TR EN

Dil Seçin

Ara

Olumlu Düşünmek Başarıya Götürür

Olumlu Düşünmek Başarıya Götürür

Olumlu düşünmek, başarının ön şartıdır. Olumlu düşünmek başarıya giden yolda, engelleri fırsata çevirmek ve zorluklarla baş edebilme cesaretinin kendinde var olduğunu fark etmektir. Bir işi yapabileceğine olan inançtır. Engelleri değil, fırsat ve avantajları düşünmektir. Olumsuzu değil, olumluyu esas almaktır. Zarardan öte, faydayı göz önüne almaktır. Ümitsizliğe değil, ümide sarılmaktır.

Başarı, kendine doğru yürüyene koşarak kapılarını açar. Başarıya doğru yürümek için ise, bireyin başarabileceğine inanması gerekir. Olumlu yaklaşım gerekir. İnsan “Ben yapabilirim” dedi mi, zaten yolun çoğunu kat etmiş olur. “Ben yapamam” gibi olumsuz düşüncelerin önüne set çekmek başarıya giden yolda önemli bir etkendir.

 

Her anne-baba çocuğu hakkında olumsuzluklardan arınarak, ona olumlu davranışlar ve düşünceler kazandırmaya çalışmalıdır

Özellikle çocuğuna bir iş, bir görev verirken çocuğunu cesaretlendirmelidir. Yapamayacağı bir iş, bir görevi çocuğuna yükleyen anne-babalar aslında çocuğun cesaretini kırmakta ve çocuğun o görevi başaracağına olan olumlu düşüncesinin olumsuza dönüşmesine sebep olmaktadır.

Özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bir prensip ise, aile ortamında karamsarlığa sebep olacak duygu ve düşünceleri paylaşmamaya özen göstermektir. Çocuklar aile ortamında iyi birer gözlemcidirler. Sözden öte, davranışa odaklanırlar. Anne-baba söz ve davranışlarının örtüşmesine dikkat etmelidir.

 

Olumlu düşünce mutluluğun ve başarının kaynağıdır

Huzursuz ve mutsuz bir ortamda kimseden başarı beklenemez.

Hayatta bazen acı bazen de mutluluk vardır. Yüce Allah Kur’an-ı Kerîm’de “Sizi mutlaka biraz korku ve açlık, biraz da mallardan, canlardan ve mahsullerden bir noksanlık ile imtihan edeceğiz. (Ey Resûlüm!) O halde sabredenleri (Cennetle) müjdele!” der.1

Evet, dört mevsimin dördü de içlerinde ayrı ayrı güzellikler barındırır. Mesela mevsimlerin en sıkıntılı olanı kış mevsimi olarak düşünülür. Oysa kar yağdırılmadığı dağlarda su depolanmaz ve yazın kuraklık olur.

Kar olmadığı yerlerde çeşitli mikroplar yayılır ve çeşitli hastalıklar baş gösterir.

Bu zorlu mevsim aslında Allah’ın (cc) “Kuddüs” ismine mazhar olan temizlik dönemidir. Arkasından gelecek bahar ve yaz mevsimine hazırlıktır.

 

Yük varsa güç de verilir

İşte insanoğlu da başına herhangi bir musibet, bir sıkıntı, bir zorluk geldiği zaman sabretmesini bilmelidir. Sabreder ve gerekli çabayı sarf ederse her zorluğun üstesinden gelebilir. Olumsuz düşünceye kapılır da ümitsizliğe düşerse, işte o zaman sıkıntısı büyür ve huzuru, mutluluğu kaçırır.

Âlemler Rabbi Allah (cc) “Allah, kimseyi gücünün yetmeyeceği bir şeyle mükellef tutmaz” der.2 Bu ise bir sıkıntı başımıza geldiyse, onunla başa çıkabileceğimiz anlamına gelir.

 

Kaynaklar:

1. Bakara Suresi, 155. 

2. Bakara Suresi 286.