19 Yazı Prof. Dr. Metin Bülbül

Yazar Profili »

Hayatımız Pamuk İpliğine Mi Bağlı?

Ocak 2015, 457 984 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Nisan 2018 14:05 Prof. Dr. Metin Bülbül

 

Tehlikeli işlerde çalışanlar veya hayatından ümit kesilmiş kimseler için “Hayatı pamuk ipliğine bağlı” denilir. Bizim hayatımız nasıldır acaba?

Aslında bizim hayatımız da pamuk ipliğine bağlıdır… Nasıl mı?.. 

Pamuğun yapısının %90’ı selülozdan oluşmaktadır. Selüloz ise, Glukoz moleküllerinin β (1,4) bağları ile bağlanması sonucu oluşan iplikçiklerden oluşur ve bu iplikçiklerin yan yana getirilmesiyle de odun elde edilir. Selüloz yapılarından da, ağaç kökleri ve bitki gövdeleri yaratılır...

Bu gövdelerdeki odun ve soymuk boruları yardımıyla besinler; dal, budak, yaprak, çiçek ve nihayet meyvelere ulaştırılırlar. Meyveler ise kavun, karpuz, elma, armut ve portakal gibi sayamadığımız rahmet yemişleri ve konserve paketleridirler. Bunları yiyerek hayatımızı devam ettiririz. Ve dolayısı ile hayatımız onlara bağlıdır.

Bir karbohidrat olan nişasta da yine glukoz moleküllerinden oluşmaktadır. Glukoz moleküllerinin, α (1,4) glikozid bağları ile oluşturdukları iki amiloz iplikçiğinin birbirlerine bağlanması sonucu amilopektin yapıları ve bu yapılardan da nişasta yapılır. Nişasta ise, buğday, arpa ve mısır gibi tahıllar ve meyvelerde bize sunulur. Bu besinlerin günlük hayatımızda çok büyük yeri vardır ve her gün bolca tükettiğimiz besinlerdir. Ve dolayısı ile de yine hayatımızın devamı bu besin maddelerine bağlıdır. 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün…

Hayatımızın pamuk ipliğine bağlı olduğunu Bediüzzaman Hazretleri, Sözler adlı eserinde, “Bir perde-i gaybdan, kalınca bir ip çıkıyor. Bak sonra binler ipler ondan uzanmış (Kalınca bir ip meyvedar ağaca, binler ipler ise ağacın dallarına işarettir). Her ipin başına bak! Birer elmas, birer nişan, birer ihsan, birer hediye takılmış (iplerin başındaki elmas, nişan, ihsan ve hediyeler ise; çiçeklerin aksamına ve meyvelerin envaına işarettir). Herkese göre birer hediye veriyor. Acaba bilir misin ki; böyle bir gayb perdesinden, böyle acip ihsanatı, hedayayı, şu mahluklara uzatan Zât’ı tanımamak, O’na teşekkür etmemek, ne kadar divanece bir harekettir? Çünkü O’nu tanımazsan bilmecburiye diyeceksin ki: “Bu ipler, uçlarındaki elmasları, sair hediyeleri, kendileri yapıyorlar, veriyorlar.” O vakit her ipe bir padişahlık manasını vermek lâzım gelir. Halbuki gözümüzün önünde bir dest-i gaybi, o ipleri dahi yapıp, o hedayayı onlara takıyor. Demek bütün bu sarayda herşey, kendi nefsinden ziyade, o muciznüma Zat’ı gösteriyor. O’nu tanımazsan, bütün bu şeyleri inkar etmekle hayvandan yüz derece aşağı düşeceksin” diyerek, bu gerçeği veciz bir şekilde ifade etmektedir.

Demek bize düşen bu zayıf ve geçici iplere değil, ipleri yaratan Cenâb-ı Hakk’a  güvenmek, nimetleri O’ndan bilmektir. Böylece hayatımızı pamuk ipliğine bağlı olmaktan kurtarır, her iki hayatımızı O’nun lütfuyla tehlikelerden kurtaracak çelikten halatlar buluruz. Bu şekilde inşaallah kurtuluşa ereriz…

 

 


Ocak 2015, 457 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Gençlik İksiri Kolajen

Kolajen, vücudun en bol proteinidir ve yaklaşık vücudumuzdaki tüm proteinlerin üçte birini oluşturur. Bu proteinle saçlarımıza, cildimize, tırnaklarımıza, kemiklerimize, bağ dokumuza ve tendonlarımıza sağlam bir yapı kazandırılmıştır. Bu protein sayesinde hareket edebilir, el ve ayaklarımızı bükebilir, yük taşıyabilir, koşabilir ve cildimizi gergin hissedebiliriz. Ayrıca, saçların ve cildin parlak görünümü ve tırnakların güçlü kalması da kolajene verilen özellikler sayesindedir.

Devamı »

Sebepler ve İnancımız / Farkındalıklarımız Farkımızdır

Ayetin dikkatimizi çektiği "şirk bulaşmış bir imanla" mahşere çıkmamak için her anımızda bilinçli olup "Sebep-Yaratan" ilişkisini iyi kurmalıyız...

Devamı »

Hediye Deyince

Bizi tanımayan ağaçların dallarından en güzel meyveleri, canlıları çalıştırıp sütü, balı, yağı ve binlerce güzel hediyeleri gerçekte bize kim, niçin veriyor?

Devamı »

Bakış Açısı

Yaratanın da, yaşatanın da Allah (cc) olduğunu unutmadan, her şeyi Onun yarattığının şuuruyla; yalnız Ona ibadet edip ve yalnız Ondan yardım dilemeliyiz.

Devamı »