Ekim 2018

Ekim 2018, 502

 

Merhaba değerli dostlarımız,

Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Hayırlara vesile olmasına duacıyız.

Her an yeniliklere adım atarak yaşıyoruz. Yeni gün, yeni hafta, yeni ay, yeni yıl… Bu elbette güzel ama asıl önemli olan içini ne ile doldurduğumuz değil mi? İçi boş olduktan sonra, zamanın da eşyanın da insanın da anlamı ve değeri kalıyor mu!?

Evet eğitim için de bu böyle. Her şeyden önce konuşulması gereken, eğitimin içinin ne ile ve nasıl doldurulması gerektiğidir.

Peygamber Efendimizin (asm) “faydasız ilimden” Allah’a sığındığını biliyoruz. Peki faydasız ilim nedir? Bilgiyi faydalı yapmanın yolları nelerdir?.. Osman Çakmak Hocamız eğitimin muhtevasına dikkatleri çekerek, konuya farklı bir açıdan da yaklaşıyor: eğitim neden fayda vermiyor?

Evet bu gerçek malesef karşımızda duruyor. Toplum hayatında yaşadığımız pek çok problem, ya eğitimin çözmediği ya da sebep olduğu sorunlar… Hatta şu da bir gerçek ki, insanlık tarihinde, özellikle son asırlarda, insanlığın yaşadığı dramların, acıların, zulümlerin arkasında eğitimli insanlar var…

Eğitimin insanı olgunlaştırması, kendine, toplumuna, vatanına ve hatta insanlığa faydalı bir hale taşıması gerekirken bu olmuyor, hatta tam aksi oluyorsa, bir yerde bir yanlışlık var demektir.

Zafer Dergisi işte bu yanlışlığa senelerdir dikkat çekiyor. Varlık âleminin gerçeklerinden koparak eğitim olamayacağını, bilginin imandan arındırılıp verildiğinde faydadan çok zarar vereceğini söylüyor. Böyle bir eğitimin, insanı insanın kardeşi değil, kurdu yapacağını ifade ediyor.

Şu an ne yazık ki, bilimsel veriler kasıtlı olarak ateist bir anlayışla yorumlanıyor. Ders kitaplarından tutun da belgesellere kadar her şey, Allah yokmuş gibi, Allah yaratmıyormuş gibi, kendi kendine oluyormuş gibi anlatılıyor.

Peki bunun sonucu ne oluyor?

Diplomalı, bilgili, donanımlı fakat, başıboş olduğunu zanneden, yaptıklarının hesabını vereceğini düşünmeyen, ahireti hesaba katmadan yaşayan insanlar böyle yetişiyor… Malzemeden çalan müteahhit, müşterisini aldatan tüccar, gereksiz yere ameliyat yapan doktor vb olarak karşımıza çıkabiliyor… Yani sonuçta zararı, sana, bana tüm topluma oluyor… İşin kötüsü eğitim sistemi ve medya sürekli böyle insanların çoğalmasına hizmet ediyor…

Bediüzzaman Hazretleri, bu olumsuz durumdan kurtulmak için pozitif bilimlerle dinî bilgilerin birlikte verilmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor. Diyor ki: “Vicdanın ziyası, ulûm-u dîniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla (birlikte verilmesiyle) hakikat tecellî eder. O iki cenah ile talebenin himmeti pervaz eder. İftirak ettikleri (ayrıldıkları) vakit, birincisinde taassup, ikincisinde hile, şüphe tevellüd eder.”

Evet, kendine, ailesine, vatanına ve milletine faydalı insanlar yetiştirmenin yolu bellidir. Zaten ateizmi esas alarak eğitim yapmanın zararları yanında, maddi-manevi emekler de boşa gitmektedir.

Zafer Dergisi, yıllardır yayımladığı yazılarıyla okuyucularına, topluma ve bu vatana çok büyük faydalar sağladı. Bir yandan akla ve kalbe gıda olan, hayat yolunu aydınlatan yazılarla, diğer yandan ise şüphe ve vesveseleri temizleyip yok eden yazılarla en büyük hizmeti yapmış ve yapmaktadır. Bu sonuçta şimdiye kadar emeği ve katkısı ile Zafer’e koşan herkesten Allah razı olsun…

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Selam ve dua ile…

 

 

Şiddet-i Zuhurdan Gizlenme

Şiddet-i Zuhurdan Gizlenme

Allah’ın bir ismi Muhit’tir. Onun sonsuz ve mutlak sıfatları şu sınırlı varlık âlemini bütünüyle kuşatmıştır.

