64 Yazı Suat Ünsal

Yazar Profili »

Yediveren

Ocak 2015, 457 826 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Nisan 2018 13:56 Suat Ünsal

 

BAŞARININ İKİ AYAĞI

Başarılı olmak deyince sadece bir yerlere ulaşmak, bir şeyleri elde etmek gelir insanın aklına. Bu böyledir ve buna “görünen başarı” da diyebiliriz. 

Oysa başarının yapma ve yapmama, koşma ve kaçma gibi iki farklı ayağı vardır. Bunlar başarının “görünmeyen” kısmıdır. Ve “yapmamak, uzak durmak, geri adım atmak gibi, kendini çekmek, uzak kalabilmekle..” elde edilen adeta aysbergin görünmeyen kısmıdır. 

Mesela bir başarıya ulaşan insan, sadece doğru yolu izlediği için değil, yanlış yollara gitmediği için de başarılı olmuştur.

Yani gerekli şeyleri yapmış, amaçtan saptıracak şeylerden de uzak kalabilmiştir.

Başarılı bir öğrenci hem derslerine çalışmış, hem de hedefine yürümesine engel olacak şeylerden uzak durmuştur.

Şu dünyada, ebedî bir hayatı kazanmak ya da kaybetmek davası başımıza açılmış. Bediüzzaman Hazretleri bu davayı kazandıracak, bu konuda başarıya erdirecek iki şeyi hatırlatıyor: günahlardan kaçınmak ve ibadetlerini yapmak. 

Ve bu zamanda günahlardan kaçınmanın daha bir önem kazandığını hatırlatarak, şöyle bir benzetme yapar: İbadet yapmak havuzu su ile doldurmak ise, günahlardan kaçınmak havuzdaki delikleri tıkamak gibidir. 

Hz. Mevlâna da, ambar ve fare benzetmesi yapar ve şöyle sorar: “Ambarında hırsız bir fare yoksa, kırk yıllık kulluk buğdayın nerede?” 

 

********

 

DÜNYA HAPİSHANE Mİ?

Niçin dünyada olan bazı hadiseleri hemen ilahi ceza olarak algılıyor, düşünüyoruz. Oysa Allah’ın ceza yeri olarak cehennemi yaratmıştır. 

Acaba insanlar, kalplerini ve dünyalarını cehenneme çevirdikleri için mi böyle düşünüyorlar?..

Bunlar hep Allah’a suizan olmuyor mu?.. 

İş kazalarında insanlar toprak altında kalmışlardı. Ya bu olaylarda Allah’a suizan ederek, ‘bâtıl düşünce toprağı’ altında kalanlar!.. 

Dünyanın çok yüzleri var. Güzel şeyler karşısında, mesela bahar gelince onu getiren Allah’ı hatırlamayan; teknolojik bir nimete karşı, mesela bizi uçak nimetine bindirerek yollarımızı kısaltan ve kolaylaştıran Allah’ı hatırlamayan; yeryüzünü, hayvanları, bitkileri bize itaat halinde yaratan ve yaşatan Allah’ı hatırlamayan insanlar; neden kötü bir olay, bir felâket karşısında hemen Allah’ı hatırlayıveriyorlar…

Bu suizan, Allah’ı hiç tanımamanın bir sonucu değil mi?..

 

 


Ocak 2015, 457 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yol

Diline gelmez ama kalbinden çıkmaz bir özel yerin sevdasını kalbine koyan, belli ki burada kaybolman için var etmedi seni… Bir yol olmalı…

Devamı »

Şimdi Aramızda Olsaydı…

Selim Gündüzalp abimiz şimdi aramızda olsaydı, ihtimal ki, 500. sayımıza nasıl geldiğimizi konuşuyor olurduk…

Devamı »

Cennet Kütüphanesi

Hayatımız bir kitap gibi. Ömrün bitiminde tamamlanacak bir kitap. Acaba bizim ömür kitabımızın değeri ne olacak?

Devamı »

Kum Tepelerine İsim Vermezler

Sağlam bir dağ gibi ol. Savrulma kum tepeleri gibi. Kalbine onun bunun taşıdığı yalanları koyma. Seni yaratandır senin dostun. Seni sevdiğini seni yaratarak gösterdi.

Devamı »