiyeti kırılır, ubudiyeti takınır, hakikî vazifesi olan şükre girer.

(Mektûbat, Ramazan Risalesi, 389)

 

***

İmân nimetinin mukabilinde, o imanı bana veren Hâlıkıma, bütün zerrât-ı vücudumla, dünya ve âhiret dolusu hamd ve şükür, elimden gelse yaparım.

(Lem’alar, Yirmi Altıncı Lem’a, 252)

 

***

Sefahet ve rezaletteki hürriyet, hürriyet değildir; belki hayvanlıktır, şeytanın istibdadıdır, nefs-i emmareye esir olmaktır.

(Tarihçe-i Hayat, Birinci Kısım, İlk Hayatı, 72)

 

***

Allahım! Seçtiğin peygamberinin hürmetine, bizi, anne ve babamızı cehennem ateşinden koru. Bizi, anne ve babamızı iyilerle beraber cennete koy. Duamızı kabul buyur.

(Sözler, 10. Söz, 88, dua meali)

 

 


Haziran 2014, 450 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »