31 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Dünya Okulu

Haziran 2018, 498 587 Görüntülenme Eklenme Tarih: 31 Mayıs 2018 17:52 Mehmet Kırkıncı

Okul açılırsa imtihan olacaktır ve sınanma olunca da elbette kaybedenler olacaktır. Kimse sınıfta kalmasın diye okul açılmazsa herkes cahil kalacaktır.

Bir okulda sadece iki kişi tam anlamıyla yetişse ve bin kişi ise gereken başarıyı gösteremese, yine o okulun açılması maslahattır, faydalıdır.

Hattâ bir üniversitede dünya çapında bir bilim adamı veya bir dâhi yetişeceği bilinse, diğer bütün öğrenciler başarısız olup tasdikname de alsalar o üniversitenin açılması anlamlıdır, gereklidir. Çünkü, o üniversiteden yetişecek o tek dâhi, çok değerlidir ve bütün insanlığın medar-ı iftiharı olabilir. Faydası bütün beşeriyete olur.

Dünya da bir okul gibidir. Değerli insanları mezun vermek için açılmıştır. İşte bu imtihan meydanı olan dünya okulunun açılmasına ve bu sebeple çokların cehenneme düşmelerine de bu örnekle bir derece bakılabilir.YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »