TR EN

Dil Seçin

Ara

Haziran 2024

post-title

Haziran 2024, 570

Merhaba değerli dostlarımız, 

Bir eser üreten, bir sistem kuran, bir düzen inşa eden hiç kimse yoktur ki bir amacı olmasın. Elbette Âlemlerin Rabbi Allah’ın da kâinatı ve insanı yaratmasında bir gayesi var. Allah (cc) Subhan’dır abes iş yapmaz, Hakîm’dir yaptıklarına istediği kadar hikmetler takdir eder.

Kâinat ve dünya başıboş değil, Allah’ın bu gayesine yönelik işlemektedir. Bu işleyişe ve kainatın, Allah’ın gayesini gerçekleştirmeye uygun yapısına da fıtrat diyoruz. 

İslamiyet de insanı ve toplumu eğitme açısından, gönüllülük esasına dayalı en mükemmel eğitim programıdır. Yani İslam fıtrat dinidir; Allah’ın gayesine uygun ve Allah’ın razı olacağı insanı yetiştirir. İslam’a uygun yaşayan insan da tüm kâinatla uyumlu hareket etmiş olur ve bunun avantajıyla dünya ve ahiret başarılarına yürür. Aksi takdirde fıtrata aykırı her hareketiyle hem bozulur hem de bozar. “Hayat-ı içtimaiye-i beşeriyede bir çığır açan, eğer kâinattaki kanun-u fıtrata muvafık hareket etmezse hayırlı işlerde ve terakkide muvaffak olamaz. Bütün hareketi şer ve tahrip hesabına geçer.” (Bediüzzaman, Lemalar)

Yani Allah’ın gayesine uygun olmayan her fikir, inanç ve uygulama sonunda sönüp gider. 

Ve asıl kötüsü, fıtrat kanunundan ayrılmak, her türlü problemlerin de kapısını açar. Şu zamanda yaşadığımız problemler de fıtrata aykırı düşünce, inanış ve uygulamaların hayatımıza girmesindendir. 

Mesela bir fıtrat kanunu olan nikahın azalması fertleri ve toplumu bozduğu gibi, yine bir fıtrat kanunu olan israfsızlığa uygun yaşanmadığı ve israfa girildiği için iklim krizi belirtilerini sıklıkla yaşamaktayız. Daha pek çok örnek verilebilir. 

Özetle ifade edersek, gerek fert gerekse toplum olarak dünyada yaşanan her problemin ardında, Allah’ın kâinatta câri olan kanunlarına ve rızasına uygun hareket etmemek; yani fıtrata aykırılık vardır.

Evet dünya ve ahirette mutluluk, huzur ve başarı istiyorsak, kendi değerlerimize değer verip yaşamalıyız. Allah’a ve Resulüne itaat etmeli ve emirlerine uymalıyız…

Başta yazarlarımız olarak bu sayımızın hazırlığında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz…

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ındır…

 

— Editör

Dergideki Yazılar