10 Yazı Prof. Dr. Adem Tatlı

Yazar Profili »

Hz. Adem'in Yaratıldığı Toprakta Bütün Elementler Var Mıydı?

Ocak 2015, 457 1851 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Nisan 2018 14:12 Prof. Dr. Adem Tatlı

 

Bütün elementlerin Hz. Âdem’in yaratıldığı toprakta olması şart değildir. Nitekim ona verilen hayat topraktan değil, başka âlemdendir.

Alfabemizde 29 harf olduğu gibi, kâinat alfabesinde de bildiğimiz 114 element vardır. Yani âlemdeki varlıklar, kâinat kitabına Allah tarafından bu elementlerle yazılmaktadır.

 Elementlerin bir kısmı, toprakta, bir kısmı suda, bir kısmı da havada bulunur. Bu elementler her an devri daim içerisindedir. Mesela havadaki azot elementi yağmurla veya şimşekle toprağa geçer, oradan bitkiye, hayvana ve oradan da insan bünyesine alınır. İnsandan da tekrar toprağa geçer. 

Karbon elementi de böyledir. Bitki karbon atomunu topraktan ve solunum vasıtasıyla havadan alır. Topraktan ve havadan bitki bünyesine giren karbon elementleri, yaprakların ve meyvelerin yapılmasında kullanılır. Bu yaprak veya meyveleri yiyen hayvan ve insanların bünyesine alınan karbon elementleri, buralardaki vazifelerinin bitiminde tekrar havaya ve toprağa dönerek yeniden canlıların bünyesinde kullanılırlar. 

İlk insan Hz. Âdem’in yaratıldığı toprakta karbonun bulunmadığını ileri süren kişi, o zamanki yerküre şartlarını bütün özellikleriyle biliyor mu acaba? Varsayalım ki, ilk insanın yaratıldığı toprakta karbon atomu, ya da Hz. Âdem’in yapısında kullanılan elementlerin bir kısmı olmasın. Allah, toprakta bulunmayan elementleri bulundukları yerlerden alıp kullanamaz mı? 

Hz. Âdem’in topraktan yatılması, melekler gibi nurdan, cinniler gibi ateşten değil, maddeden yaratılmasını ifade eder.

Siz bir binayı yaparken, topraktan elde edilen demir ve çimentoyu kullanıyorsunuz. Ama elektrik ve suyu dışarıdan alıyorsunuz. Allah da insanı yaratırken topraktaki elementleri kullandığı gibi, toprak dışında, havada ve suda olan elementleri de kullanmıştır.  

İnsan sadece element yığınından ibaret de değildir. İnsanın manevi âlemini teşkil eden hayat ve bu hayata bağlı olan; akıl, hayal, hafıza, merak, endişe, korku, muhabbet, sevgi, şevkat, gadap gibi duygu ve hissiyatın hiçbirisi 114 elementte yoktur ve bunlar insana dışarıdan verilmektedir. 

Bu inaçsızlar akıllarınca bazı elementlerin toprakta yokluğunu iddia ederek, el çabukluğu ve cerbeze ile genelleme yaparak insanın yaratılışını Allah’ın elinden alıp, tesadüf ve tabiata vermek istiyorlar. 

Ama tek yapabildikleri böyle akılsızca iddialarla insanların kafalarını karıştırmaya çalışmak... 

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yok Olmayı Kim İster ki?

Devamı »

“Bana Bir Mucize Göster ki İnanayım?”

Bazı inanmayanlar şöyle diyorlar: “Madem bütün kâinatı yarattı. Bana bir mucize göster ki inanayım” gibi sözler söylüyorlar. Onlara ne dersiniz?

Devamı »

Bayat Evrim Sosu Katılmış Nobel Ödülü

2018 Nobel Kimya Bilim Ödülü kazananlar 3 Ekim 2018’de açıklandı: ABD’nin Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden kimya mühendisi Frances H. Arnold ödülün %50’sine, ABD’nin Missouri Üniversitesi’nden biyolog George P. Smith ile İngiltere’nin M.R.C. Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’ndan biyokimyacı Sir Gregory P. Winter ise ödülün geri kalan %50’sini yarı yarıya paylaşmaya layık görüldü.

Devamı »

İNSANLIĞIN EBEDÎ SAADETİNE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Devamı »