50 Yazı Prof. Dr. Adem Tatlı

Yazar Profili »

Yeryüzü Canlılar Laboratuvarıdır

Ağustos 2013, 440 119 Görüntülenme Eklenme Tarih: 08 Mayıs 2020 09:12 Prof. Dr. Adem Tatlı

 

Burada yanlış anlaşılan bir nokta var. Yaratılışı savunanların araştırma yapmadığı şeklindeki bir yaklaşım yanlıştır. Böyle bir iddia aslında, ateist evrimciler tarafından kasıtlı olarak üretilmekte, güya yaratılışçıların sadece onların açıklarını bulmaya çalıştığı ileri sürülmektedir.

Bilimsel çalışmalar ve laboratuar çalışmaları, kişilerin düşünce ve inançlarına göre şekillenmez ve yönlendirilmez. Şayet laboratuar çalışmaları, kişilerin inancına göre yönlendiriliyorsa, o bilimsel değil, ideolojik çalışma olur. Peki, o zaman bir ateistle, bir yaratılışçının farkı nerede ortaya çıkıyor? Fark, elde edilen sonucun yorumlanmasında ortaya çıkar. Bir yaratıcıya inanmayan her şeyi tesadüf ve tabiata, inanan da Allah'a verir.

Ateistlerin rahatsızlık duydukları asıl konu, laboratuar çalışmalarının değerlendirmesi falan değildir. Onlar, canlıların yaratılışını, felsefî olarak değerlendirmekte, bu felsefî düşüncelerinin tutarsızlığı ve tabiatta gözlenen hadiselere ters düştüğü nazara verilince, bundan fevkalade rahatsızlık duymaktadırlar. Onlar, son yirmi yıla gelinceye kadar olduğu gibi, hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, tamamen pozitivist felsefenin ürünü olan asılsız fikirlerinin, itirazsız kabul edilmesini istemektedirler. Onların gözden kaçırdığı konu, yaratılış ve özellikle insanın ilk ortaya çıkışıyla ilgili iddiaların delilsiz, körü körüne ve üstelik bilim adına dayatıldığı 200 yıllık pozitivist felsefe devrinin artık bittiği ve kapandığıdır.

Onlar bunu kabullenemiyorlar. Onların bu konudaki iddialarının bilimsel bilgi olarak hiçbir değeri yoktur. Sadece kendi felsefî düşünceleridir. Herkes her konuyu istediği gibi düşünebilir. Başkaları onların düşüncelerine katılmak zorunda değildir.

Yeryüzünün tamamı büyük bir laboratuar gibidir. Gördüğümüz gibi bütün canlılar bu dünyada tek hücreden yaratılıyor ve o yaratılışları değişiyor, farklılaşıyor. İnsan da bunların içinde, tek hücreden başlayan yaratılışı, her an yenileniyor.

Bak, dün anne karnında idin. Daha sonra bebek olarak dünyaya geldin. Ellerin, ayakların ve bütün bedenin küçücük idi. Ama şimdi seni, bu bebeklikten alıp, düşünen ve akleden olgunluğa kim getirdi? Hem bak, aynı kalmıyorsun. Her sene, hatta her gün değiştiğini, dikkatlice kendine baksan göreceksin. Peki sende, senin vücudunda tasarruf eden, her organın ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan bataklıktaki kurbağalar mıdır? Yoksa denizdeki balıklar mıdır? Semadaki güneş mi, yoksa ay mıdır? Ya da su veya toprak mıdır?

Daha nasıl bir laboratuar ve o laboratuarda bir yaratılmış varlık arıyorsun? Yaratılışı ispat için, daha nasıl bir deney istiyorsun? İşte bütün sistemlerin ve varlıkların araştırılması, onlardaki inceliklerin ortaya konması yaratılışı araştırmak değil midir? Bu araştırmayı kimin ve kimlerin yaptığı önemli değildir. Bir yaratıcıya inanan da, inanmayan da istedikleri gibi yorumlayabilirler; çünkü dünya bir imtihan yeridir. İmtihan süresince herkes istediği gibi cevap verir.

 

 


Ağustos 2013, 440 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Canlılardaki Hayat Nereden Geliyor?

Soru: “Hemen hemen gözle görülmeyen bir hücrenin protoplazma damlacığına bakılırsa, bu şeffaf jelatinli maddenin hareket etmeye, güneşten enerji çekmeye kabiliyetli olduğu görülür. Bu tek hücre, bu şeffaf ve buğu manzarasındaki damlacık içerisinde hayatın tohumu saklanmakta, onunla büyük-küçük bütün canlılara hayat aşılanmaktadır. Hücrenin bu damlacığına böyle bir özelliği kim vermiştir?”

Devamı »

İnsanda Saldırganlık Geni Varsa, Cüz'i İradeden ve Sorumluluktan Söz Edilebilir mi?

Soru: İnsanda MAOA savunucu geni var. Bu gen insanı hiddetlendiriyor, saldırgan yapıyor ve bazen bu saldırganlık cinayetle, yani suçla sonuçlanabiliyor. Peki insanlar sahip oldukları genler tarafından yönlendiriliyorsa, burada cüz’i iradeden ve sorumluluktan söz edilebilir mi?

Devamı »

Yok Olmayı Kim İster ki?

Devamı »

“Bana Bir Mucize Göster ki İnanayım?”

Bazı inanmayanlar şöyle diyorlar: “Madem bütün kâinatı yarattı. Bana bir mucize göster ki inanayım” gibi sözler söylüyorlar. Onlara ne dersiniz?

Devamı »