6 Yazı Dr. Baturalp Batmanoğlu

Yazar Profili »

“Baba Biz Katolik miyiz, Yoksa Evanjelik mi?”

Şubat 2018, 494 1010 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Şubat 2018 02:24 Dr. Baturalp Batmanoğlu

Yetmişli yılların Almanya’sıydı…

Önceleri Türkçe dersimiz ve Türkiye’den gelen öğretmenimiz yoktu. Din derslerinde (Religion) kiliseye gidiyorduk. Sonra gitme mecburiyetimizin olmadığını öğrenmiştik… 

Bir gün Alman arkadaşlar ile bahçede oynuyorduk, daha doğrusu boğuşuyorduk şakacasına… Derken grup oluşturma fikri doğdu ve arkadaşlardan biri çocuk masumluğuyla dedi ki, “Katolikler ve Evanjelikler grup olsun.”

Gruplar ayrıldı, ben ortada kalmıştım. Her grup bana ısrar ediyordu “Ne olur bizden ol” diye. Ben şaşırmıştım, çünkü ne olduğumu bilmiyordum. 

Akşam babam eve gelince sormuştum, “Baba biz Katolik miyiz, yoksa Evanjelik mi?..”

Babam önce çok şaşırdı, sonra da biraz mahcup müşfik sesiyle “Oğlum biz Muhammedîyiz” dedi.

İşte size yetmiş dört Almanya’sından yaşadığım bir kare. Devletimiz o yıllarda işçisini göndermişti ama peşinden öğretmen ve imam göndermemişti.YAZARIN DİĞER YAZILARI

Takım Olmanın Avantajı

Belli bir amaç ve hedef için bir araya gelen insanlar, bunu başarmak için etkin bir takım ruhu oluşturmak durumundadır. Çünkü başarı ve zafer ancak birlikte kazanılır. Takım/grup sinerjisi denilen bir güç vardır. Takım anlayışında “ben” değil, “biz” kavramı hükmeder. Takımın başarısı, şerefi, maddi veya manevi başarısı tüm üyelere aittir.

Devamı »

Başarıda Balans Ayarı

Başarı nedir? Neyi, nasıl başarmak lazım? Matematik sınavından yüz puan almak başarılı olmak mıdır? Veya çok zengin olmak, iyi bir makam-unvanı olmak başarılı olmak mıdır? Akademik başarı mı, yoksa hayat başarısı mı?..

Devamı »

Helal Yaşamın İpuçları

Bir şeyi kim icat etmiş ise veya kim yaratmış ise, elbette ki onu en iyi bilen o olacaktır. İcat ettiği şeyin kullanma kılavuzunu da o yazacaktır. İnsanın muciti, yaratanı Âlemler Rabbi, bizim kullanma/yaşama kılavuzumuzu gönderdiği semavi kitaplarda beyan ettiği gibi, gönderdiği elçilerle de kılavuzu anlamamızı ve tatbik etmemizi bize öğretmiştir. Allah’ın (cc) elçileriyle beyan ettiği kılavuza göre yaşadığımızda hem insanlığımız gelişecek, hem de maddi-manevi arızalardan kurtulacağız.

Devamı »

GZFT Analizi İle Kulluğun Nabzını Tutmak

Yönetim bilimlerinde kullanılan bu araçlardan biri GZFT analizidir. Firmalar mevcut durum analizinde kendi içindeki faktörleri dışardan gelecek dış faktörler ile sistemli bir şekilde karşılaştırır. Biz de kulluğumuzun nabzını tutma adına kendimize bazı sorular sorabiliriz.

Devamı »