Ağustos 2020

Ağustos 2020, 524

 

Merhaba değerli dostlar, merhaba sevgili okuyucularımız,

Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılmasına çok sevindik. Emeği, duası olan herkesten Allah razı olsun.

86 yıldır nice dualar edildi, nice şiirler yazıldı, nice ağıtlar yakıldı.

Osman Yüksel Serdengeçti ile soruyorduk: “Hani minarelerinden göklere yükselen,/ Tâ maveradan gelen ezanlar?../ Hani o ilahi devir, ilahi nizamlar?../ Ayasofya ses vermiyor,/ Ayasofya bir hoş,/ Ayasofya bomboş!../ Hani nerede?/ Şu muhteşem minberde,/ Binlerce erin baş koyduğu şu temiz yerde,/ Şimdi hangi kirli ayaklar dolaşıyor?../ Ayasofya! Ayasofya!..Seni bu hale koyan kim?/ Hani nerede?/ Gönüllerden kubbelere,/ Kubbelerden gönüllere/ Gürül gürül akan Kur'an sesleri?../ Kur'an sesleri dindirilmiş,/ Müslümanlar sindirilmiş!../ Allah-Muhammed-Hülafa-i Raşidin’in/ İsimleri kubbelerden yerlere indirilmiş!..”

Abdurrahim Karakoç dertliydi, “Namaz kılmak yasak amma,/ Papa girer eyler dua.” Evet dertliydik. Derdimize derman geldi.

İlhan Berk’in ifadesiyle “Ayasofya, elleriyle yüzünü kapamış bütün iştahıyla ağlıyor”ken, müminler de ağlıyordu.

Ve Necip Fazıl Kısakürek, kısaltarak verdiğimiz şu sözleriyle inananların kalplerini ve ümitlerini diri tuttu:

“…Ayasofya'yı kapalı tutmak, bu toprağın üstündeki 30 milyon ve altındaki 30 milyar Türk'ün semâları tutuşturan lanetine hedef olmaktır.

“Gençler! Bugün mü, yarın mı, bilemem! Fakat Ayasofya açılacak!..

“Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânâlar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak!.. Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek...

“Ayasofya açılacak!..

“Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeye yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı, mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak… Ayasofya'yı, artık önüne geçilmez bu sel açacak…”

Evet hakkı rehber tutan, Peygamber Efendimizin övgüsünü alan o güzel insanların eliyle İslam âlemine galibiyet nişanı olarak hediye edilen Ayasofya Camii, 1934’ten bu yana Müslümanların bağrında açılan bir yara olmuştu. Onu müze yaptılar, hatta kubbesinin üstündeki İslâm sembolü ‘Hilâl’i bile, kocaman bir haçla değiştirmek istediler. Hevesleri yarıda kaldı. Ve şimdi 86 yıl sonra tekrar cami yapıldı ve İslâm âleminin dirilişinin de müjdesi oldu.

Her konuda olduğu gibi net tavrımız, Müslümanların sevincine ve hayrına vesile olan her şeyle sevinmek, üzüntüsüyle üzülmektir.

Ayasofya semboldür; Batı karşısında galibiyetin ya da mağlubiyetin sembolüdür. Bu, Batıdan gelen tepkilerden de bellidir. Yoksa bizim topraklarımızdaki bir binanın müze veya cami olması onları neden ilgilendirsin! Cumhuriyetin ilk yıllarında örtülü baskılarla müze yaptıranlar, şimdi de tekrar ibadete açılmasına engel olmaya çalıştılar. Sembolik anlamı olmasaydı her iki taraf da bu kadar önem verir miydi? Şükür ki, kendi bağımsız kararımızı verecek ve o kararı uygulayacak seviyeye gelmişiz. Evet sevindik. Bundan sonra da sevinçlerimiz daimi olsun inşaallah.

Ağustos sayımız hayırlara vesile olsun. Emeği ve katkısı olanlardan Allah razı olsun.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ındır.

Selam ve dua ile…

 

— Suat Ünsal

 

 

“Geçim Darlığı Niçin Yakamızı Bırakmıyor?” Diyenlere / Güzel Bir Geçim ve Huzurlu Bir Hayatın Formülü

“Geçim Darlığı Niçin Yakamızı Bırakmıyor?” Diyenlere / Güzel Bir Geçim ve Huzurlu Bir Hayatın Formülü

Geçim darlığından şikâyet etmeyen kalmadı gibi. Ama geçim darlığının asıl sebebini bulabilmek herkese nasip olmuyor.

Devamı »

Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed’in Ticarî Ahlâkı

Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed’in Ticarî Ahlâkı

PEYGAMBERİMİZ toplumla iç içe yaşayan bir insandı. Herkes gibi o da alış veriş yapıyor, borç alıp veriyordu. Ticarî hayatı kontrol için ara sıra çarşıya pazara çıkıyor, insanlara adalet, insaf, hak hukuk dersi veriyor, birbirlerini aldatmamalarını, yalan yere yemin etmemelerini söylüyordu… Şimdi Peygamber Efendimizin (asm) ticarî konularda nasıl hareket ettiğine dair birkaç hatırayı örnek olarak aktaralım:

Devamı »

Canlılardaki Hayat Nereden Geliyor?

Canlılardaki Hayat Nereden Geliyor?

Soru: “Hemen hemen gözle görülmeyen bir hücrenin protoplazma damlacığına bakılırsa, bu şeffaf jelatinli maddenin hareket etmeye, güneşten enerji çekmeye kabiliyetli olduğu görülür. Bu tek hücre, bu şeffaf ve buğu manzarasındaki damlacık içerisinde hayatın tohumu saklanmakta, onunla büyük-küçük bütün canlılara hayat aşılanmaktadır. Hücrenin bu damlacığına böyle bir özelliği kim vermiştir?”

Devamı »ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »