Temmuz 2018

Temmuz 2018, 499

Merhaba değerli okuyucularımız,

Yeni bir günün mutluluk getirmesi gibi, her yeni Zafer sayımız da sizlere mutluluk yaşatıyor. Bunu anlatan mesajlarınız ulaştıkça bize de onlar çok büyük bir şevk kaynağı oluyor. Sizlerin yeni sayımızın sayfalarını açarken yaşadığınız heyecan ve sevinci, yazarlarımız yazılarını yazarken, bizler de o sayfaları hazırlarken hissediyoruz.

İnşaallah bu çalışmalarımızdan Rabbimiz razı olsun ve bereketlendirsin; hayırlara vesile olsun, kalplere ulaşsın, güzellikler çoğalsın…

Hayatımızı sayfa sayfa yaşıyoruz adeta… Sayfalarını pek çok umutla, hayalle, duayla, planla çevire çevire ilerliyoruz… Belki de şimdi, mahşerde elimize verilecek ‘amel defteri’nin sayfalarını dolduruyoruz…

İnsan kalbi çok şey arıyor gibi görünse de aslında aradığı bitmeyen huzur ve mutluluk.

Cenabı Hak (cc), hikmeti gereği her şeyi bir sebebe bağlamış ve öyle yaratıyor. Meyveyi ağaca, balı arıya bağladığı gibi, mutluluğu da sebeplere bağlamış.

Görmek gözün mutluluğu, duymak kulağın mutluluğu, doymak midenin mutluluğu, sevmek-sevilmek kalbin mutluluğu ise de, dünyaya ait mutluluklar da dünya gibi fani… İnsan ise gerçek ve baki bir saadeti arıyor. Zaten tükenmekle zedelenen, elden kayıp giden mutluluklar da bahsettiğimiz bu ebedî mutluluğu aratıyor.

Bir gözün yapısına baktığımızda görmek için, ele baktığımızda tutmak için yaratıldığını anlıyoruz.

Ya insana baktığımızda; bedeniyle, binlerce duygusuyla, ruhuyla insan ne için yaratılmış?..

İnsanın dili Allah’ın yarattığı lezzete meftun olduğu gibi, kalbi de Onu tanımak ve sevmek ister.

Göz görmek için güneşin ışığına muhtaç olduğu gibi, kalp de vahyin ışığına muhtaçtır.

Bunun için de insan ancak, onu rahmetiyle yaratan ve yaşatan, koca kâinata vermediği şeyleri insana veren, kendisine muhatap yapan Rabbini bulmak ve tanımakla mutlu olabilir. Çünkü Allah (cc), kâinatı insan için yarattığı gibi, insanı da kendisine muhatap olması için yarattı.

Allah’a muhatap olmanın da en kestirme yolları ilim, dua ve ibadettir. Evet bunlar bizi Rabbimizin rahmetine ve gerçek mutluluğa götürür.

Osman Çakmak Hocamızın da dediği gibi, bilim insanlarımızdan bedenimizin maneviyat yönünü daha çok araştırmalarını bekliyoruz.

Vefakâr dostlarımız, lütfen abone konusunda yardım etmeyi unutmayın…

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Allah’a emanet olunuz.

 

- Suat Ünsal

 

 

İmandan Gelen Nur

İmandan Gelen Nur

İlim bir nûrdur. O nûr ile cehâlet karanlıkları ortadan kalkar. Akıl, ilim nûruyla bu kâinâtın sahipsiz olamayacağını görür, kalb de Onun varlığına inanmakla nûrlanır.

Devamı »

İbadet Mutlu Ediyor

İbadet Mutlu Ediyor

Araştırmalarla beynin maneviyat yönü.

Devamı »

Valiz

Valiz

Neşeli öykü

Devamı »

Bal Arısı ile Adaçayı Arasındaki Muhteşem İlişki

Bal Arısı ile Adaçayı Arasındaki Muhteşem İlişki

Bilim adamlarına göre; çiçekli bitkilerin ve böceklerin yeryüzünde bol miktarda bulunması, bu iki canlı grubunun birbirleriyle simbiyotik (ortakyaşar) bir ilişki içinde olmalarıyla açıklanabilir.

Devamı »

Kim Bir Kum Tanesi Olarak Kalmak İster ki?

Kim Bir Kum Tanesi Olarak Kalmak İster ki?

Kendisini bu iplik yumağına benzeten kaç kişi var acaba? “Hımmm dur bakayım sanırım bu beni andırıyor!..” diyecek acaba kaç kişi çıkar?

Devamı »

Hz. Muhammed’in (asm) Üstün Özellikleri

Hz. Muhammed’in (asm) Üstün Özellikleri

“Ben kıyamet günü Âdem neslinin efendisiyim. Livaü’l-hamd sancağı benim elimdedir. Fakat asla gururlanma olmaz. O Âdem ve ondan sonra gelen bütün peygamberler benim sancağım altındadır. Ve kabri ilk açılacak olan da benim. Fakat asla gururlanma yoktur.” (Ahmed, III/2)

Devamı »

Başarıda Balans Ayarı

Başarıda Balans Ayarı

Başarı nedir? Neyi, nasıl başarmak lazım? Matematik sınavından yüz puan almak başarılı olmak mıdır? Veya çok zengin olmak, iyi bir makam-unvanı olmak başarılı olmak mıdır? Akademik başarı mı, yoksa hayat başarısı mı?..

Devamı »

Kader'e İman, İmanın Şartlarından mıdır?

Kader'e İman, İmanın Şartlarından mıdır?

Günümüzde bazıları kadere imanın, imanın şartlarından olmadığını savunmaktadırlar. Peki kadere iman, imanın şartlarından mıdır? Kur’an’da “kadere iman” var mıdır? Bir kimse kadere iman etmese ve onu inkâr etse iman dairesinden çıkar mı?

Devamı »ÖNCEKİ SAYILAR

Haziran 2019

Haziran 2019

Devamı »
Mayıs 2019

Mayıs 2019

Devamı »
Nisan 2019

Nisan 2019

Devamı »
Mart 2019

Mart 2019

Devamı »