Devamı »

Organlarınız Kaç Yaşında?

Organlarınız Kaç Yaşında?

Nüfus cüzdanımızda yazan tarih yaşımızı gösterse de organlarımız ve hücrelerimiz harika bir nimet olarak her hafta, her ay, her yıl yenileniyorlar ve daha gençler.

Devamı »

Helallik

Helallik

Çocukluğumda, uzun gecelerde büyüklerimizin etrafında toplanır öyküler, hatıralar dinlerdik. Bir öykü hatırlarım; eziyetler, cefalar unutulsa da onuru kırılan birisinin bunu unutmayacağı dersini almıştım...

Devamı »

Peki, Bunca Çirkinlik Nereden Geliyor?

Peki, Bunca Çirkinlik Nereden Geliyor?

Evrendeki tüm güzellikler Onun isimlerinden yansıyor. Tıpkı su damlalarında, kar zerreciklerinde, deniz kabarcıklarında parlayan ışıltıların güneşten yansıması gibi. Peki, çirkinlik var mı? Evet, var. Nereden geliyor öyleyse?

Devamı »

İslam Bilim Tarihinin Namusu: Prof. Dr. Fuat Sezgin

İslam Bilim Tarihinin Namusu: Prof. Dr. Fuat Sezgin

Fuat Sezgin ismini ve İslam Bilimler Tarihi alanındaki eşsiz çalışmalarını yıllar önce ilk kez “Müslüman İlim Öncüleri Ansiklopedisi”nde okumuştum. Yaşayan bir bilim adamı olarak çağımın insanı olduğu için de onunla iftihar etmiştim.

Devamı »

Birincilik Ödülü Olarak Ne İstedi?

Birincilik Ödülü Olarak Ne İstedi?

Nurettin Topçu'nun doktora çalışması, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisi tarafından yılın en başarılı doktora tezi seçilir ve birincilik ödülünü kazanır. Nurettin Topçu’ya, ödül olarak seçenekler sunulur: Bir altın saat ya da Amerika veya Kuzey Avrupa’ya bir mavi yolculuk.. Peki o ne istedi dersiniz?

Devamı »

Belâ Nasıl Güzelleşir?

Belâ Nasıl Güzelleşir?

İnsana iki türlü nimet geliyor, iki şekilde hayır ulaşıyor: Birisi, doğrudan, açık ve berrak olarak; diğeri de dolaylı yoldan, biraz dolambaçlı ve mahiyet değiştirerek...

Devamı »

Türk Sanatından Bir Bedri Rahmi Eyüboğlu Geçti

Türk Sanatından Bir Bedri Rahmi Eyüboğlu Geçti

Yeni kurulan cumhuriyetin modernizmi, hatta Avrupa’nın her türlü sanat ve felsefe akımı onu tam olarak tatmin etmez. Arayış içindedir...

Devamı »

Pozitif Bilim ve İman

Pozitif Bilim ve İman

Şu an eğitimdeki mevcut sistem, söyleme-anlatma (bilgi aktarımı) metoduna dayalı. Bu ise, bilimsel ispat ve anlama-kavrama metotlarından uzak bir anlayış. Hatta mevcut sistemdeki şartlanma yolu ile tepkisel eğitim, istenmeyen yan ürünleri de beraberinde getiriyor.

Devamı »

Arum Zambağındaki Tuzak!

Arum Zambağındaki Tuzak!

Halk arasında “yılan bıçağı” olarak da bilinen Arum bitkisi, büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Ancak bu güzellik arkasında böcekler için hazırlanmış mükemmel bir tuzak da gizlenmiştir.

Devamı »

Derman Olan Derman Bulur

Derman Olan Derman Bulur

Başkasının dertlerine koşanlar, kendi dertlerini de unuturlar. Fakat sadece kendini düşünenler var. Asıl dert, günümüzde bu sanki. Bilinmez ki, kendi derdini öne çıkarmanın bedeli, kendi derdinin de üstesinden gelememektir.

Devamı »

Ayın Toprağını Çiğnerken Seyretmek Dünyayı

Ayın Toprağını Çiğnerken Seyretmek Dünyayı

Şimdi biliyorum bir hazine sandığının içine sığamayacak çapta ve değerdeymişim. Bunu bilmek bir ölünün uyanıp, içinde bulunduğu tabutu parçalaması gibi ferahlatıcı.

