78 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Olgunluk Yaşı

Ocak 2012, 421 230 Görüntülenme Eklenme Tarih: 23 Mayıs 2020 16:53 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

İnsanoğlu dünyaya geldiğinde beyninde yaklaşık 100 milyar nöron (sinir hücresi) mevcuttur. Bu sayı yetişkin yaşa geldiğinde aynıdır, artmaz. Ancak bu hücreler arasındaki bağlantılar artar. Her nöron 1.000 ilâ 10.000 başka nöronla irtibat halindedir.

Beyin fonksiyonları 18-23 yaşlarına kadar hızla, sonraları daha yavaş çoğalır ve 39-40 yaşlarında zirveye ulaşır. Bu yaşlardan sonra ise gerileme dönemine girilir. Günde 10 bin hücre ölür. Ama 65-70 yaşına kadar kaybedilen hücrelerin sayısı toplam nöronların ancak yüzde 5’ine ulaşabilir. Çünkü beyne hücre takviyesi olur. Kök hücre dediğimiz hücreler nöron vazifesi alabilirler.

Kur’an-ı Kerim’de bir insanın 40 yaşında olgunluğa ulaştığı belirtilmektedir (46:15). Bu kulağa tuhaf gelebilir. Bugün bile insanlar olgunlaşmanın ergenlik döneminden hemen sonra tamamlandığını düşünmektedirler. Hukukî düzenlemelerde de olgunluk yaşı genellikle 18-21 yaş arası olarak var sayılmaktadır. Ama modern hukukun yanılgıya düştüğü noktada, aslında Kur’an bilimsel anlamda doğruyu söylemektedir. Bu ifadeyi fizyolojik ve psikolojik anlamda analiz ettiğimizde şu sonuca ulaşırız:

“Bir bireyin zihnindeki depolanmış bilginin toplam miktarı, 39 yaşına geldiğinde maksimum seviyeye ulaşır ve bu yaştan sonra düşüş yaşanmaya başlar.”

Bu tespit, dünyadaki tıp fakültelerinin genelinde standart ders kitabı olarak okutulan Arthur G. Guyton’un Physiology of Human Body (İnsan Bedeni Fizyolojisi) adlı textbook’unun 207. sayfasında mevcuttur.

Sadece zihinsel ve bedensel olarak değil, üretkenlik ve meslekî açıdan da en yüksek seviyeye 39 yaşın bitiminde ulaşılır(*). Artık bu dönemde kişinin hayata bakışı ve görüşleri olgunlaşarak yerine oturur.

Kur’an’ın 40 yaşında gelen olgunluğa işaret etmesi ve Peygamber Efendimize 40 yaşındayken (yani zihin, beden ve psikolojik açıdan olgunluğun zirvesindeyken) peygamber olduğunun bildirilmesi bu açıdan ilginçtir.

Tabii burada sözü edilen 40 yaşın ay takvimine göre olduğunu, Milâdî takvime göre 39 yaşa tekabül ettiğini de hatırlatalım.

 

(*) Psikolojiye Giriş. Atkinson. Arkadaş Yayınevi.

 

 


Ocak 2012, 421 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ay ve İlginç Yaratılış Özellikleri

Kur'an-ı Hakîm'de, Ay’ın ölçülü yaratıldığı ve hareket ettirildiği ve ayrıca hayata hizmet edecek şekilde takdir edildiğine dikkatimiz çekilir. Biraz incelediğimizde, Ay’ın yapısı ve hareketleriyle ayetleri açıkladığını görürüz.

Devamı »

Dünyamız Dev Gezegenle Nasıl Korunuyor? / Jüpiter

Neredeyse sonsuzluğa uzanan büyüklükteki kâinatımızda, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi yüz milyarlarca galaksi mevcuttur.

Devamı »

Darwin, Tavus Kuşlarını neden sevmezdi?

Darwinistler, canlıların hayatta kalabilmek için değişim geçirdiklerini ileri sürerler. Peki, öyleyse tavus kuşları neden yırtıcı hayvanların birkaç kilometre öteden bile görmesine sebep olan parlak, canlı renklere sahip oldular?

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »