2 Yazı Dr. Baturalp Batmanoğlu

Yazar Profili »

“Baba Biz Katolik miyiz, Yoksa Evanjelik mi?”

Şubat 2018, 494 33 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Şubat 2018 02:24 Dr. Baturalp Batmanoğlu

Yetmişli yılların Almanya’sıydı…

Önceleri Türkçe dersimiz ve Türkiye’den gelen öğretmenimiz yoktu. Din derslerinde (Religion) kiliseye gidiyorduk. Sonra gitme mecburiyetimizin olmadığını öğrenmiştik… 

Bir gün Alman arkadaşlar ile bahçede oynuyorduk, daha doğrusu boğuşuyorduk şakacasına… Derken grup oluşturma fikri doğdu ve arkadaşlardan biri çocuk masumluğuyla dedi ki, “Katolikler ve Evanjelikler grup olsun.”

Gruplar ayrıldı, ben ortada kalmıştım. Her grup bana ısrar ediyordu “Ne olur bizden ol” diye. Ben şaşırmıştım, çünkü ne olduğumu bilmiyordum. 

Akşam babam eve gelince sormuştum, “Baba biz Katolik miyiz, yoksa Evanjelik mi?..”

Babam önce çok şaşırdı, sonra da biraz mahcup müşfik sesiyle “Oğlum biz Muhammedîyiz” dedi.

İşte size yetmiş dört Almanya’sından yaşadığım bir kare. Devletimiz o yıllarda işçisini göndermişti ama peşinden öğretmen ve imam göndermemişti.YAZARIN DİĞER YAZILARI

GZFT Analizi İle Kulluğun Nabzını Tutmak

Yönetim bilimlerinde kullanılan bu araçlardan biri GZFT analizidir. Firmalar mevcut durum analizinde kendi içindeki faktörleri dışardan gelecek dış faktörler ile sistemli bir şekilde karşılaştırır. Biz de kulluğumuzun nabzını tutma adına kendimize bazı sorular sorabiliriz.

Devamı »

“Baba Biz Katolik miyiz, Yoksa Evanjelik mi?”

Yetmişli yılların Almanya’sıydı… Devletimiz o yıllarda işçisini göndermişti ama peşinden öğretmen ve imam göndermemişti.

Devamı »