TR EN

Dil Seçin

Ara

Selim Gündüzalp Kimdir?

Selim Gündüzalp Kimdir?

Asıl ismi Hüseyin Adnan Şengörür olan Selim Gündüzalp, 1954 yılında Adapazarı’nda dünyaya geldi. Sırasıyla Adapazarı Kurtuluş İlkokulu’nu, Adapazarı Merkez Ortaokulu’nu ve Adapazarı Lisesi’ni okudu. 1979 yılında, Marmara Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden mezun oldu. 

1968 yılında, ortaokul öğrencisiyken, günlük bir gazetenin tertip ettiği, bir şiir yarışmasıyla yazı hayatına başladı. Bir müddet basketbol ile ilgilendi.

Zafer Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı. 1976 yılının sonlarında yayınlanmaya başlayan Zafer Dergisi’nde, o günden vefatına kadar genel yayın yönetmeni olarak çalışmalarına devam etti.

“Ölüm ve Ötesi” adlı ilk kitabı 1985’de Cihan Yayınları’nda neşroldu. 

1986’da Zafer Yayınları’nda, Aile Serisi’nde “Ölüm Son Değildir” adlı kitabı çıktı. 

1991 yılında “Ölüm Son Değildir” adlı kitabı, küçük cep kitabı olarak basıldı. Ölüm Son Değildir 1, 2 ve 3 adlı kitapları, sırasıyla 1999, 2001 ve 2002 yıllarında basıldı.

1991 yılında Zafer Yayınları’nın da kurucusu olan Selim Gündüzalp, 2002’den itibaren toplamı 15 adet olan öykü dizisi kitaplarını çıkarmaya başladı. 2003 yılında “Deyimler ve Öyküleri” dizisini oluşturmaya başladı. 

2003 yılında Zafer Yayınları’nın bir alt kuruluşu olan Uğur Böceği Yayınları’nın kuruculuğunda da bulundu. Uğur Böceği Yayınları’nda birçok kitabın yayına hazırlanmasında katkıda bulunmuştur. Ayrıca bu yayınevinde başka bir müstear isimle, çocuklara yönelik çalışmalar da yapmıştır.

“Allah ve Dua”, “Allah ve Ümit” ve “Allah ve Aşk” isimli tefekkür kitaplarının, “Serap” isimli bir romanın da yazarıdır. Ayrıca “Asr-ı Saadetten Öyküler” adıyla bilinen bir diğer öykü dizisine ve daha birçok telif ve derleme kitaba da imza atmıştır.

Adapazarı’nda bulunan Zafer Kültür Merkezi’nin de binasının yapılmasında ve faaliyete geçmesinde önayak olmuştur. 

Zafer Dergisi’nin 40 yıllık bir birikimi olan bir kütüphane de oluşturmuştur.

12 Eylül 2017 tarihinde 63 yaşında ebedi hayata göçtü. Mekânı cennet olsun inşaallah.