15 Yazı Nihal Balcı
Mikrobiyolog

Yazar Profili »

İndirgenemez Bütünlük Çürütüldü Mü? II

Ağustos 2020, 524 48 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Temmuz 2020 19:57 Nihal Balcı

Ağustos 2020, 524 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Epigenetik / Değişimi Nerede Arıyorsunuz?

Okulda, genetik profesörlerinden biri, bir keresinde, bisikletten düşmeyi bile genetiğe bağlamış, bu düşmenin nedeninde o insanda “risk alma” geninin olduğunu, bu yüzden hızlı veya tehlikeli giderek buna sebep olduğunu söylemişti. Fakat bir bilek incinmesine kadar, bizimle ilgili her şey DNA’da kayıtlı ise, DNA da hastalık yapan, zarar veren mutasyonlar dışında iyiye doğru pek değişmiyorsa, bu imtihan dünyasında insan nasıl değişip terbiye olacak, nasıl daha iyi olabilecektir?

Devamı »

Ölçüyü Tutturmak

Dr. Robin bana o gün laboratuvarda, belli bir bakterinin besininin nasıl yapılacağını gösteriyordu. Önümüzde laboratuvar tezgahının üstünde bir kâğıtta yazılı tarif vardı. Hoca parmağı ile tarifin bir satırını işaret ederek, “Bunu ölçmede biraz zorlanabilirsin,” dedi. “Tamam,” dedim ve devam ettik. Fakat içimden, “Alt tarafı terazi ile bir tozun gramını ölçmem gerek. Ne kadar zor olabilir ki?” diye düşündüm.

Devamı »

Can Sıkıntısı ve “Şok Edici” Bir Araştırma

Virginia Üniversitesinde yapılan bir araştırma bu durumun vehametini gözler önüne seriyor. Science dergisinde yayınlanan makaleye göre insanlar, özellikle de erkekler kendi düşünceleriyle yalnız kalmamak için acı çekmeye bile razı oluyor; hiç bir şey yapmamaktansa negatif bir şey yapmayı tercih ediyorlar... Bu yazıda bu araştırmanın sürpriz sonuçlarını okuyacaksınız.

Devamı »

Bakterilerin Ölüm Çığlıkları / Mikropların Demokratik ve Fedakâr Toplum Yapıları

Bakterileri tek hücreli ve küçük diye önemsiz, hissiz zannetmemeli! Onlar olmasa şu an bildiğimiz şekliyle hayat olamazdı. Maddesi bu derece ince, dünyaya katkısı ve etkisi ise bu derece fazla olan gözle görülmez bu canlılar bilimin yeni bulguları ile her geçen gün bizi daha da şaşırtıyorlar.

Devamı »