62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Gaye Ve Hedef: İnsan

Haziran 2013, 438 132 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Nisan 2020 22:44 Mehmet Kırkıncı

 

Güneş kendi ışığıyla kendi yolunu görmediğine göre, ona takılan bu ışık onun için değil demektir. Güneş’le ışık arasındaki bu münasebet, bulutla yağmur arasında da mevcuttur. Bulutun da yağmurları dökerken kendi tarlalarını sulamadığı açıktır. Aynı münasebeti ağaçlarla meyveler arasında, toprakla hububat ve sebzeler arasında ve nihayet hayvanlarla et ve süt arasında da görmek mümkündür. Ne elma ağacı kendi elmasını yemekte, ne toprak buğdayla kendisine ekmek yapmakta ve ne de koyun kendi sütünü içmekte veya kendi etiyle beslenmektedir.
Bütün bu faaliyetlerin hedefinde insan vardır. İnsanın ise yapması gereken şey, bu kadar mahlûkatı insana hizmet ettiren Rabbini tanımak ve Âlemler Rabbine şirk değil, şükür etmektir.

Bir ağacın her şeyini meyvesi için çalıştıran Allah (cc.), bu kâinat ağacını da insan için çalıştırıyor. O kadar mahlûkatın çalışmasıyla yaşatılan insanın, bu kadar nimetlerin şükrünü düşünmesi de insan olmasının gereğidir.

 

 


Haziran 2013, 438 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »