40 Yazı Mehmet Paksu

Yazar Profili »

Vesveseden Kurtulma Yolları II

Nisan 2017, 484 2918 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Mayıs 2019 13:15 Mehmet Paksu

 

Bu yazımızda da vesveseden nasıl kurtulacağız ve onu def başımızdan nasıl savacağız, kalbimizden nasıl çıkaracağız? Sorusuna cevap vereceğiz.

 

Vesveseden kurtulmanın bir yolu da; vesveseyi gözünde büyütüp şişirmeyeceksin.

Aslına bakılırsa vesvese küçüktür, basittir, zayıftır ve temelsizdir. Kur’an’ın dediği gibi, “Şeytanın hilesi pek zayıftır.” (Nisa, 4:76)

Şeytanın işi yakıp yıkmak, tahrip etmek olduğu için, kolaydır. Şeytan, çok küçük şeyleri insanın gözünde büyütür, şişirir, kabartır.

Vesvesenin kendisi de elle tutulur, gözle görülür bir şey değildir. İçeriği, özü ve esası da zayıftır.

Bazen insana loş bir ışıkta, bir ip, yılan gibi görünebilir ve insan kendi kendini korkutur hale gelir. O ipe dokunamayacak hale gelir. Böyle yapmayıp da gidip ipi eline alsa, onun bir yılan olmadığını görecektir. Böylece gözünde büyüttüğü ve şişirdiği o halin bir hayal ürünü olduğunu anlayacak ve rahat edecektir.

Şeytan her seferinde insanın zayıf yanını kollar, hassas yönünü yoklar, açık tarafını yakalamaya çalışır, insanın boşluğundan istifade eder. Bunun için Kur’an’ın bildirdiği gibi, “Şeytan sizin için apaçık, saptırıcı bir düşmandır.” (Kasas, 28:15)

 

İnsana düşmanından iyi ve faydalı bir şey gelir mi? İnsanın düşmanı hiç onun iyiliğini düşünür mü?

Düşünmez; düşünse zaten düşman olmaz.

Şeytan da öyle, apaçık bir düşmandır. Ama kime açıktır? Mümine açıktır, onun mümin farkeder ve suçüstü yakalar.

İçimize imana aykırı, ibadetten soğutan, günahı ve haramı tatlı gösteren, bir ibadeti yaparken kafamızı karıştıran bir düşünce geliyorsa, bilmeliyiz ki, şeytan devreye girmiştir.

Yapılacak tek bir şey varsa o da, onunla ve onun verdiği vesveselerle ilgilenmemek, ona önem vermemek. Şeytandan gelen hiçbir şeyi gözümüzde büyütmemek, sönük bir balon iken onu şişirmemek, hayatımızı alt üst etmesine meydan vermemektir.

Bu açıdan şeytan her şeyi abartır, demagoji yapar, pireyi deve göstererek gözümüzü yıldırır.

 

Vesveseden kurtulmanın en kestirme üç yolu vardır:

İstiğfar: Tevbe, istiğfar etmek.

İstiaze: Şeytanın şerrinden Allah’a sığınmak, sık sık eûzü besmele okumak.

Kur’an’a ve Sünnete sarılmaktır.

Vesvese konusunda daha diyeceklerimiz var elbette. Kısmetse, gelecek sayıda devam edelim…

 

 


Nisan 2017, 484 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Şefkat, Ah Şefkat!..

O şefkattir ki, bizi İslâm’a çekti, o şefkattir ki, bize merhameti ve sevgiyi öğretti ve o şefkattir ki, yarın herkesin birbirinden kaçacağı o büyük günde, onun şefkati ve şefaati bizi azaptan ve gazaptan kurtaracaktır inşaallah...

Devamı »

Karakter Eğitimi Nasıl Olur?

İnsan, Hakîm isminin gereği olarak, karakterini, maharetini, becerilerini ortaya çıkaracak bir yapıda yaratılmıştır. Kendisine verilen istidat ve kabiliyetlerin hangisini geliştirirse, o karaktere sahip olur. Sonunda kimisi hayat bahçesine bakmaz, dikenli çalılar, yabani otlarla kaplar, dağa çevirir; kimisi de sever, bakar, işler ve güzel bir bağa çevirir.

Devamı »

Gerçek Yatırım Yapıp, Peşin Kâr Etmek İster misiniz?

İnsanoğlu nedense az kâr getiren işe yatırım yapar da, kârı hem garanti olan, hem de yüzde binlere ulaşan iş alanına çekinerek, korkarak, endişe duyarak, tereddüt ederek yatırım yapar. Böyle bir ticaret asıl itibariyle dünyada dünya için yapılmaz, âhiret için yapılır. Yapılan bu ticaretin karşılığı âhirette verilir, dünyada ise bir teşvik olarak ikram edilir.

Devamı »

Deprem Ne Zaman Olacak?

Deprem ne zaman olacak? Yılı, ayı, günü belli mi, bilen var mı? Bilen yok ve bu zamana kadar da, “Ben biliyorum” diyen çıkmadı...

Devamı »