TR EN

Dil Seçin

Ara

Kâinattan Haberler

...Unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.”

— Xsentius

 

 

DEV HAMAM BÖCEĞİ

Bilim adamları Endonezya adalarından Borneo ormanlarındaki mağaralarda yaptıkları bir araştırmada, onlarca yeni canlı keşfettiler. Nature Conservancy’nin (Doğal kaynakları koruma teşkilatı) önderliğinde gerçekleşen araştırmada daha önce görülmeyen çeşitli balıklar, böcekler ve bitkiler gün ışığına çıkarıldı. Keşiflerden en ilgi çekeni ise “canavar hamam böceği” olarak adlandırılan 10 cm büyüklüğündeki böcek. Bu hamam böceğinin şu âna kadar bilinenler arasında dünyanın en büyük hamam böceği olduğu belirtildi. Ayrıca yeni begonya çeşitleri, daha önce görülmemiş salyangozlar, 6.5 cm. uzunluğundaki beyaz kırkayaklar ve minyatür yengeçler keşiflerden birkaçı. “İnsanoğlu nerede neyle karşılaşacağını hiçbir zaman bilemiyor! ” diyen araştırmanın başkanı Scott Stanley, eğer bölgede herhangi bir koruma faaliyetine girişilmezse yüzlerce canlının yaşayıp yaşamadıkları dahi bilinmeden yok olacaklarını belirtti. Borneo dünyanın belki de en fazla canlı çeşidine sahip bölgelerinden biri ve tamamen insanoğlunun ihmalkârlığı yüzünden birçok canlının soyu tükeniyor.

 

 

İLGİNÇ BİLGİLER

    •    60 yaşında, tat alma duyusunun yüzde 50’si kaybedilir.

    •    Sıcak su, soğuk sudan daha ağırdır.

    •    Aynı parmak izi gibi, her insanın dil izi de farklıdır.

    •    Soğan doğrarken sakız çiğnemek, gözlerin yaşarmasını önler.

    •    Eski zamanlarda dinamit yapımında yerfıstığı kullanılırdı.

    •    İnsan vücudunda en güçlü kas dildir.

    •    Ampulü icat eden Thomas Edison karanlıktan korkardı.

    •    Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, karısı ve annesiyle hiçbir zaman telefonda konuşamadı. Çünkü ikisi de doğuştan sağırdı.

    •    Ketçap, önceleri ilaç olarak kullanılıyordu.

    •    Meşe ağaçları elli yaşına gelmeden meşe palamudu üretemezler.

    •    İnciler, sirke içinde erir.

 

 

KALBİN KORUNMASINDA BİR VESİLE: KURUYEMİŞ

Amerika’da yapılan büyük çaplı bir araştırmada kuruyemişin sağlığa olan faydaları bir kez daha ispatlandı. Özellikle âni ölümlere sebep olan düzensiz kalp hareketlerinin en büyük önleyicisinin kabuklu kuruyemiş olduğu belirlendi. Amerika Kalp Derneğinin yayınladığı rapora göre, 22.000 doktorun katıldığı uzun süreli araştırma sonucunda fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişlerin kalp hastalıklarını önlemede bire bir etkili olduğu tesbit edildi. Araştırmaya katılan doktorlardan Dr. Frank Hu, toplam 86.000 kişi üzerinde yaptıkları gözlemlere göre 10 yıl boyunca haftada en az beş kere kuruyemiş tüketenlerin diğerlerine nazaran kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin 3 kat daha az olduğunu belirtti.

Oldukça yüksek yağ oranına sahip olan kuruyemiş, doymamış yağ asitleri içerir. Dr. Hu ve ekibine göre bu yağ asitleri kolesterolün düşmesinde çok büyük etkiye sahip olduğu için hastalığın oluşmasını önlemede de direkt bir etkiye sebep olur.

Ayrıca sebze proteinleri, magnezyum, E vitamini, lif ve potasyum olarak da hayli zengin olan kuruyemiş, kolesterolü düşürürken bir yandan da vücudun ihtiyacı olan besinleri almasını sağlar.

 

 

TARANTULANIN RENK ŞÖLENİ

Tarantula Nebulası şu âna kadar gözlemlenenler arasında uzayın en faal ve en büyük yıldız fabrikasıdır. Aynı zamanda “30 Doradus” olarak da bilinen bu muhteşem nebula 170.000 ışık yılı uzakta bulunuyor. Birkaç yüz bin yıl sonra kâinatın yeni yıldızlarını doğuracak olan bu devasa yıldız-doğum bölgesi, bu sıralar hayatının en zorlu dönemini yaşıyor. Yıllar önce bir kelebeğin kozasından sıyrılıp büyüleyici bedenini ortaya çıkarması gibi Tarantula’yı oluşturan yaşlı yıldız da dış katmanlarından sıyrılıp bu enfes manzarayı oluşturmaya başlamıştı. Şu anda hayatının hem en zor hem de en şaşaalı zamanlarını yaşayan nebula bu görkemli gösteriyle uzayın yeni konuklarına beşiklik ediyor. Yıldızlar, gazlar ve tozların oluşturduğu kompleks devasa yapısıyla Tarantula Nebulası, eğer 1500 ışık yılı uzağımızda olsaydı, gündüz çıplak gözle gökyüzüne baktığımızda, yaklaşık dörtte birini Tarantulanın kapladığını görecektik.