32 Yazı Dr. Selçuk Eskiçubuk

Yazar Profili »

Kainatı kuşatan şefkat ve merhamettir!

Kasım 2017, 491 703 Görüntülenme Eklenme Tarih: 09 Ocak 2018 16:09 Dr. Selçuk Eskiçubuk

Şefkat; yardıma, sevgiye, muhtaç olanlara, karşılık beklemeden yardım etmek, başkasının üzüntüleriyle ilgilenmek demektir. Bu duygu Allah’tan sonra, en çok peygamberlerde bulunur, sonra da insanlarda, insanlar içinde annelerde ve ihtiyar kadınlarda… Daha alt derecelerde hayvanlarda da bulunan bir duygudur. 

Mesela fillerin, belki de en insancıl özellikleri sürülerinden bir filin öldüğü yerden geçerken durup ağlamaları buna örnek gösterilebilir. Bazı hayvanlar da ölen yavrularını uzun bir zaman bırakmazlar, sırtında taşırlar, maymun gibi.

 

Yavruları ölen maymun, fil ve penguen yavrularını bırakmıyor

Allah; yarattığı bütün mahlûkatına karşı çok merhametlidir, çok şefkatlidir. Kimse ondan fazla şefkatli olamaz. İnsanları diğer hayvanlardan üstün kılıp, insanı çok farklı bir bedenle yaratması da o şefkatin göstergesidir.

Allah, Rahîm’dir; yani yarattıklarına acıyan, merhamet edendir. Onların beslenmesi için her türlü gıdayı yaratan, bütün anneleri yavrularını beslemek için koşturan ve başkasının yardımına muhtaç, aciz, zayıf olan yavrulara acıyan, merhamet eden de Odur. 

Hatta bazı hayvanlar, anneleri ölen başka hayvanların yavrularına da bakar, emzirir. Mesela köpekler kendi yavrusuyla beraber kuzuyu, kediyi, keçiyi, danayı da emzirir; aslan, kaplan, tavşan yavrularına ve sıpaya bakar. Maymun, pumayı süt ile besler, aslan tilki yavrusuna bakar.YAZARIN DİĞER YAZILARI

Toprağın İçinde Neler Oluyor? / Solucanlar Yeryüzünün Bağırsakları mı?

Toprak, üzerindeki ve içindekilerle birlikte canlı ve dinamik bir ekosistemdir; katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerden oluşur. Dünyada 12 takım toprak bulunur. Toprağın yaklaşık yarısını katı kısmı oluşturur. Kayaçlardan bir cm kalınlığında bir toprak tabakasının oluşması için en az 300 yıl geçmesi gerekir. Bir kaşık toprakta yaklaşık 10.000 çeşit bakteri bulunur.

Devamı »

Dünyanın Akciğerleri Ormanlar mı, Sulardaki Mikrocanlılar mı?

Dünyanın 1/3’ü karalarla, 2/3’si sularla kaplıdır ve bu suyun %96’dan fazlası tuzlusudur. Tüm canlıların yaşam kaynağı olan tatlı suyun oranı ise yalnızca %4’tür. Karaların bir kısmı ormandır. Dünya orman varlığı 4 milyar hektar civarındadır. Bu da karasal alanın %30’u demektir.

Devamı »

Koronavirüsü Dabbetül Arz Mıdır?

Dâbbetül arz, din alimlerince genelde kıyamet işaretlerinden biri olarak kabul edilir.

Devamı »

Koronavirüs Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19) Mart ayı ortalarına kadar 65’i aşkın ülkeye yayıldı. Durumun ciddiyeti artarken herkesin merakı koronavirüs haberlerine yöneliyor, bu ortam da yalan yanlış bilgilerin yayılmasını kolaylaştırıyor. Hatta etrafta dolaşan pek çok yanlış bilgi sebebiyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu duruma “infodemik” ismini vererek dikkat çekti. Bu sebeple koronavirüse ilişkin doğru bilgileri öğrenmek hayati önem taşıyor. Çünkü yanlış

Devamı »