Devamı »

Kirpik Kirpik Üstüne

Kirpik Kirpik Üstüne

İnsanın gülü gülistanı, minnacık da olsa bir bahçeciği varsa, onun etrafını çit ile çevirir ki, birtakım zarar verici mahlûkat, o bahçeye girmesin, çiçekleri koparıp, dalları kırmasın. Ve rüzgârın savurmasıyla gelen çer çöp, içeriye doluşmasın... Çit önemlidir. Ve kirpikler, her şeyden önce, göz gibi kıymetli bir organın etrafına çekilmiş çitler gibidir.

Devamı »

Ekşi Elma

Ekşi Elma

Bir keresinde bir ağaca tırmandım. Uzanıp şu yeşil elmalardan birini koparıp yedim. Çok ekşiydi…

Devamı »

Batı’nın Irkçı Kodları

Batı’nın Irkçı Kodları

IRKÇILIK, Batı toplumunun tabiatına yerleşmiş müzmin marazlardandır. Tarihinin oluşum ve seyrini belirleyen temel unsurlardandır...

Devamı »

Alkol ve Erken Ölüm

Alkol ve Erken Ölüm

Alkolün zararlı olduğu şimdiye kadar bilinen bir gerçekti. Fakat, yapılan geniş çaplı araştırmaların son bulguları, alkolün sadece zararlı değil ölümcül sonuçları da olduğunu gösterdi.

Devamı »

Dinleyelim: Kur’an Kâinatı Okuyor

Dinleyelim: Kur’an Kâinatı Okuyor

Kur’an, insanı ve kâinatı anlamayı kolaylaştırır. Her okumada, insana ve kâinata dair bir önceki okumadan farklı sırlar önümüzde açılır. Onu okuyan, Allah’ın hikmetle yarattığı sayısız güzelliği, sarıp kuşattığı harikaları fark eder ve şuur kapısından içeriye girer.

Devamı »

Güme Gitmek

Güme Gitmek

Eskiden Yeniçeriler İstanbul’da çarşı pazar dolaşıp yolsuzluk yapanları, müşteriyi aldatanları alır, kışlalarındaki gözetim odasına kapatırlarmış...

Devamı »

Hayvanlar Âleminde Dişiler

Hayvanlar Âleminde Dişiler

Kur’ân ehline düşen şey, Kur’ân’a yabancı kalmadıkları gibi kâinat kitabına da yabancı kalmamak, bu iki kitabı beraberce okumak ve beraberce yaşamak olmalıdır.

Devamı »

Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lâzım

Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lâzım

Daniel Moulin, romanları ve hikâyeleri ile tanıdığımız Tolstoy’un eğitimci yanını anlattığı ‘Eğitici Tolstoy’ adlı kitabında, kelimeler, kavramlar, eğitimciler açısından cevaplanması gereken şu soruya dikkat çeker: “Ne öğreteceğimi nasıl bileceğim ve nasıl öğreteceğim?” Ne ve nasıl sorularının yanı sıra bir üçüncü sorunun da cevabının aranması gerekiyor aslında: “Niçin öğreteceğim?” Öğrenci açısından da “Niçin öğreneceğim?” sorusu önem kazanıyor...

Devamı »

Niçin İbadet Ediyoruz?

Niçin İbadet Ediyoruz?

Bu ciddi sorunun yüzlerce cevabından bir cevabı şudur: İbadetler, kişinin iç dünyasında id-ego-süperego’nun dengesizlikleri ile savaşmasından ibarettir...

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Annem Bana Kıyamazken Yaratan Allah Beni Ateşte Yakar Mı?

Annem Bana Kıyamazken Yaratan Allah Beni Ateşte Yakar Mı?

İbadetlere uzak yaşayıp Allah’ın yasak ettiklerini pek umursamayanların kurduğu savunma cümlesidir bu. Şahsen defalarca kulaklarımla işitmişliğim de vardır...

Devamı »

İbadet Yapmamak da Zulümdür

İbadet Yapmamak da Zulümdür

Zulüm; haksızlık yapmak, işkence ve eziyet yapmak, adaletsiz davranmak manalarına gelir. İnsan, mesela bu dünyanın suyu, havası, ışığı, ısısı, toprağı ve canlıları ile yoktan yaratılıp en güzel şekilde halk edilmesini düşünmezse, bu durumu da bir zulümdür.

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Özlü sözler.

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »