22 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

İnsan Ağacı

Temmuz 2018, 499 255 Görüntülenme Eklenme Tarih: 01 Temmuz 2018 03:34 Mehmet Kırkıncı

 

Kayısı çekirdeğine bir yetenek yüklenmiştir, onda bir kabiliyet vardır. Bu yetenek uygun şartlarda işlenirse, o çe­kirdek bir kayısı ağacı olabilir. Fakat ne kadar çalışılırsa çalışılsın, kayısı çekirdeğini ceviz ağacı yapmak mümkün değildir.

Buna karşılık Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir. Yani insan, kendisine verilmiş olan iradesini kullanıp çalışarak, doktor, mühendis, alim, kimyager, sosyolog, tüccar vb. pek çok şey olabilir.

Sonuçta bir insan kendi iradesiyle dünyada fazilet ağacı olabile­ceği gibi, rezalet ağacı da olabiliyor; kendisini isterse cennet, isterse cehennem ağacı yapabiliyor…

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »

Dünya Okulu

Mesela bir üniversitede dünya çapında bir bilim adamı veya bir dâhi yetişeceği bilinse, diğer bütün öğrenciler başarısız olup tasdikname de alsalar o üniversitenin açılması anlamlıdır, gereklidir.

Devamı »