88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Risale-i Nur'dan Seçmeler

Mayıs 2014, 449 171 Görüntülenme Eklenme Tarih: 09 Nisan 2020 20:00 Aslınur Bahar

 

Kâinat hadiselerinden insanın heva ve hevesine muhalif olan kısım, muvafık (uygun) olan kısımdan daha çoktur.

(Mesnevî-i Nuriye, Şule, 199)

 

***

 

Dua eden adam anlar ki, birisi var; onun hâtırat-ı kalbini işitir, her şeye eli yetişir, herbir arzusunu yerine getirebilir, aczine merhamet eder, fakrına meded eder.

(Sözler, 23. Söz, 288)

 

***

 

Asıl musibet ve muzır musibet, dine gelen musibettir. Musibet-i diniyeden her vakit dergâh-ı İlâhiyeye iltica edip feryad etmek gerektir.

(Lem’alar, 2. Lem’a, 18)

 

***

 

Evet, annesiz aç bir çocuğun ağlamasından müteessir (üzülen) ve acıyan bir vicdan sahibi, elbette validelerin çocuklarına olan şefkatlerinden zevk alır, memnun ve mahzuz olur. İşte, bu gibi zevkler birer nimettir, hamd ve şükürler ister.

(Şualar, 29. Lem’a, 2. Bab, 654)

 

***

 

Zulme razı olmak dahi zulümdür.

(Kastamonu Lahikası, 189)

 

***

 

Sahabelerin halka (insanlara) karşı vaziyetleri: Düşmanlarına şediddirler (şiddetlidirler) ve dostlarına ve mü’minlere rahîmdirler (şefkatlidirler). Cenâb-ı Hakk’a karşı rükû ve secdede kemal-i itâattedirler. Her işlerinde Cenâb-ı Hakk’ın rıza ve fazlını kastederek kemal-i ihlâstadırlar. 

(Barla Lahikası, 156)

 

 

 

 


Mayıs 2014, 449 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »