62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Kur'an'ın Anlaşılmasında Hz. Peygamber'in Önemi

Haziran 2012, 426 63 Görüntülenme Eklenme Tarih: 26 Mayıs 2020 23:44 Mehmet Kırkıncı

 

Cahil bir insan, Güneş'i bir elma kadar zannederken; bir astronomi bilgini ise Güneş'in bu dünyadan bir milyon üç yüz bin kat büyük olduğunu bilmektedir. Yine bilmeyen birisi, kanı kırmızı bir su olarak görürken, bir doktor o kan içindeki milyarlarca alyuvar ve akyuvarları görebilmektedir. Hem su üzerinde ihtisası olmayan bir insan, bir nehre baktığında, sudan başka bir şey görmezken, bir elektrik mühendisi, o nehrin arkasında şelaleleri ve elektrik akımını müşahade etmektedir. Botanik ilminden habersiz olan bir kişi, bir bitkinin sadece dış yüzüne bakarken, o fende ilerlemiş olan bir insan, bitkilerde gizli olan birçok hikmetleri ortaya çıkarmakta ve bir eczacı ise, onlardan ilaç yapabilmektedir.

Şimdi bir adam eczaneden ilaç almayıp, ''Madem ki bütün ilaçlar bitkilerden yapılıyor, o halde ben de bu ilaçları kaynağından elde edebilirim.'' diyerek dağlara çıkıp ot toplasa, ne derece akılsızlık etmiş olur herkes anlar.

İşte Kur'an-ı Kerim'in her bir âyetinde, her bir kelimesinde, hatta her bir harfinde ne derece azametli nurlar, ne gibi eczalar, nasıl ince, derin ve engin mânâlar bulunduğunu, her bir âyetin ne kadar azîm ve büyük olduğunu anlayabilmemiz için de, onun birinci muhatabı ve en büyük açıklayıcısı olan Hazreti Peygamber'e (asm) ve Onun yolundan giden mürşit ve müceddidlere ve âlimlere ihtiyaç vardır. Aksi halde ne kadar basit bir bakış açısına mahkûm olacağımız,  yukarıda geçen örneklerden de anlaşılmaktadır.

 

 


Haziran 2012, 426 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »