29 Yazı Dr. Selçuk Eskiçubuk

Yazar Profili »

Çoban Yıldızına Bak!..

Ağustos 2017, 488 284 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 Dr. Selçuk Eskiçubuk

 

Gökyüzünde bazen gün doğumları sırasında ufuktaki kızıllığın üstünde parlak bir yıldız görülür. Gün ağardıkça kaybolan tüm yıldızların aksine, bu yıldız oldukça parlaktır. İşte bu yıldız, adını hep duyduğunuz ama o saatlerde yataktan kalkmamış olduğumuzdan göremediğiniz ‘Çoban Yıldızı’dır.  Diğer adıyla ‘Çolpan,’ Osmanlı Türkçesindeki adıyla ‘Zühre’dir, astronomik adıyla da ‘Venüs’tür. O kadar parlaktır ki, bazıları onu moda tabirle UFO da sanabilir. Çünkü Güneş ve Ay’dan sonraki en parlak gezegen Çoban Yıldızı’dır.

Her bir gezegenin kendi ekseni etrafında dönme hızı ile Güneşin etrafındaki dönme süratleri farklı farklıdır. Güneş çevresinde dolanma süreleri, Güneş’e olan uzaklıklarına bağlıdır. Dünya yılı cinsinden bu değerler şöyledir:

Merkür: 88 gün,

Venüs: 224 gün,

Dünya: 365 gün 5 saat 45 dakika 46 sn,

Mars: 687 gün,

Jüpiter: 12 yıl,

Satürn: 29.4 yıl,

Uranüs: 84 yıl,

Neptün: 164 yıldır.

Gezegenler hem kendi ekseni etrafında hem de güneşin etrafında batıdan doğuya doğru dönerler. Ancak Venüs tüm gezegenlerin aksine doğudan batıya doğru döner. Yani Venüs’te Güneş batıdan doğar. Ekseni etrafındaki bir turu 243 günde tamamlarken Güneş çevresindeki tam turunu 224 günde tamamlar. Yani Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzundur.

İşte size olağandışı bir durum ve zaman kavramını alt üst eden bir vaziyet. Bir gün bir yıldan nasıl daha uzun olur?

Devletler anayasalarla, kanunlarla idare edilir; kanunları koyan da değiştiren de kaldıran da parlamentolarıdır. Evrende ise kanunları koyan onları yaratandır. Evreni yaratan, kendi iradesiyle istediği kanunları koyar, istediğinde kendi iradesiyle o kanunların dışına çıkar, ama kâinatı da bir düzen içinde idare eder. O, böyle yaparak sebeplerin arkasındaki iradesine, yani “sebeplerin yaratıcısı”na dikkatleri çeker.

İnsanlar kanunları göre göre bazen duyarsızlaşır, vurdumduymaz olabilir. Âlemler Rabbi, kanunların istisnalarını, kural dışıları da yaratarak bu gaflet perdesini kaldırmak ister. Günü geldiğinde de O, bütün kanunları kaldırır, evreni bozar ve yeniden inşa eder. Onun işlerine hiçbir tesadüf karışamaz.

Kadîr, Alîm, Hakîm ve Sani bir zatın harika işleridir bunlar. O hem kanunları yapar, hem de istediğinde kaldırır, tam zıddını yapar. İşlerinde özgürdür, hiçbir kanunla bağlı değildir. Çünkü onların sahibi Odur. İsterse sebepleri yaratır, isterse sebepleri kaldırır ortadan.

Onu bulduysan yaşam da güzeldir ölüm de… Onu bulamadıysan uzun da yaşasan boş, kısa da yaşasan boş…

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Koronavirüs Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19) Mart ayı ortalarına kadar 65’i aşkın ülkeye yayıldı. Durumun ciddiyeti artarken herkesin merakı koronavirüs haberlerine yöneliyor, bu ortam da yalan yanlış bilgilerin yayılmasını kolaylaştırıyor. Hatta etrafta dolaşan pek çok yanlış bilgi sebebiyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu duruma “infodemik” ismini vererek dikkat çekti. Bu sebeple koronavirüse ilişkin doğru bilgileri öğrenmek hayati önem taşıyor. Çünkü yanlış

Devamı »

Korona Virüsü Bize Ne Anlatıyor?

Bugün gündemde olan yeni bir Koronavirüstür (Covid-19). 31 Aralık 2019’da sebebi tespit edilemeyen bir zatürre vakasının DSÖ’ne bildirilmesi ile salgın dünya gündemine geldi. Koronavirüsler, hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüs türüdür. Kuş gribi, Domuz gribi gibi son yıllarda ortaya çıkan hastalıkları toplumun büyük kısmı biliyor, daha az bir kısmı da SARS (2003’de) ve MERS (2009’da) gibi koronavirüs hastalıklarını duymuştur.

Devamı »

Vücudumuzdaki Sessiz Yardımlaşma

İnsan vücudunda faaliyet halinde birçok sistem vardır. Bunların uyumlu ve dengeli çalışmasıyla hayat devam eder. Denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar, bu bozukluğun şiddetli ve ani oluşuna göre de tekrar denge sağlanamazsa ölüm bile vuku bulabilir.

Devamı »

Bakteriler Dünyasında Başkomutan Kim?

Mikroplar dünyasının sırları da yavaş yavaş çözüldü. Onlar da aslında diğer canlılar gibidir, başıboş ve gayesiz varlıklar değillerdir.

Devamı »