48 Yazı Prof. Dr. Adem Tatlı

Yazar Profili »

'Bilim Ve Yaratılışçılık' Kitabı Evrimi İspatlamış Mıdır?

Haziran 2014, 450 102 Görüntülenme Eklenme Tarih: 11 Nisan 2020 14:33 Prof. Dr. Adem Tatlı

 

Soru:Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayımladığı ‘Bilim ve Yaratılışçılık’ kitabı hakkında bilgi verir misiniz? Bu kitabın evrimi tamamen ispatladığını söylüyorlar.

Bu Akademi’nin neşrettiği kitap sıradan bir kitaptan farklı değildir. Bu ve benzeri kuruluşlar, evrimi evolüsyon manasında anlayan ve bir yaratıcının varlığını inkâr eden bilim adamlarının kontrolündedir. Bunlar, ateizme dayalı felsefî görüşlerini, bilimsel bilgi adı altında takdim ediyorlar. Böylece bir kamuoyu meydana getirmek ve dinsizlik adına nüfuz elde etmek istiyorlar.

Bunların esas gayesi, gençleri dinsiz yetiştirmektir. Maalesef, bilimi bu ideolojilerine alet ediyorlar. İstismara en uygun saha da evrim sahasıdır. O bakımdan devamlı evrimi gündemde tutuyorlar ve her şeyi buna bağlıyorlar. Onlar bir değil, yüz kitap da yayınlasalar, yaratılış hakikatini gizleyemeyeceklerdir. Bunların kastettiği manada bir evrimin ispatı zaten imkânsızdır. Çünkü bütün canlıların evveliyatını tek bir hücreye indirgeyip, bütün canlıları bundan silsile halinde tesadüflerle ortaya çıkarıp göstermek ve bunu kanıtlamak mümkün değildir. Çünkü masalların ispatı olmaz. Böyle olunca, bu konuda ortaya attıkları bütün görüşler, kendi felsefî bir düşüncelerinden ileriye geçmez. Yani onların iddiaları hiçbir zaman bilimsel bir bilgi olmayacaktır.

Ama yaratılışı savunanlar, her an her bir canlının yaratılışını örnek göstererek, geçmişe bununla bir değil, binlerce pencere açmaktadırlar. Allah (cc.) bizi yarattığı gibi, şimdi her an, bir hücreden insanı yaratıyor, yine tek hücreden bitkileri ve hayvanları yaratıyor. Bugün yaratan dün de yaratmıştır. Bir kavun çekirdeğinden kavunu çıkarıp yaratan, elbette bütün mahlûkatını da kâinatı da yaratmıştır ve yaratmaktadır. Çünkü hepsinin yaratılış kanunları aynıdır; bu ise yaratıcılarının bir olduğunu gösterir.

Canlıların tesadüfen ve kendiliğinden ortaya çıktığını iddia eden ateist evrimciler, değil bütün canlıların böyle tesadüfen meydana geldiğini, bir mercimek çorbasının tesadüfen ve kendiliğinden ortaya çıktığını ispatlasınlar, o zaman belki sözlerinde ve iddialarında bir hakikat payı olabilir. Hâlbuki yaratılışı savunanların delilleri kâinattaki yaratılanlar adedincedir. Her bir varlık, Allah’ın ilim, irade ve kudretinin eseri olarak yaratıcısını tanıtıyor ve aklı olanlara bildiriyor.

 

 


Haziran 2014, 450 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Canlılardaki Hayat Nereden Geliyor?

Soru: “Hemen hemen gözle görülmeyen bir hücrenin protoplazma damlacığına bakılırsa, bu şeffaf jelatinli maddenin hareket etmeye, güneşten enerji çekmeye kabiliyetli olduğu görülür. Bu tek hücre, bu şeffaf ve buğu manzarasındaki damlacık içerisinde hayatın tohumu saklanmakta, onunla büyük-küçük bütün canlılara hayat aşılanmaktadır. Hücrenin bu damlacığına böyle bir özelliği kim vermiştir?”

Devamı »

İnsanda Saldırganlık Geni Varsa, Cüz'i İradeden ve Sorumluluktan Söz Edilebilir mi?

Soru: İnsanda MAOA savunucu geni var. Bu gen insanı hiddetlendiriyor, saldırgan yapıyor ve bazen bu saldırganlık cinayetle, yani suçla sonuçlanabiliyor. Peki insanlar sahip oldukları genler tarafından yönlendiriliyorsa, burada cüz’i iradeden ve sorumluluktan söz edilebilir mi?

Devamı »

Yok Olmayı Kim İster ki?

Devamı »

“Bana Bir Mucize Göster ki İnanayım?”

Bazı inanmayanlar şöyle diyorlar: “Madem bütün kâinatı yarattı. Bana bir mucize göster ki inanayım” gibi sözler söylüyorlar. Onlara ne dersiniz?

Devamı »