62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Güneş De Bir Avize

Aralık 2016, 480 186 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Ocak 2020 21:04 Mehmet Kırkıncı

 

Dolmabahçe Sarayı'ndaki dört buçuk tonluk tarihi bir avizeyi hayranlıkla temaşa eden insanlar, bu ışıksız cisme sırf tarihi oluşu ve sanat değeri itibariyle büyük önem verirler.

Oysa dünyadan bir milyon defadan daha fazla büyük olan, dünya tavanındaki güneş avizesine de bakılmalı; o tarihi avizeden büyüklüğü ve faydası nispetinde güneş avizesi de takdir ve istihsan edilmeli...

 

 


Aralık 2016, 480 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »