35 Yazı Dr. Selçuk Eskiçubuk

Yazar Profili »

Kainatı kuşatan şefkat ve merhamettir!

Kasım 2017, 491 1001 Görüntülenme Eklenme Tarih: 09 Ocak 2018 16:09 Dr. Selçuk Eskiçubuk

Şefkat; yardıma, sevgiye, muhtaç olanlara, karşılık beklemeden yardım etmek, başkasının üzüntüleriyle ilgilenmek demektir. Bu duygu Allah’tan sonra, en çok peygamberlerde bulunur, sonra da insanlarda, insanlar içinde annelerde ve ihtiyar kadınlarda… Daha alt derecelerde hayvanlarda da bulunan bir duygudur. 

Mesela fillerin, belki de en insancıl özellikleri sürülerinden bir filin öldüğü yerden geçerken durup ağlamaları buna örnek gösterilebilir. Bazı hayvanlar da ölen yavrularını uzun bir zaman bırakmazlar, sırtında taşırlar, maymun gibi.

 

Yavruları ölen maymun, fil ve penguen yavrularını bırakmıyor

Allah; yarattığı bütün mahlûkatına karşı çok merhametlidir, çok şefkatlidir. Kimse ondan fazla şefkatli olamaz. İnsanları diğer hayvanlardan üstün kılıp, insanı çok farklı bir bedenle yaratması da o şefkatin göstergesidir.

Allah, Rahîm’dir; yani yarattıklarına acıyan, merhamet edendir. Onların beslenmesi için her türlü gıdayı yaratan, bütün anneleri yavrularını beslemek için koşturan ve başkasının yardımına muhtaç, aciz, zayıf olan yavrulara acıyan, merhamet eden de Odur. 

Hatta bazı hayvanlar, anneleri ölen başka hayvanların yavrularına da bakar, emzirir. Mesela köpekler kendi yavrusuyla beraber kuzuyu, kediyi, keçiyi, danayı da emzirir; aslan, kaplan, tavşan yavrularına ve sıpaya bakar. Maymun, pumayı süt ile besler, aslan tilki yavrusuna bakar.YAZARIN DİĞER YAZILARI

Hz. Meryem Mucizesi / Allah Dilediği Gibi Yaratır

Hayvanlar dünyasını gözlemlediğimizde, nesillerin genelde bir erkek ve bir dişiden ürediğini görürüz. İnsanlar da öyledir. Üreme kanunları onlar için böyle yazılmıştır ama bu kanunu yazan yüce Yaratıcı istediğinde bu kanunu değiştirir, tam zıddına da çevirir, nasıl isterse öyle yapar… Evet mülk Onundur, canlılar Onundur ve mülkünde dilediği gibi tasarruf eder, yaratır. Bu farklı üreme kanunlarının örneklerini hayvanlar dünyasında çokça görürüz. Mesela daha önce mikroskopla görülebilen canlılarda

Devamı »

Kök Hücre Tedavileri / Bir Hücreden Her Şeyi Yapan Kim?

Günümüzde bazı hastalıkların tedavisinde insan vücudunda bulunan bazı özel hücreler kullanılmaktadır ki bu hücrelere kök hücre adı verilir.

Devamı »

Kulak Kepçesi Sadece Ses Toplamak İçin mi?

Kulak kepçesi zengin damar ağı ve sinir sistemine sahiptir. 3 ayrı sinirin dallarını bulundurur. Bu sinirler aracılığıyla hem MSS ile hem de otonom sinir sistemiyle ilişki kurulur.

Devamı »

Toprağın İçinde Neler Oluyor? / Solucanlar Yeryüzünün Bağırsakları mı?

Toprak, üzerindeki ve içindekilerle birlikte canlı ve dinamik bir ekosistemdir; katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerden oluşur. Dünyada 12 takım toprak bulunur. Toprağın yaklaşık yarısını katı kısmı oluşturur. Kayaçlardan bir cm kalınlığında bir toprak tabakasının oluşması için en az 300 yıl geçmesi gerekir. Bir kaşık toprakta yaklaşık 10.000 çeşit bakteri bulunur.

Devamı »