39 Yazı İsmail Çolak
Tarihçi, Araştırmacı

Yazar Profili »

Amerika'ya dikilen ilk İslam sancağı

Kasım 2017, 491 965 Görüntülenme Eklenme Tarih: 07 Aralık 2017 17:48 İsmail Çolak
Cenovalı denizci Kristof Kolomb’un 12 Ekim 1492’de Amerika’ya gerçekleştirdiği keşfin, ‘ilk keşif’ olup olmadığı, tarihin uzun yıllardır en çok tartışılan konularındandır. Yapılan son bilimsel araştırmalar neticesinde elde edilen bilgi ve bulgular gösteriyor ki, Müslümanlar, Kolomb’dan asırlar önce yeni kıtayı keşfetmiş ve buraya yerleşmiş.

Cenovalı denizci Kristof Kolomb’un 12 Ekim 1492’de Amerika’ya gerçekleştirdiği keşfin, ‘ilk keşif’ olup olmadığı, tarihin uzun yıllardır en çok tartışılan konularındandır.

Yapılan son bilimsel araştırmalar neticesinde elde edilen bilgi ve bulgular gösteriyor ki, Müslümanlar, Kolomb’dan asırlar önce yeni kıtayı keşfetmiş ve buraya yerleşmiş.

İşte Kolomb’un keşfinin, Batılıların uydurduğu ve dayattığı büyük bir yalan olduğunu ispatlayan yeni deliller:

 

ABD’li Bilim Adamlarının Çalışmaları

Son yıllarda Harvard Üniversitesi’nden Prof. Barry Fell, Dr. Leo Wiener, Doç. Ivan G. Van Sertima, Dr. Abdullah Hakim Quick ile Howard Üniversitesi’nden Dr. Süleyman Nyang gibi bilim adamları ve arkeologların ortaya koyduğu yeni çalışmalarda yer verilen belgeler ve kalıntılar, Amerika’daki İslam-Müslüman varlığına ilişkin bilgi, kanaat ve ezberleri alt üst etmiştir.

Aynı zamanda ABD Bilim Sanat Akademisi üyesi olan Barry Fell’in (1917-1994), “Saga America” (Efsane Amerika) isimli çalışmasındaki bilgiler gösteriyor ki Müslümanlar, daha Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden itibaren Amerika’ya ulaşmıştır.

 

İlk Müslümanlardan Kalan İzler

Prof. Barry Fell, Prof. Robert F. Heizer ve Prof. Martin A. Baumhoff’un yaptıkları arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular sonucunda ABD’nin Nevada, Colorado, New Mexico ve Indiana eyaletlerinde 7. ve 8. yüzyıllarda açılmış Müslüman okulları olduğu; burada İslam’ın ve bilimin, özellikle denizciliğin okutulduğu bir okulun varlığı ortaya çıkmıştır. 

Batı Amerika’nın el değmemiş bölgelerinde kayalar üzerinde bulunan yazılar, çizimler ve tablolar, Müslümanların o zamanlar ilk ve orta düzeyde bir eğitim sistemini uyguladıklarının kalıntıları durumundadır. 

 

Kalıntılardaki Kutsal Yazılar

1787’de Massachussets eyaletine bağlı Boston’daki yol çalışmaları sırasında, üzerinde “Lâ ilahe illallah, Muhammedun Resulullah” yazan, 9. ve 10. yüzyıllara ait Semerkand dirhemleri bulunmuştur.

Nevada’daki kazılarda ise, kayalar üzerinde kûfî harflerle yazılmış “Allah’ın adıyla” ve “Muhammed Nebiyallah” ibarelerine rastlanmıştır.

Amerika ve Afrika’da değişik dönemlerde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde ele geçen ve Hz. Muhammed’in (sav) adının yazılı olduğu yazılar arasındaki benzerlik dikkat çekicidir. Gün yüzüne çıkarılan bu kalıntılar Kaliforniya Üniversitesi’nde korunmaktadır.

Bütün bu bilgi ve bulgular, Müslümanların daha Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden itibaren Amerika’ya ulaştığını ve burada yaşadığını göstermektedir. Yani Batılıların yalanlarından birisi de Kolomb’un Amerika’yı keşfidir.

Devam edecek...YAZARIN DİĞER YAZILARI

Hollanda'da Osmanlı İzleri / "Papacı Olmaktansa Türk Olmak Daha Evlâdır!"

Osmanlı, yüzyıllarca sadece askeri-siyasi sahada üstünlüğünü kabul ettirmekle kalmadı; kültür-medeniyet sahasında da varlığını benimsetti. Yaşam tarzı, kıyafeti, örf ve âdetiyle Avrupalıları hayran bıraktı. Hayatlarına ve gönüllerine girdi. Zamanla bütün kıta Avrupa’sında Osmanlı’nın hayat tarzı ve kültürü geniş bir yelpazede varlığını hissettirdi. Bu yazıda konuyu, yalnızca Hollanda özelinde incelemekle yetineceğim.

Devamı »

Çanakkale'nin Kahraman Hemşiresi Safiye Hüseyin

Dr. Besim Ömer’in (Akalın) kurduğu Hilâl-i Ahmer Cemiyeti’nin (Kızılay), İstanbullu kadınlar için 1911 yılında açtığı hemşirelik ve ebelik kursundan mezun olan ilk hasta bakıcılardan biri de Safiye Hüseyin (1881-1964) idi.

Devamı »

Osmanlı'da İlginç Vakıflar II

Geçen sayıda başladığımız, Osmanlı’da insanı hayrette bırakan yardım vakıflarına örnekler vermeye devam ediyoruz. Bu ay ise daha çok hamallara, yaşlılara, hastalara, esirlere, mahkûmlara, kazazedelere ve mağdurlara hizmet amacıyla tesis edilen vakıflara yer vereceğiz.

Devamı »

Osmanlı'da İlginç Vakıflar

OSMANLI ÜLKESİ, akla hayale gelmedik envai çeşit vakıfla bezenmiş bir Vakıf Cenneti gibiydi. Yedi iklim, üç kıtaya adeta çil çil serptiği, nakış nakış işlediği on binlerce hayrat müessesesiyle diğerkâmlığın zirvesini yakalayan Osmanlı insanı, cümle mahlûkata hizmet etmeyi kendisine ulvî bir gaye edinmişti. Prof. Ziya Kazıcı’nın kanaatine göre bu durum; “Müslümanların fazilet, cömertlik, diğerkâmlık ve vatanperverlik gibi millî ve manevî ruh ile heyecanın kuvvetli tezahüründen başka bir şey değil

Devamı »