62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Gaye ve Hedef: İnsan

Kasım 2017, 491 647 Görüntülenme Eklenme Tarih: 08 Ocak 2018 18:02 Mehmet Kırkıncı

Güneş kendi ışığıyla kendi yolunu görmediğine göre, ona takılan o ışıktan mü­cevherat onun için değil demektir. Güneşle ışık arasındaki bu kıyaslama, bulutla yağmur arasında da geçerlidir. Bulutun da yağmuru dökerken kendi tarlalarını sulamadığı aşikârdır.

Aynı münasebeti ağaçlarla meyveler arasında, toprakla hububat ve sebzeler arasında ve nihayet hayvanlarla et ve süt arasında da görmek mümkündür. Ne elma ağacı kendi elmasını yemekte, ne toprak buğdayından kendisine ekmek yapmakta ve ne de koyun kendi sütünü içmekte veya kendi etiyle beslenmektedir.

Bütün bu faaliyetlerin hedefinde insan vardır. Bunlar insan için çalıştırılır. İnsan hiç bu nimetleri düşünüp, lütufları, ihsanları çok olan Rabbine şükretmez mi!..YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »