49 Yazı Mehmet Paksu

Yazar Profili »

Vesveseden Kurtulma Yolları II

Nisan 2017, 484 8956 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Mayıs 2019 13:15 Mehmet Paksu

 

Bu yazımızda da vesveseden nasıl kurtulacağız ve onu def başımızdan nasıl savacağız, kalbimizden nasıl çıkaracağız? Sorusuna cevap vereceğiz.

 

Vesveseden kurtulmanın bir yolu da; vesveseyi gözünde büyütüp şişirmeyeceksin.

Aslına bakılırsa vesvese küçüktür, basittir, zayıftır ve temelsizdir. Kur’an’ın dediği gibi, “Şeytanın hilesi pek zayıftır.” (Nisa, 4:76)

Şeytanın işi yakıp yıkmak, tahrip etmek olduğu için, kolaydır. Şeytan, çok küçük şeyleri insanın gözünde büyütür, şişirir, kabartır.

Vesvesenin kendisi de elle tutulur, gözle görülür bir şey değildir. İçeriği, özü ve esası da zayıftır.

Bazen insana loş bir ışıkta, bir ip, yılan gibi görünebilir ve insan kendi kendini korkutur hale gelir. O ipe dokunamayacak hale gelir. Böyle yapmayıp da gidip ipi eline alsa, onun bir yılan olmadığını görecektir. Böylece gözünde büyüttüğü ve şişirdiği o halin bir hayal ürünü olduğunu anlayacak ve rahat edecektir.

Şeytan her seferinde insanın zayıf yanını kollar, hassas yönünü yoklar, açık tarafını yakalamaya çalışır, insanın boşluğundan istifade eder. Bunun için Kur’an’ın bildirdiği gibi, “Şeytan sizin için apaçık, saptırıcı bir düşmandır.” (Kasas, 28:15)

 

İnsana düşmanından iyi ve faydalı bir şey gelir mi? İnsanın düşmanı hiç onun iyiliğini düşünür mü?

Düşünmez; düşünse zaten düşman olmaz.

Şeytan da öyle, apaçık bir düşmandır. Ama kime açıktır? Mümine açıktır, onun mümin farkeder ve suçüstü yakalar.

İçimize imana aykırı, ibadetten soğutan, günahı ve haramı tatlı gösteren, bir ibadeti yaparken kafamızı karıştıran bir düşünce geliyorsa, bilmeliyiz ki, şeytan devreye girmiştir.

Yapılacak tek bir şey varsa o da, onunla ve onun verdiği vesveselerle ilgilenmemek, ona önem vermemek. Şeytandan gelen hiçbir şeyi gözümüzde büyütmemek, sönük bir balon iken onu şişirmemek, hayatımızı alt üst etmesine meydan vermemektir.

Bu açıdan şeytan her şeyi abartır, demagoji yapar, pireyi deve göstererek gözümüzü yıldırır.

 

Vesveseden kurtulmanın en kestirme üç yolu vardır:

İstiğfar: Tevbe, istiğfar etmek.

İstiaze: Şeytanın şerrinden Allah’a sığınmak, sık sık eûzü besmele okumak.

Kur’an’a ve Sünnete sarılmaktır.

Vesvese konusunda daha diyeceklerimiz var elbette. Kısmetse, gelecek sayıda devam edelim…

 

 


Nisan 2017, 484 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed’in Ticarî Ahlâkı

PEYGAMBERİMİZ toplumla iç içe yaşayan bir insandı. Herkes gibi o da alış veriş yapıyor, borç alıp veriyordu. Ticarî hayatı kontrol için ara sıra çarşıya pazara çıkıyor, insanlara adalet, insaf, hak hukuk dersi veriyor, birbirlerini aldatmamalarını, yalan yere yemin etmemelerini söylüyordu… Şimdi Peygamber Efendimizin (asm) ticarî konularda nasıl hareket ettiğine dair birkaç hatırayı örnek olarak aktaralım:

Devamı »

Baba-Evlat Konuşmalarına Kur'an'dan En Güzel Örnekler

Kur’ân’ın aile hayatına kattığı en önemli değerlerden birisi de aile fertlerinin birbirlerine hitap şekilleridir. Babanın evlâdına, evlâdın babasına nasıl hitap edeceği, nasıl sesleneceği, konuşurken nasıl bir üslup kullanacağıdır. Bu konuda peygamberlerle oğulları arasındaki ilişkiler örnek olarak verilir. Çünkü Yüce Allah, her konuda örnek olarak insanların önüne peygamberleri çıkarır.

Devamı »

Kur’ân Her Derde Devadır

İnsan, doğumundan ölümüne kadar maddî mânevi çeşitli hastalık ve musibetlerle yüz yüzedir.

Devamı »

İmanın İki Kanadı: Sabır ve Şükür

Sabır, insanı yasaklardan uzak tutar. Belanın acılarını yudumlarken sükûnetini ve vakarını muhafaza eder. Fakir düştüğünde de zengin görünmesini sağlar.

Devamı »