40 Yazı Selim Gündüzalp

Yazar Profili »

Sevilen İnsan Bediüzzaman

Mart 2018, 495 393 Görüntülenme Eklenme Tarih: 04 Mart 2018 22:05 Selim Gündüzalp

Hayatımız imanın ışığında hayat olabilir ancak. O bakımdan Hazret-i Peygamber’in (asm) Kur’an-ı Azimüşşan ile açtığı yol bizim için en saadetli, en huzurlu, Rabbimizin rızasına ulaştıran yoldur.

Bunun için bu yolda yürüdü Bediüzzaman. Önce Allah’ı sevdirdi bize, sonra Rasulullah’ı (asm), Kur’an’ı, kendimizi sevdirdi. İnsanın kendi başına bir değerinin olmadığını, yaratan namına ona bakıldığı zaman değerli olduğunu öğretti bize.

Bir insan söylediğinin arkasında duruyorsa ve onu en evvel kendisi yaşıyorsa, dâvâ adamıdır.

Esir düşüp, sürgün gönderildiği Rusya’da I. Dünya Savaşı’nın akabindeki zorlu yıllarda yaklaşık iki buçuk sene kaldı. Volga Nehri kenarında yarınlar için idealinden hiç vazgeçmeyen bir insan olarak durdu. Orada da soğuğa, esarete katlandı. Bahar günleri için kışın zahmetine göğüs gerdi.

Güzel havalar nasıl insanlarda güzel duygular uyandırıyorsa, gözler muhteşem manzaraları nasıl neşeyle izliyorsa, Bediüzzaman’ın havası ve kokusu da Kur’an’dan üzerine, hayatına yansıyan pırıltılardandır. Bundan dolayı insanları kendi etrafında bulmuş, üzerindeki o manevî koku onları Kur’an dâvâsına cezbetmiş. 

Onu anmanın, hatırlayıp hayatımıza ondan ışıklar serpmenin tam vaktidir. Çünkü bize ebedî hayat kitabımız, saadetin yol haritası olan Kur’an’ı anlamanın, Kur’an’la yaşamanın yolunu açtı. 

Olumsuz görünen her şeyden bir hikmet, bir ders çıkardı. “Allah var, keder yok” dedi. 

Hastalığı sevdirdi, ihtiyarlığı sevdirdi, hapishaneyi sevdirdi, hayatı sevdirdi.

Nereye giderseniz gidin, kimle konuşursanız konuşun, ondan aktaracağınız bir cümle, hayatına tutacağınız bir ışık mutlaka olacaktır. Çünkü Bediüzzaman ve eserleri hayatın içindedir. Kur’an’a ayna olmuştur. Aynayı güneşe tutunca elbette aynada güneş görünecektir.

Cenab-ı Hakk’ın âdeti böyledir. Bulutun eliyle yağmuru, ağacın eliyle meyveyi gönderdiği gibi, insanların eliyle de güzellikleri gönderiyor. Sebeplerle iş görüyor Rabbimiz. 

Bediüzzaman’ın kalbine de bu insanlığa hizmet etme sevgisini koymuş. Eserleriyle dâvâsını bütün dünyaya duyurmuş. Hamd ederiz Rabbimize. Dalgalı bir hayat denizinde pusula olmuştur önümüze Kur’an’ın nuruyla ve eserleriyle. 

Evet, işimiz çok. Çok insanın bu nurdan haberi yok.

Onun için var gücümüzle çalışıp ışığı çoğaltmalıyız. Işığa düşman olanlar aynaları kırmaya kalksalar da kırılan aynalarda da yine o güneş parlayacaktır.

(Bediüzzaman Hazretlerini ve Selim Gündüzalp abimizi rahmet ve hasretle yâd ediyoruz. Allah (cc) onlardan razı olsun. Amin)

...

BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİNDEN BİRKAÇ HATIRA

Risâle-i Nur’u orta okulda tanıdım. Diğer liseli talebelerle birlikte Kastamonu’da Üstad Hazretleri’ni ziyarete gittik. 

Üstad bize: “Siz bu fenleri, Allah’a iman ve itaat şartıyla, ferâizi (farzları) yapıp kebâirden içtinâb ederek (günahlardan sakınarak) okudukça, ibadet hükmüne geçer” dedi. (Abdullah Yeğin)

Üstad Hazretleri “Cuma akşamları camilerde tecdid-i iman yapıldığı gibi, biz de Risâle-i Nur okuyarak tecdid-i iman yapıyoruz” diyordu. (Bayram Yüksel)

Abdülmecid Nursî Ağabey, Üstad Hazretlerini ziyarete gelince, Isparta’daki ağabeylerin hepsi yemekte toplandı. (Üstad Hazretleri, dışarıdan, lokantadan yemek getirtti.) 

Yemekten sonra üstadımız şöyle duâ etti: “Yâ Rab! Bu cemaatla beraber, Cennet’te de yemek nasip eyle!” dedi.

Biz de bu duâya hep beraber, “Âmin âmin” dedik. (Bayram Yüksel)YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bize Şefkat Lâzım

Evet, şefkate ihtiyacımız var. Şefkat iyi gelir. Hem kendimize, hem hayatımıza, hem çevremize... Bizde iyi olan ne ise, onu verelim çevremize. İyilik yapmak kolay. Tebessüm dahi bir sadaka işte zor mu?

Devamı »

İnsanın Asıl Neye İhtiyacı Var?

Dünya ve içindekiler, hepsi güzeller… Güzellerin güzeli olan Rabbimizin eserleri bunlar. Ondandır bu güzellik. Onun içindir bu güzellik...

Devamı »

Dünyayı Kuşatan Rahmet

Göç yolunda yavrusunu sırtında taşıyan kuş çok yorulmuştu. Annesinin durumunu gören yavru: “Ben de seneye seni sırtımda taşıyacağım” dedi. Anne cevap verdi: “Bu hiçbir zaman olmayacak yavrum. Çünkü gelecek yıl da sen kendi yavrunu sırtında taşıyacaksın.”

Devamı »

Ölüm hayattan ne istiyor?

Misafir sorular vardır. Çabucak gelir, çabucak gider. Fakat misafirden öte sorular da vardır: Asıl sorular, ev sahibi sorular, kalbinizi vatan tutan sorular. Gelir karar kılar hayatın içinde, yerini alır; mutlaka ilgi ister. İşte bu sorular, sizinle büyür, sizinle yürür... Ne yaparsanız yapın kendi cevabından başkası durdurmaz bu soruları. Mesela: Ölüm hayattan ne istiyor?..

Devamı »